Jak oszczędzać pieniądze i zarządzać budżetem domowym?

14 czerwca 2021, opublikowane przez Smartney

Zarządzanie budżetem domowym w kryzysowych sytuacjach – kiedy pożyczać, a kiedy oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy to cenna umiejętność. Niestety, odkładanie nadwyżek finansowych wymaga czasu, dobrego planowania, a niekiedy też wyrzeczeń. Poza tym, nie wszystkie wydatki da się przewidzieć – w awaryjnych sytuacjach jedynym rozwiązaniem może okazać się pożyczka na już. Zarządzanie budżetem domowym stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza w obliczu kryzysu – podpowiadamy, jak oszczędzać pieniądze, by mu zapobiec!

Jak oszczędzać pieniądze przy niskich zarobkach?

Utrata pracy, redukcja pensji, problemy zdrowotne – zakręty na finansowej drodze mogą przydarzyć się każdemu. Kryzysowe sytuacje to najlepszy motywator, by zapanować nad swoimi finansami. Oszczędzanie jest dla bogatych – to jeden z mitów dotyczący odkładania pieniędzy. Choć gromadzenie nadwyżek jest łatwiejsze im wyższa jest pensja, to niskie zarobki nie muszą być przeszkodą w tworzeniu tego rodzaju rezerw. Warto przy tym stosować kilka prostych trików na to, jak oszczędzać pieniądze niezależnie od wielkości zarobków.

Zarządzanie budżetem domowym z głową

Zarządzanie budżetem domowym to cenna umiejętność, która przyda nam się w codziennym życiu, a szczególnie w jego gorszych okresach. Planowanie wydatków warto rozpocząć od sporządzenia budżetu, a zatem zestawienia miesięcznych przychodów z wydatkami. Dzięki temu zorientujemy się, jak na tle naszych zarobków przedstawiają się wydatki. Te najlepiej podzielić na dwie grupy: wydatki stałe (np. opłata za mieszkanie i jedzenie) oraz wydatki jednorazowe (np. prezenty i wyjazdy). Z perspektywy oszczędzania kluczowe będą wydatki jednorazowe, które zwłaszcza będąc w słabszej kondycji finansowej, powinniśmy ograniczyć lub zredukować do zera. Zaoszczędzoną w ten sposób kwotę będziemy mogli odłożyć na koncie osobistym, tworząc poduszkę finansową lub zainwestować w celu dalszego pomnażania. Ważne w zarządzaniu budżetem domowym jest też określenie celu oszczędzania, a zatem wyznaczenie sumy i terminu, w jakim chcemy ją uzbierać.

Planując budżet domowy możemy korzystać z prostych rozwiązań, takich jak zeszyt czy arkusz kalkulacyjny lub z gotowych aplikacji, z pomocą których utworzymy też rozmaite zestawienia i wykresy porównawcze dla wydatków.

Jak żyć oszczędnie?

Śledzenie wydatków i ich planowanie w czasie to nie wszystko. By efektywnie oszczędzać, warto też optymalizować koszty i wiedzieć, jak żyć oszczędnie – co wcale nie oznacza skąpstwa i liczenia każdego grosza. Z pozoru niewielkie zmiany mogą w krótkim czasie dać widoczne efekty w postaci dodatkowej gotówki na koncie. Chodzenie na zakupy z listą, przesiadka na komunikację miejską lub rower czy porównywanie ofert w kilku sklepach to zaledwie kilka źródeł oszczędności. Zachowajmy przy tym zdrowy umiar – nie szukajmy oszczędności tam, gdzie odbywa się to kosztem naszego czasu i samopoczucia.

Gdzie lokować oszczędności?

Wiemy już, jak lepiej zarządzać domowym budżetem i gdzie szukać oszczędności – co jednak zrobić ze zgromadzoną w ten sposób gotówką i gdzie lokować oszczędności? Najpopularniejszym na to sposobem jest wykorzystanie konta oszczędnościowego, które mimo dość niskiego oprocentowania, zapewni nam każdego miesiąca dodatkowe wpływy. Korzystniejsze są lokaty – pamiętajmy jednak, że w ich przypadku decydujemy się na czasowe zamrożenie pieniędzy. Jeszcze więcej zyskać możemy inwestując oszczędności w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, metale szlachetne, dzieła sztuki czy nieruchomości. Pamiętajmy jednak o ryzyku z tym związanym.

Kiedy pozwolić sobie na pożyczenie pieniędzy?

Pożyczanie pieniędzy budzi często negatywne skojarzenia. Jako wyjście ostateczne postrzegane są zwłaszcza kredyty i pożyczki – wbrew obiegowej opinii, brane świadomie i rozważnie, mogą znacznie poprawić naszą sytuację życiową. W pewnych sytuacjach ich zaciągnięcie będzie szczególnie opłacalne. Jakich na przykład?

Zdarzenia losowe

Przede wszystkim, pożyczka na już może okazać się dobrym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki. Naprawa samochodu, remont mieszkania czy zabieg zdrowotny oznaczają wydatki, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani. Zaciągnięta na ich pokrycie pożyczka będzie więc doraźnym środkiem zaradczym, gdy znienacka spadną na nas różne zdarzenia losowe. Wnioskując o pożyczkę online, możemy otrzymać pieniądze na konto już po 15 minutach od podpisania umowy. To, jak i gdzie najlepiej wziąć kredyt, jest bardziej skomplikowaną kwestią. Sam proces weryfikacji zdolności przy pożyczce przebiega o wiele szybciej niż w przypadku kredytu gotówkowego udzielanego przez bank.

Atrakcyjne promocje

Nie są to jednak jedyne okoliczności, w których warto zdecydować się na wzięcie pożyczki na już. Ta sprawdzi się również wtedy, gdy interesujący nas produkt lub usługa są znacznie przecenione, a my nie dysponujemy wolnymi środkami na ich zakup. Kto wie, być może podobna promocja nigdy więcej się nie powtórzy – biorąc pożyczkę sporo zaoszczędzimy. 

Wakacje marzeń

O pożyczce warto pomyśleć również przy okazji wakacji. Będzie ona świetnym sposobem finansowania wyjazdu, o którym marzyliśmy od dawna, a który był poza zasięgiem naszego budżetu. Organizowane przez biura podróży promocje typu last minute znikają równie szybko, co się pojawiają – szkoda, by umknęły nam przez brak środków. Zaoszczędzone dzięki pożyczce na wycieczkę środki możemy wykorzystać na wyjeździe.

Rozwój biznesu

Oprócz tego, pożyczka będzie opłacalna również w przypadku osób, które planują rozwój swojego biznesu, na przykład poprzez zakup nowego sprzętu lub poszerzenie swoich kompetencji. Taki zastrzyk gotówki pozwoli nam na inwestycję, która może zwrócić się w szybkim czasie i to z nawiązką.

Umiejętność oszczędzania jest ważna, jednak gdy zgromadzone oszczędności nie wystarczą na finansowanie bieżących wydatków, warto sięgnąć po koło ratunkowe. Pożyczka w Smartney to dobry sposób, by wyjść z kryzysu i poprawić swoją sytuację finansową. Sprawdź szczegóły naszej oferty!