Działka rekreacyjna a może ogródek działkowy, co wybrać?

21 lipca 2021, opublikowane przez Smartney

Ogródek działkowy – Twoja oaza w mieście

Pandemia koronawirusa, a zwłaszcza związane z nią ograniczenie mobilności przyczyniło się do wzrostu popularności ogródków działkowych. Działka to dla wielu osób, przede wszystkim mieszkańców miast zamkniętych w mieszkaniach bez balkonów, szansa na bezpieczny i przyjemny wypoczynek na łonie natury. Boom na własny kawałek zieleni trwa w najlepsze, czemu dowodzą rosnące ceny ogródków działkowych. Jakich formalności należy dopełnić, by stać się właścicielem ogródka? Ogródek działkowy czy własna działka rekreacyjna z domkiem – co się bardziej opłaca? Czy warto wziąć kredyt na zakup działki? O tym w naszym poradniku!

Ogródki działkowe w praktyce

Relaks na świeżym powietrzu to kusząca wizja po długim tygodniu pracy. Nic więc dziwnego, że dla młodych, zapracowanych osób zakup ogródka działkowego lub działki rekreacyjnej, które wbrew pozorom nie są tym samym, jawi się jako spełnienie marzeń. Warto jednak wiedzieć, jakie konsekwencje niesie ze sobą wybór obu z tych rozwiązań. Większość działek w Polsce, zwłaszcza tych znajdujących się w centrach lub na obrzeżach miast, stanowią Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD), które należą do Polskiego Związku Działkowców.

Zainteresowany własną oazą w mieście może skierować zapytanie do zarządu danego ROD-u o dostępność wolnych działek – z uwagi na obecną sytuację znalezienie takich działek nie jest proste, a one same, choć tanie, wymagają często sporych nakładów pracy. Druga opcja to odkupienie ogródka działkowego od jej wcześniejszego dzierżawcy po ustalonej przez niego cenie. W tym przypadku nabycie działki polega w rzeczywistości na podpisaniu umowy o użytkowaniu ogródka – nie następuje tu przeniesienie praw właścicielskich. Ogródek działkowy pozostaje własnością Polskiego Związku Działkowców, który jedynie udostępnia działkę zainteresowanemu.

Ceny ogródków działkowych

Od początku pandemii ceny ogródków działkowych rosną w zastraszającym tempie. Popyt znacznie przewyższa podaż, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w braku wolnych działek dostępnych w ROD, ale również w wysokich stawkach za odstąpienie dzierżawy. Cena, po jakiej można odkupić prawo do użytkowania działki, zależy przede wszystkim od jej lokalizacji, stanu technicznego i wyposażenia. Jeszcze kilka lat temu, za ogródek działkowy w dużym mieście należało zapłacić kilka tysięcy złotych. Obecnie to kilkanaście, a częściej – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Choć nie brakuje też ofert na duże i dobrze zlokalizowane ogródki działkowe z domem za kilkaset tysięcy złotych.

Ceny ogródków działkowych ustalane są indywidualnie przez osoby, które z różnych powodów nie chcą już z nich korzystać. Koszt przejęcia działki obejmuje znajdujące się na jej terenie elementy, takie jak altana działkowa, schowki, nasadzenia, ławki, huśtawki, narzędzia ogrodowe i inne akcesoria.

Zakup ogródka działkowego – formalności

Warto znać wynikające z zakupu ogródka działkowego formalności. Przede wszystkim, wraz z dotychczasowym właścicielem działki musimy w obecności notariusza podpisać umowę przeniesienia praw do działki. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zatwierdzenie tej umowy do zarządu ROD. Na odpowiedź w tej sprawie przyjdzie nam poczekać do dwóch miesięcy. W przypadku, gdy od złożenia wniosku o zatwierdzenie umowy minie termin odpowiedzi, a zarząd ogrodu nam jej nie prześle, wniosek jest automatycznie uznany jako rozpatrzony pozytywnie.

