Drukarka 3D. Czym się kierować przy wyborze?

11 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

zdolność kredytowa

Drukarka 3D – czym się kierować przy wyborze?

Technologia druku 3D cieszy się dziś ogromną popularnością i znajduje szereg zastosowań. Powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, budzi też entuzjazm pasjonatów, którzy mogą dzięki niej drukować modele 3D na własny użytek w domowym zaciszu. Jak działają drukarki 3D? Jakie są rodzaje drukarek i czym kierować się przy wyborze urządzenia? Ile kosztuje zakup drukarki i jej eksploatacja? Sprawdzamy!

Co to jest drukarka 3D i jak działa?

Drukarka 3D, nazywana też drukarką przestrzenną, to urządzenie, które w swojej pracy wykorzystuje technologię druku trójwymiarowego. Podobnie jak budowa samej drukarki 3D, jej działanie nie jest skomplikowane – urządzenie tworzy trójwymiarowe elementy w oparciu o wygenerowany komputerowo model. Drukarka nakłada odpowiedni materiał (zwykle plastikowe filamenty lub żywice światłoutwardzalne) warstwowo, za pomocą poruszającej się głowicy drukującej. Dzięki temu pozwala na uzyskanie fizycznego odwzorowania komputerowego projektu.

Rodzaje drukarek 3D – amatorskie i profesjonalne

Podział drukarek 3D dotyczy przede wszystkim ich zastosowania – na rynku znajdziemy zarówno modele przemysłowe oraz mniejsze, przeznaczone do użytku domowego. Drukarki 3D to szeroka gama urządzeń, wśród których pasjonaci najchętniej wybierają te wykorzystujące technikę FDM (Fused Deposiotion Modeling)/FFF(Fused Filament Fabrication), w których stosuje się żyłki z PLA (polylactic acid) lub ABS (acrylonitrile butadiene styrene). Bardziej zaawansowane są urządzenia wykorzystujące technikę SLS (Selective Laser Sintering), czyli drukowanie 3D za pomocą lasera utwardzającego żywicę światłoutwardzalną oraz technikę DLP (Digital Light Processing), w przypadku której zamiast lasera używany jest specjalny projektor umieszczony pod pojemnikiem z żywicą.

Jakie zastosowanie domowe i profesjonalne znajduje drukarka 3D?

Druk 3D znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się go przede wszystkim do drukowania wzorów i prototypów. Druk 3D jest też stosowany do wytwarzania elementów do przemysłu samochodowego, medycznego i lotniczego. Dzięki drukowi 3D powstaje sprzęt AGD/RTV, biżuteria i zabawki. Przykłady można mnożyć.

W domu drukarka 3D posłuży między innymi do samodzielnego tworzenia wszelkiego rodzaju makiet, drukowania uszczelek i listew, przygotowywania dekoracji oraz wykonywania pomocy naukowych dla dzieci.

Ile kosztuje drukarka 3D?

Najtańsze modele o ograniczonych możliwościach dostępne są już za kilkaset złotych – w parze z niską ceną idą też niższa rozdzielczość i gorsza dokładność druku. Oferujące lepszą jakość i wydajność urządzenia do hobbystycznego użytku domowego to wydatek rzędu od 1000 do 3000 zł. 

Profesjonalna drukarka 3D może kosztować ponad kilkanaście tysięcy złotych – urządzenie tej klasy doskonale nadaje się do prototypowania i tworzenia modeli produktów w trójwymiarze. Taka drukarka może być wykorzystana zarówno przez firmy z różnych branż, jak i doświadczonych pasjonatów druku przestrzennego. Pomocna w sfinansowaniu zakupu wybranej drukarki będzie wygodna pożyczka online od Smartney.

Drukarka 3D – jakie parametry wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

Kluczowym parametrem jest dla nas technologia druku 3D. W domowym użytku wystarczająca będzie drukarka 3D dla początkujących, korzystająca z techniki FDM/FFF. W przypadku profesjonalnych zastosowań, lepiej sprawdzi się drukarka SLS lub DLP, oferująca dokładniejsze i wytrzymalsze wydruki.

Równie ważna jest jakość drukowania, która jest uzależniona od grubości warstwy – im jest ona mniejsza, tym bardziej precyzyjne będzie odwzorowanie danego modelu. Istotna jest też prędkość drukowania. Jeśli planujemy drukować modele z więcej niż jednego materiału lub drukować więcej niż jeden model naraz, powinniśmy rozejrzeć się za urządzeniem z większą liczbą głowic.

Planując zakup drukarki 3D pod uwagę weźmy również wygodę jej obsługi. Dotykowy panel LCD czy baza gotowych modeli będą pomocne zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę  z drukiem przestrzennym. Nie bez znaczenia jest też wymiar drukarki 3D – w tej kwestii do wyboru mamy zarówno kompaktowe urządzenia mieszczące się na biurku, jak i pokaźne sprzęty o gabarytach szafy. Choć zwykle drukarki 3D dostarczane są już złożone, to wyraźnie tańsze są te przeznaczone do samodzielnego montażu. Przy ich zakupie warto jednak ocenić swoje umiejętności w dziedzinie elektroniki.

Jaki jest koszt eksploatacji drukarki 3D?

Największy wpływ na koszty druku przestrzennego ma filament, czyli materiał termoplastyczny nawinięty na szpulę. Najpopularniejsze filamenty – matowy ABS i błyszczący PLS, dostępne w różnych kolorach, kosztują średnio 75-150 zł za kilogramowe opakowanie. Wiązka znajdującego się w nich tworzywa liczy ok. 300 m. Ok 150-250 zł kosztują filamenty imitujące drewno, szkło i metal. Dodatkowe wydatki wygeneruje zakup klejów adhezyjnych (ok. 50 zł) do zwiększenia przyczepności wydruku 3D do stołu czy alkoholu izopropylowego (ok. 30 zł) do czyszczenia platform drukarki i wydruków z żywicy.

Planujesz zakup drukarki 3D? Sfinansuj go dzięki wygodnej pożyczce online Smartney!