Jak robić zdjęcia? Jak zacząć fotografować?

11 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Jak zacząć przygodę z fotografią?

Fotografia to zajęcie pozwalające na uchwycenie ulotnych chwil i wyrażenie swojej artystycznej duszy. Kreatywne osoby, które z uwagą obserwują otaczający świat – ludzi, przyrodę czy architekturę, mogą uczynić fotografię życiowym hobby, a nawet sposobem na zarabianie. Jak zacząć fotografować? Jaki aparat fotograficzny dla początkujących wybrać?

Jak robić zdjęcia? Fotografia dla początkujących

Przysłona, ogniskowa, czas naświetlania i trójkąt kompozycji – to kluczowe zagadnienia, które pozwolą nam na pełniejsze wykorzystanie potencjału aparatu. Wiedzę na temat teoretycznej strony fotografii możemy czerpać z rozmaitych źródeł – książek, czasopism i tematycznych blogów. Współcześnie dostępnych jest wiele kursów online, które świetnie sprawdzają się przy samodzielnej nauce robienia zdjęć. Inną wartą rozważenia opcją jest stacjonarny kurs fotografii.

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących – lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Lustrzanki cyfrowe to urządzenia, w których rolę materiału światłoczułego pełni matryca cyfrowa. Aparaty tego rodzaju wyposażone są w kilka automatycznych trybów, które ułatwiają robienie zdjęć na starcie. Pełne możliwości sprzętu poznamy jednak dopiero bawiąc się jego manualnymi ustawieniami. Z tego powodu lustrzanki to odpowiednie aparaty dla początkujących fotografów, którzy chcą zgłębić tajniki robienia zdjęć w praktyce, a nie poszukują jedynie sprzętu do okazjonalnego uwieczniania chwil do rodzinnego albumu. Pamiętajmy, że drogie lustrzanki są znacznie cięższe i większe od innych aparatów, co może utrudniać ich transport. Aparaty Nikon i Canon z segmentu entry-level to wydatek ok. 2000 zł za urządzenie z samym body lub z podstawowym obiektywem. Bardziej zaawansowane modele kosztują od 3000 do 5000 zł.

Ciekawą alternatywą dla lustrzanek są bezlusterkowce – mniejsze i lżejsze aparaty pozbawione luster, w korpusie których montuje się mniejsze matryce. Urządzenia tego typu oferują opcje podobne do lustrzanek cyfrowych – tryby automatyczne są tu jednak znacznie bardziej rozbudowane, co docenią osoby będące na początku swojej fotograficznej ścieżki. Bezlusterkowiec z wymienną optyką to dobry aparat dla początkujących również ze względu na niższą cenę. Sporo interesujących modeli Sony, Fujifilm i Olympus z tej kategorii znajdziemy za ok. 1500-3000 zł.

Aparat fotograficzny dla początkujących to nie lada wydatek – oprócz samego sprzętu, potrzebne są też akcesoria: obiektywy o różnym zastosowaniu, karta pamięci, akumulator, filtry i torba. Pomocna w skompletowaniu wyprawki będzie pożyczka online od Smartney.

Aparat dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

Jaki aparat dla początkujących będzie zatem odpowiedni? Decydując między lustrzanką i bezlusterkowcem, które oferują największe możliwości początkującym fotografom, pod uwagę weźmy przede wszystkim jakość zdjęć. Najlepszym jej wykładnikiem jest wielkość matrycy. Im jest ona większa, tym lepsze fotografie uzyskamy – pozbawione szumów i o większej tonalności obrazu. Bardzo ważne są też jasność obiektywu i zakres ISO, od których zależeć będzie możliwość wykonywania dobrych zdjęć w różnych warunkach.

Przydatne będą również dodatkowe funkcje, w które jest wyposażony aparat dla początkujących – stabilizacja obrazu, nagrywanie filmów, zdjęcia seryjne, odchylany wyświetlacz LCD czy przesyłanie zdjęć po WiFi to niektóre z nich.

Jak robić dobre zdjęcia? Praktyka i sztuka obróbki

Zdobytą wiedzę teoretyczną wykorzystujmy też jak najczęściej w praktyce – korzystając z aparatu przy każdej możliwej okazji. Im częściej będziemy ćwiczyć, tym szybciej opanujemy podstawy fotografii i będziemy w stanie przejść do coraz bardziej zaawansowanych kwestii. Jedną z najlepszych form nauki fotografii jest też obserwowanie innych fotografów. Przeglądanie poprawnych technicznie zdjęć to świetny sposób na szlifowanie swojego warsztatu.

W doskonaleniu swoich umiejętności niezbędne jest też przyswojenie podstaw obróbki komputerowej. W przypadku dobrze skadrowanych fotografii z poprawną ekspozycją, sprowadza się ona do usunięcia zanieczyszczeń z matrycy, korekcji kolorów i kontrastu, zmiany rozmiaru oraz prostowania i wyostrzenia zdjęcia. Narzędziem łatwym do opanowania przez początkujących fotografów są programy Adobe Photoshop i Lightroom.

Gdzie szukać pierwszych zleceń fotograficznych?

W znalezieniu pracy jako fotograf niezbędne jest posiadanie portfolio. Z pomocą w jego zbudowaniu przychodzi rodzina i znajomi – realizowane dla nich zlecenia, takie jak sesje ślubne czy chrzest dziecka, to świetna okazja, aby w swobodnej atmosferze oswoić się z fotografią na zlecenie. Kolejnych zleceń możemy szukać na portalach dla fotografów, reklamując się w mediach społecznościowych czy po prostu korzystając z rekomendacji bliskich.

Kupujesz swój pierwszy aparat fotograficzny dla początkujących? Skorzystaj z wygodnej pożyczki online Smartney, z pomocą której zainwestujesz w sprzęt niezbędny do zdobywania praktycznej wiedzy i doskonalenia umiejętności podczas kolejnych sesji.