Drzewa tlenowe, a korzyści i możliwości finansowania ich zakupu

2 sierpnia 2021, opublikowane przez Smartney

Popyt na drewno – naturalny surowiec o licznych zastosowaniach – rośnie z każdym rokiem, podczas gdy jego zasoby maleją. Nie dziwi więc poszukiwanie alternatywnych źródeł pozyskiwania drewna – jednym z nich jest stworzone przez hiszpańskich naukowców drzewo tlenowe, powstałe przez połączenie najlepszych cech gatunkowych dwóch odmian paulowni. Co to są drzewa tlenowe? Jakie korzyści zapewniają? Czy założenie ich własnej plantacji jest opłacalne? I przede wszystkim – jak pozyskać na drzewa tlenowe dotacje lub inne dofinansowanie? O tym w artykule!

Co to są drzewa tlenowe i jak powstały?

Drzewo tlenowe (ang. oxytree, od oxygen – tlen i tree – drzewo), któremu poświęcamy ten artykuł, stanowi hybrydę powstałą ze skrzyżowania dwóch odmian paulowni – Paulowni Fortunei i Paulowni Elongata. Za stworzenie pierwszego drzewa tlenowego odpowiada firma biotechnologiczna z Hiszpanii. Nowe „super drzewo” powstało w wyniku prac hodowlanych in vitro głównie w celach użytkowych.

Drzewa tlenowe w Polsce – co je wyróżnia?

Choć drzewa tlenowe w Polsce stanowią pewnego rodzaju nowość, to w różnych regionach działa już ponad 600 hektarów ich plantacji. Drzewa te, w których upatrywana jest przyszłość ekologiczna i gospodarcza, osiągają wysokość ok. 16 metrów i średnicę pnia ok. 20-30 cm w zaledwie 6 lat.

Dzięki bardzo dużym liściom oxytree wytwarza ogromne ilości tlenu i skutecznie pochłania dwutlenek węgla. Z danych wynika, że skrzyżowana paulownia absorbuje nawet do 10 razy więcej CO2 niż krajowe gatunki drzew liściastych. To właśnie tej unikalnej zdolności drzewa tlenowe zawdzięczają swoją nazwę.

Korzyści z nasadzania drzew tlenowych

Drzewa tlenowe są nie tylko przyjazne środowisku, ale i znajdują szereg zastosowań, które wynikają z możliwości wykorzystania niemal wszystkich części rośliny.

Przede wszystkim drzewa tlenowe stanowią skuteczny sposób pozyskiwania dobrej jakości drewna w krótkim czasie. Z powodzeniem ich pień można wykorzystywać jako surowiec w branży meblarskiej – do produkcji mebli, desek i nie tylko. Dobrze też znoszą malowanie i lakierowanie, a odpowiednio przygotowane do obróbki drzewa tlenowe nie chłoną wilgoci.

To jednak nie wszystko – gałęzie i ścinki drzew tlenowych mogą być wykorzystywane jako materiał opałowy, ich liście sprawdzą się jako pasza dla zwierząt, a charakterystyczne kwiaty o delikatnym zapachu przyciągają pszczoły produkujące miód.

Własna plantacja drzew tlenowych – dlaczego warto?

Popularność drzew tlenowych rośnie z każdym rokiem. Nie bez powodu – szybko rosnąca roślina jest niezwykle wdzięczna w uprawie. Nie ma bowiem wygórowanych wymagań glebowych i jest odporna na skrajne temperatury w zakresie od -25°C do +45°C. Nie stanowi przy tym też zagrożenia dla lokalnego ekosystemu – pobierane przez drzewa tlenowe składniki odżywcze pochodzą z najgłębszych warstw gleby i nie uszczuplają zasobów roślin w sąsiedztwie. Ryzyka nie stanowi też niekontrolowane rozmnażanie drzew tlenowych – uzyskanie nowych sadzonek możliwe jest wyłącznie w drodze laboratoryjnej.

To wszystko sprawia, że przybywa zainteresowanych inwestycją we własną plantację drzew tlenowych. Ścięte odrastają po czterech latach jeszcze 4-5 razy po pierwszej wycince.

Ile kosztuje założenie własnej plantacji drzew tlenowych?

Za stworzeniem własnej plantacji drzew tlenowych przemawiają też aspekty ekonomiczne. Przedsięwzięcie wymaga środków tylko na etapie zakładania plantacji – jak wspomnieliśmy wcześniej, ścięte oxytree ponownie odrasta. Za pojedynczą sadzonkę przyjdzie nam zapłacić ok. 30-40 zł, co w przeliczeniu na 1 ha daje wydatek na poziomie kilkunastu tysięcy złotych (ok. 500 sadzonek). Dodatkowy koszt stanowią system nawadniający i ogrodzenie. Całość wydatków związanych z plantacją powinna zamknąć się w kwocie do 30 tys. zł.

Szacowany zysk z każdego hektara plantacji wynosi z kolei 10-12 tysięcy złotych, a od drugiego cyklu wzrostu rośliny – z uwagi na odjęcie kosztu założenia plantacji – niemal dwukrotnie więcej. Roślina odrasta kilka razy i generuje długoterminowy zysk.

Możliwości finansowania plantacji – dotacje i kredyty

Plantacja drzew tlenowych to dla będących w posiadaniu nieużytków rolników i przedsiębiorców ciekawy sposób na pomnażanie wolnych środków i czerpanie korzyści finansowych z poszczególnych elementów rośliny.

Przyjazna środowisku plantacja drzew tlenowych, która pozwala na prowadzenie zróżnicowanego biznesu i generowanie stałych zysków, wymaga poniesienia znacznych wydatków początkowych.

Zainteresowani nie mogą obecnie liczyć na udzielane na drzewa tlenowe dotacje czy kredyty celowe – brak jest bowiem konkretnych programów z nimi związanych.

Korzystną alternatywę dla inwestorów stanowi udzielana online pożyczka ekologiczna w Smartney, z pomocą której mogą oni zrealizować przedsięwzięcie. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów naszej oferty!