Hydroizolacja łazienki. Koszty wykonania

15 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na działanie wody. Z tego powodu tak istotna jest dbałość o wykonaną w jej wnętrzu izolację przeciwwilgociową ścian i podłogi. W tym celu stosowana jest tak zwana hydroizolacja łazienki, która polega na jej zabezpieczeniu folią hydroizolacyjną lub masą uszczelniającą. Jakie korzyści niesie przeciwwilgociowa izolacja łazienki? Jak ją wykonać? Ile kosztuje hydroizolacja do łazienki? Sprawdzamy!

Czym jest hydroizolacja łazienki?

Cechą każdej powierzchni są posiadane przez nią nieszczelności, którymi może przenikać woda. Problem ten dotyczy przede wszystkim łazienki, będącej pomieszczeniem najsilniej narażonym na migrację wilgoci. Zastosowane w pomieszczeniu fugi mogą powodować przedostawanie się wody pod płytki, co z kolei będzie skutkować wykwitami grzybów i pleśni. Wbrew pozorom, zabezpieczenie łazienki to nie tylko izolacja podłogi. Trzeba również zadbać uszczelnienie ścian, szczególnie w strefie mokrej – pod prysznicem i w pobliżu wanny.

Hydroizolacja łazienki – jakie korzyści niesie jej wykonanie?

Hydroizolacja chroni łazienkę przed przenikaniem wody przez nieszczelności w powłokach na ścianach i podłogach pomieszczenia. Tym samym zabezpiecza nas również przed występowaniem pleśni i grzybów, których usunięcie wiąże się z dodatkowym wydatkiem i czasochłonnym remontem. Dodatkowo – w razie ewentualnej awarii, skutki zalania będą znacznie mniej dotkliwe i łatwiejsze do usunięcia.

Folia hydroizolacyjna i masa uszczelniająca, czyli z czego powstaje hydroizolacja łazienki?

Hydroizolacja łazienki powstaje najczęściej z folii uszczelniającej lub masy w płynie. Oba preparaty, choć spełniają taką samą funkcję, różnią się grubością ostatecznej powłoki.

Folia hydroizolacyjna ma postać ciekłej jednoskładnikowej masy bazującej na żywicach syntetycznych. Dzięki bezspoinowemu systemowi jej układania możliwe jest bardzo dobre uszczelnienie powierzchni. Szczelność folii izolacyjnej to jednak nie wszystko – ważną jej cechą jest również wysoka elastyczność, za sprawą której jest łatwa do rozprowadzenia za pomocą wałka lub pędzla malarskiego. Płynna folia może być układana zarówno pod płytki ceramiczne, ściany betonowe, tynki cementowo-wapienne oraz zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Grubość powłoki izolacyjnej z folii wynosi przy dwóch warstwach ok. 1-2 mm.

Masy uszczelniające wykonywane są na bazie żywic syntetycznych – podobnie jak folie. Odróżnia je sposób aplikacji na powierzchnię. Z uwagi na większą w porównaniu z foliami gęstość, masy rozprowadza się za pomocą szpachelki i packi. Należy przy tym zadbać, aby warstwa izolacji była idealnie wyrównana. Hydroizolacja z masy jest też grubsza. Każda z jej warstw ma 1-2 mm, co przy dwóch nałożonych na siebie warstwach daje grubość 3-4 mm.

W typowych łazienkach idealnym rozwiązaniem będzie hydroizolacja przeciwwilgociowa wykonana folią w płynie. Za jej wyborem przemawia przede wszystkim łatwość nanoszenia.

Jak przygotować pomieszczenie do hydroizolacji?

Hydroizolacja do łazienki wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo ważne jest przede wszystkim oczyszczenie z kurzu i pyłu podłoża, na którym zostanie wykonana hydroizolacja. Niezbędne jest też starannie usunięcie farby z malowanych powierzchni. Na koniec należy wyrównać podłoże. W przypadku ewentualnych ubytków, warto uzupełnić je zaprawą wyrównującą.

Nie zapominajmy o uszczelnieniu styków pomiędzy podłogą a ścianą. Do ich zabezpieczenia wykorzystuje się taśmę uszczelniającą wklejaną wzdłuż obwodu pomieszczenia. Zewnętrzne i wewnętrzne narożniki łazienki okleja się dodatkowo specjalnymi kołnierzami.

Hydroizolacja w łazience – samemu czy z ekipą?

Hydroizolacja łazienki nie jest trudna do samodzielnego wykonania. Trzeba przy tym przestrzegać zaleceń producenta przedstawionych na opakowaniu. W innym wypadku izolacja może mieć gorsze właściwości lub być całkowicie nieskuteczna. Izolacja łazienki to zadanie, które możemy również powierzyć w ręce wyspecjalizowanej ekipy. Tym sposobem nie tylko zaoszczędzimy czas, ale przede wszystkim zyskamy pewność należytego wykonania prac.

Ile kosztuje izolacja podłogi i ścian w łazience?

Hydroizolacja w łazience to wydatek, który należy uwzględnić w wycenie wykończenia lub remontu łazienki. Cena przedsięwzięcia zależy od wybranego materiału izolacyjnego i wielkości pomieszczenia, w którym ma być on użyty. Zlecając prace ekipie, do kosztu materiału będziemy musieli doliczyć dodatkowo robociznę – ok. 20 zł/m2 bez materiału.

Ile zatem kosztuje m2 hydroizolacji w łazience? Polecana do większości łazienek folia hydroizolacyjna dostępna jest w opakowaniach różnej wielkości – zwykle od 2 do 15 kg. Dobrej jakości materiał kosztuje ok. 10-20 zł/kg. Przy wydajności folii wynoszącej 1,2-5 kg/1m2 koszt naniesienia jednej warstwy na ścianę lub podłogę o powierzchni 1 m2 wyniesie 15-30 zł. Dla dwóch warstw koszty podwoją się do 30-60 zł za m2. Hydroizolacja ścian i podłóg o powierzchni 10 m2 wyniesie zatem ok. 300-600 zł (plus ok. 200 zł robocizna). Przy 15 m koszty sięgną 450-900 zł (plus ok. 300 zł robocizna), a przy 20 m2 600-1200 zł (plus ok. 400 zł robocizna). 150-200 zł zapłacimy również dodatkowe materiały uszczelniające – taśmę i kołnierze. Całość kosztów zamknie się więc, w zależności od izolowanej powierzchni, w od 1000 do 2000 zł.

Jak sfinansować remont?

O ile hydroizolacja to niewielki koszt, to wiadomo: to od jej położenia zaczyna się cały remont. W pozostałych artykułach na naszym blogu znajdziesz informacje, na temat innych koniecznych kosztów. Położenie kafelków, wymiana instalacji, zakup nowych sprzętów czy montaż podwieszanego sufitu to jednak łącznie spory koszt – w Smartney znajdziesz korzystną ofertę finansowania, dzięki któremu łatwiej będzie go znieść! Zobacz, jakie masz opcje.

Pożyczka gotówkowa

Atrakcyjna oferta, łatwy proces, szybka decyzja i wypłata środków nawet w kilka minut?

W Smartney DA SIĘ to połączyć i pożyczyć nawet 60 000 złotych na 8 lat, całkowicie online.


Pożyczka konsolidacyjna

Masz już kilka zobowiązań, spłacenie rat przyprawia o ból głowy, a remont łazienki nie może czekać? Nie ma sprawy!

Swoje pożyczki możesz połączyć w jedną, zmienić warunki na korzystniejsze, a dodatkowo dobrać potrzebną gotówkę.