Garaż wolnostojący a może w bryle domu. Jaki wybrać?

11 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Budowa wymarzonego domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Jedną z nich jest kwestia garażu. Inwestorzy mają do wyboru garaż w domu lub przy domu, czyli wolnostojący. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Jaki garaż wybrać? Ile kosztuje garaż wolnostojący, a ile wbudowany w bryłę domu? Sprawdzamy!

Garaż wolnostojący – wady i zalety

Garaż wolnostojący to rozwiązanie, które nie zmniejsza powierzchni przyszłego domu. Osobny budynek docenią zwłaszcza zapaleni majsterkowicze, którym zależy na przestrzeni pozwalającej na przechowywanie rozmaitych narzędzi. Garaż wolnostojący nie wymaga też ogrzewania, a jego ocieplenie można wykonać z zastosowaniem cieńszych materiałów izolacyjnych. Dodatkowym atutem jest brak hałasów silnika i ryzyka przedostawania się spalin do domu.

Mimo licznych zalet, garaż przy domu nie jest pozbawiony wad. Problematyczne może okazać się zwłaszcza odpowiednie usytuowanie garażu względem domu i granic działki. Na bardzo wąskiej działce konieczne będzie zbudowanie garażu od frontu, co obniży walory estetyczne budynku. Garaż z tyłu znacznie ograniczy z kolei możliwość aranżacji przestrzeni wypoczynkowo-rekreacyjnej. Przy niesprzyjających warunkach uciążliwe będzie też pokonywanie odległości z garażu do domu. Dodatkowo, za garaż wolnostojący, jako za osobny budynek gospodarczy, należy płacić wyższy podatek.

Garaż w bryle domu – wady i zalety

Garaż w domu, czyli wbudowany w bryłę budynku, jest rozwiązaniem cenionym przede wszystkim z uwagi na wygodę mieszkańców. Umożliwia on swobodne dostanie się do samochodu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Fakt ten docenimy zwłaszcza w deszczowe i mroźne dni. Garaż zlokalizowany w pobliżu kuchni ułatwi nam też przenoszenie zakupów do domu. To jednak nie wszystko – garaż w domu pozwala również zaoszczędzić cenną przestrzeń na niewielkiej działce, na której powstanie ogród. Garaże wysunięte z bryły budynku mogą być zaaranżowane na znajdujący się nad nimi taras lub dodatkowe pomieszczenie mieszkalne.

Nie brak również wad takiego rozwiązania. Garaż w domu świetnie sprawdza się w przypadku gospodarstw dysponujących jednym samochodem. Dwustanowiskowy wpływa na estetykę budynku, często dominując w jego bryle. Oprócz tego, decydując się na garaż w domu, musimy zadbać o jego właściwą izolację – jej błędne wykonanie może prowadzić do strat ciepła w części mieszkalnej przylegającej bezpośrednio do garażu. A to oznaczać będzie zwiększone rachunki za ogrzewanie. Ważne są też szczelne drzwi łączące garaż z domem oraz wentylacja, która uchroni nas od przenikaniem zapachu spalin do wnętrza budynku.

Jakie formalności należy dopełnić decydując się na garaż w domu lub garaż wolnostojący?

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, budynki wolnostojące parterowe, w tym garaże przy domu, o powierzchni do zabudowy do 35 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. Wystarczające jest w ich przypadku samo zgłoszenie. Powyżej tej powierzchni inwestor zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia. W tym celu musi złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Łączna liczba garaży nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni danej działki.

Garaż wolnostojący podlega też przepisom związanym z dopuszczalnymi odległościami od działki sąsiedniej. Zgodnie z prawem, garaż przy domu można umiejscowić minimum 3 lub 4 metry do granicy działki. Garaż wkomponowany w bryłę domu nie wymaga osobnego pozwolenia na budowę.

Jak duży powinien być garaż?

Stanowisko postojowe w garażu powinno mieć szerokość 2,5 m i długość 5 m. Odległość od boku samochodu do ściany musi wynosić 0,3 m. Minimalne 3,2 m i 5,5 m gwarantuje dość swobodne wsiadanie i wysiadanie z auta. Garaż dwustanowiskowy powinien być szeroki na co najmniej 5,9 m (dwa stanowiska po 2,5 plus trzy odstępy po 0,3 metra każdy). Pamiętajmy też o zróżnicowanych wymiarach samochodów i dodatkowym miejscu na przechowywanie rowerów, narzędzi samochodowych czy sprzętów ogrodowych.

Ile kosztuje garaż w bryle budynku i garaż wolnostojący?

Zdecydowanie tańszą opcją będzie garaż w domu, wbudowany w bryłę budynku. Większość kosztów, zarówno projektu, jak i wykonania, wliczona jest wtedy w budowę domu. Przy garażu o powierzchni do 35 m2 to wydatek do 25 tys. zł. Dodatkowy koszt stanowi przy tym rodzaju garażu wentylacja w cenie ok. 1000-1500 zł.

Większe wydatki wygenerują nowoczesne garaże wolnostojące. Poza kosztem ich projektu (do 1500 zł), sporo zapłacimy za wykonanie, w tym też prace ziemne i instalację elektryczną. Garaż murowany wolnostojący jednostanowiskowy wyniesie nas 30-40 tys. zł. Do 50 tys. zł zapłacimy przy budowie większego garażu dwustanowiskowego.

Co zatem wybrać – garaż w domu czy osobno? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – ostateczna decyzja uzależniona jest od preferencji inwestora i rodzaju posiadanej przez niego działki. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomocna będzie wygodna pożyczka Smartney. Sprawdź szczegóły na naszej stronie!