Zakup ogródka działkowego a PCC

To jeszcze nie koniec formalności, jakie generuje zakup ogródka działkowego. PCC, czyli podatek od czynności prawnych 1% spoczywa na nowym użytkowniku danego ogródka. Stawka podatku od zbycia prawa do ogródka działkowego wynosi 1%. Na złożenie deklaracji za zakup ogródka działkowego PCC-3 oraz zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych nabywca ma 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży prawa do korzystania z ogródka działkowego.

Ogródek działkowy a działka rekreacyjna, czym się różnią?

Ogródek działkowy to nie jedyna opcja na własną zieloną oazę – ciekawą wobec niego alternatywą jest działka rekreacyjna. Zgodnie ustawą Prawa budowlanego, traktuje się tego rodzaju działkę jako pośrednią pomiędzy działką budowlaną a rolną. Celem jej przeznaczenia, jest jak wskazuje nazwa – rekreacja. Choć nabywca działki rekreacyjnej staje się jej właścicielem i przysługują mu prawa właścicielskie, to musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami co do zabudowy. To, co może powstać na działce, uwarunkowane jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy przedstawionymi przez miasto lub gminę. Ograniczenia mogą dotyczyć zarówno wysokości budynku, jak i powierzchni zabudowy. Możliwa jest też sprzedaż lub wynajem działki.

Zarówno ogródek działkowy, jak i działka rekreacyjna mają swoje zalety. Ogródek działkowy to dobra opcja dla mieszkańców miast, którzy chcą korzystać z zielonej przestrzeni w bliskiej okolicy. Z drugiej strony, znalezienie działki może okazać się nie lada wyzwaniem, ona sama nie stanowi własności zainteresowanego, a do tego konieczne jest wnoszenie okresowych opłat członkowskich do Polskiego Związku Działkowców. Działka rekreacyjna wymaga z kolei nabycia gruntu i postawienia na nim domku. Mimo nakładów finansowych, to dobre wyjście dla osób ceniących sobie własność i brak ograniczeń ze strony zarządu działek. Ostateczny wybór należy więc uzależnić zarówno od naszych preferencji, jak i możliwości finansowych.

Działka rekreacyjna z domkiem – ile kosztuje?

Popularność działek rekreacyjnych, podobnie jak ceny ogródków działkowych w ramach ROD, stale rośnie. Koszt zakupu uwarunkowany jest przede wszystkim lokalizacją – najdroższe ziemie znajdziemy w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i opolskim. Najtańsze natomiast w podkarpackim, lubuskim i zachodniopomorskim. Im bardziej atrakcyjna turystycznie okolica, tym cena działki rekreacyjnej będzie wyższa. Najwięcej przyjdzie nam więc zapłacić za grunty zlokalizowane nad morzem, nad jeziorami i w górach.

Zakres cen gruntów waha się od 50 do nawet 300 zł za m2. Sam zakup ziemi to jeszcze nie wszystko – kolejny krok to wzniesienie altanki na działce, co będzie kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Opłacalne w tym przypadku może okazać się nabycie działki z istniejącym już na niej domkiem, nasadzeniami i pozostałą infrastrukturą.

Kredyt na zakup działki ROD lub rekreacyjnej

Jak widać, zarówno ceny działki ogrodowej, jak i działka rekreacyjna poza ROD, mogą stanowić spore obciążenie finansowe dla marzących o własnej zielonej oazie. Wciąż droższą opcją pozostaje zakup działki rekreacyjnej, który w przeciwieństwie do działki ogrodowej, może być sfinansowany kredytem hipotecznymi. Ograniczenie to wynika z faktu, że ogródki należące do ROD nie przechodzą na własność potencjalnego kredytobiorcy, dlatego bank nie może zabezpieczyć się na hipotece.

Rosnące ceny ogródków działkowych nie odstraszają jednak chętnych, dla których wydzierżawienie ogródka działkowego to wciąż dobry pomysł. Koszty związane z ustanowieniem lub cesją dzierżawy i zagospodarowaniem gruntu można natomiast pokryć przy pomocy pożyczki online w Smartney. Sfinansowane w ten sposób przedsięwzięcie to wymarzona przestrzeń wypoczynkowa w mieście, miejsce do spotkań z bliskimi i znajomymi oraz źródło pysznych warzyw i owoców!