Domowe biuro, jak je urządzić? Jakie meble wybrać do urządzenia home office?

13 września 2021, opublikowane przez Smartney

Jak urządzić domowe biuro?

Home office staje się codziennością w wielu zawodach. Praca z domowego zacisza wymaga nie tylko świetnej organizacji i dużej samodyscypliny, ale też odpowiedniej przestrzeni. Domowe biuro to miejsce, w którym przyjdzie nam spędzać co najmniej kilka godzin każdego dnia. Dobrze więc zadbać o to, by sprzyjało ono skupieniu, kreatywności i produktywności. Chcesz urządzić wygodną, funkcjonalną, a przy tym cieszącą oczy strefę do pracy? Oto garść praktycznych wskazówek, jak zorganizować domowe biuro!

Domowe biuro, gdzie urządzić?

Organizacja domowego biura to przede wszystkim wybór odpowiedniego miejsca do pracy. W idealnej sytuacji znajdują się posiadacze dużych domów – ci na prywatny gabinet mogą przeznaczyć jeden z pokoi. Nie każdy jednak dysponuje taką przestrzenią – zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach konieczne może okazać się wydzielenie miejsca do pracy w salonie lub sypialni.

Salon to dobre miejsca na domowe biuro dla osób, które pracują w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że w salonie po pracy i szkole gromadzą się pozostali domownicy – możemy przeszkadzać sobie wzajemnie, jeśli większość obowiązków wykonujemy wieczorami. Aranżacja niewielkiego biura w sypialni oddalonej od salonu, kuchni czy pokoju dziecięcego to idealne rozwiązanie, gdy do pracy potrzebujemy ciszy i spokoju.

Biurko home office, jakie meble wybrać urządzając domowe biuro?

Po wyborze miejsca na nasze domowe biuro czas zaopatrzyć się w meble, w tym kluczowe wśród nich biurko home office. Ważne, by było one dopasowane nie tylko do dostępnej przestrzeni, ale też stylu pracy. Jeśli często przeglądamy liczne dokumenty, sięgamy po akcesoria biurowe czy korzystamy ze sprzętów, takich jak drukarka czy skaner, dobrym pomysłem może okazać się biurko wielofunkcyjne ze sporym blatem oraz regałami i szufladami. W niewielkich mieszkaniach alternatywą dla tradycyjnego biurka jest sekretarzyk, który nie zajmuje wiele miejsca i może być zamknięty na koniec dnia pracy.

Kupując biurko home office zwróćmy uwagę na jego wymiary. Optymalna długość mebla to 120 cm-160 cm, a głębokość 70-85 cm. W zależności od wzrostu, biurko powinno być wysokie na 75-85 cm – pozwoli nam wtedy na wygodne ułożenie rąk na blacie. Ciekawą opcją są też biurka do pracy na stojąco z regulowaną wysokością. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie mebla. Idealnie, jeśli możemy ustawić biurko home office bokiem do okna i przodem do wejścia do pokoju. Dobre światło i widok na pomieszczenie z pewnością pozytywnie wpłyną na jakość pracy.

Organizacja domowego biura, jaki fotel sprawdzi się najlepiej?

Aranżując domowe biuro zaopatrzmy się w kolejny must have przestrzeni do pracy – ergonomiczny fotel, przyjazny dla kręgosłupa nawet przy długich godzinach spędzonych przed ekranem komputera. Dla naszych pleców idealnym wyborem będzie obrotowy model z regulowaną wysokością siedziska, odchyleniem oparcia, regulacją podłokietników oraz podparciem na odcinku lędźwiowym. Fotel, w którym spędzamy po kilka godzin dziennie, powinien mieć też miękkie oparcie i wyściełane siedzisko.

Biuro home offic, jak je oświetlić?

Funkcjonalne biurko i ergonomiczny fotel to jeszcze nie wszystko. Domowe biuro musi być też dobrze oświetlone. Najlepiej naturalnym światłem, które ma dobry wpływ na naszą koncentrację. Dlatego na przestrzeń do pracy w domu idealny będzie dobrze doświetlony kącik przy oknie – pamiętajmy przy tym jednak, by promienie słońca nie były zbyt mocne, gdyż może nam to utrudniać pracę przy ekranie komputera. Z tego powodu dobrze sprawdzają się biurka ustawione przy oknach wychodzących na północną albo wschodnią stronę.

Niestety, nie zawsze mamy możliwość, by domowe biuro było oświetlone jedynie za pomocą światła słonecznego. Wtedy musimy sięgnąć po sztuczne oświetlenie – górne w postaci lamp sufitowych. Organizując domowe biuro pamiętajmy też o lampce biurkowej, która pozwoli na dokładne oświetlenie naszej przestrzeni pracy. Lampka na biurko home office nie może być zbyt wysoka – by nie męczyć wzroku, odległość między oświetlonym miejscem a źródłem zasilania powinna wynosić nie więcej niż 35 cm. Istotny jest również kolor oświetlenia. Dobrym wyborem są neutralne światła typu LED, których temperatura barwowa waha się pomiędzy 4000 a 5000 K i jest zbliżona do dziennego światła, przez co sprzyja skupieniu.

Pożyczki przez internet na aranżację domowego biura

Praca zdalna jeszcze do niedawna była domeną freelancerów. Na skutek pandemii, która przeniosła nas z biur do domów, home office stał się popularny wśród coraz szerszego grona pracowników z różnych branż. Wykonywanie powierzonych obowiązków z dobrze nam znanych czterech kątów wymaga przygotowania dedykowanej przestrzeni do pracy, wyposażonej w odpowiednie meble i dobrze doświetlonej.

Aranżując domowe biuro musimy liczyć się z wydatkami, które mogą znacznie nadwyrężyć nasz budżet. Zakup biurka, fotela, oświetlenia i innych niezbędnych elementów wyposażenia jest jednak konieczny, by biuro home office pozwalało na komfortową i wydajną pracę. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest wzięcie pożyczki przez internet w Smartney – uzyskane środki można przeznaczyć na organizację domowego biura!