Budżet domowy, jak go zaplanować? Sprawdź, z czego korzystać!

11 stycznia 2021, opublikowane przez Smartney

budżet domowy

Zaplanuj budżet domowy z głową! Aplikacja na telefon czy Excel? Sprawdź, z czego korzystać!

Pieniądze przepływają przez palce? Mimo usilnych prób zaoszczędzenia, choć paru groszy znów nie starcza Ci do pierwszego? I co najważniejsze – znajdujesz się w gronie osób, które zupełnie nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje? Jeśli na większość z tych pytań odpowiadasz „tak”, to najprawdopodobniej jest to dobry czas, aby zacząć planować budżet domowy.

Zanim wpadniesz w panikę i stwierdzisz, że to nie dla Ciebie, przeczytaj poradnik przygotowany przez Smartney. Planowanie budżetu domowego może być prostsze, niż Ci się wydaje, a my udowodnimy, że nawet osoby, którym nie po drodze z tabelkami i wykresami, mogą zwiększyć swój miesięczny komfort finansowy. Zapraszamy do lektury!

Co to jest budżet domowy?

Przed omówieniem poszczególnych sposobów kontrolowania wydatków, odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest budżet domowy. Najprościej rzecz ujmując, jest to zestawienie przychodów i rozchodów, które ponosimy jako gospodarstwo domowe na przestrzeni danej jednostki czasu, najczęściej miesiąca lub roku. W skład przychodów najczęściej wlicza się wpływy stałe (pensja, przychody z inwestycji) oraz nieregularne (np. premie, wygrane, dochody z pracy wykonywanej okazjonalnie). Także rozchody możemy podzielić na stałe (czynsz, opłata za internet, żywność) i jednorazowe (prezenty, wycieczki, lekarstwa).

Jednak budżet rodzinny to nie tylko spisywanie wydatków i porównywanie ich z przychodami. To także planowanie domowych finansów i dążenie do założonych sobie celów ekonomicznych. Może być to zgromadzenie odpowiedniej sumy na wymarzone wakacje, czy comiesięczne zasilanie kapitału na przyszłą edukację dziecka. Grunt, by budżet domowy (miesięczny, roczny, czy nawet tygodniowy) prowadzić i analizować go regularnie. Bez dyscypliny niestety, nie zajdziemy daleko.

Jak zaplanować budżet domowy?

Ile osób, tyle sposobów na kontrolowanie wydatków. Niektórzy najlepiej czują się, zapisując zestawienia na zwykłej kartce papieru, inni wolą korzystać z szablonów Excela, jeszcze inni – z narzędzi dostępnych online lub aplikacji. Sposób, w jaki sprawujemy kontrolę nad przychodami i rozchodami, jest sprawą drugorzędną, o ile planowanie budżetu domowego przynosi oczekiwane rezultaty.

Tak naprawdę wszystkie sposoby na kontrolowanie budżetu sprowadzają się do kilku podstawowych kroków. Najpierw należy wypisać wydatki stałe, które ponosimy w każdym miesiącu z podziałem na obszerne kategorie, np. jedzenie, higiena, rata kredytu. Do tego doliczamy wydatki nieregularne, które przewidujemy na dany miesiąc, a także ustaloną kwotę na wydatki niespodziewane. Suma wynikająca z tych trzech kategorii nie może być wyższa niż nasze przychody. Celem jest, aby przykładowy budżet domowy zawsze kończył się saldem dodatnim. Comiesięczna analiza powie nam, gdzie popełniamy błędy, gdzie nie doszacowaliśmy realnych kosztów i na czym ewentualnie możemy zaoszczędzić. Praktyka czyni mistrza, więc nie poddawaj się, jeśli na początku, stan faktyczny Twojego budżetu nie będzie współgrał z jego pierwotnymi założeniami.

Narzędzia ułatwiające planowanie budżetu domowego

Kartka i ołówek są najprostszymi i najbardziej intuicyjnymi narzędziami do kalkulowania budżetu. Zapisywanie ręczne polecane jest osobom, które nie czują się pewnie w świecie wirtualnych tabelek i preferują „starą szkołę” rachunków lub dopiero zaczynają planowanie budżetu domowego. Wadą takiego rozwiązania jest przede wszystkim konieczność samodzielnego podliczania sum, co jest uciążliwe i może wiązać się z dodatkowymi błędami. Istnieje także ryzyko zagubienia kartek.

Dużą popularnością cieszą się arkusze Excel. W internecie znajdziemy mnóstwo arkuszy kalkulacyjnych, które podpowiedzą nam, jak planować budżet domowy w tydzień, miesiąc lub rok. Możemy je dowolnie modyfikować i dostosowywać tak, by najlepiej odpowiadały naszym wymaganiom. Wiele z nich posiada opcję wykresów graficznych, co powinno spodobać się zwłaszcza wzrokowcom. Zaletą Excela jest jego automatyzm: niczego nie musimy liczyć osobiście, gdyż wystarczy wprowadzić podstawowe dane i nasz budżet domowy podlicza się sam. Jeśli wybierzemy szablony Google Docs, mamy do wglądu nasz budżet rodzinny także online.

Aplikacja do budżetu domowego to coraz popularniejszy sposób na kontrolowanie wydatków. Zaletą tego rodzaju narzędzi są liczne udogodnienia wynikające z funkcjonowania aplikacji online. Możemy np. zsynchronizować ją z naszym kontem bankowym, wyszukiwać sklepy, w których zakupimy potrzebną rzecz w najniższej cenie, czy w czasie rzeczywistym sprawdzać, co kupił nasz współmałżonek. Co więcej, aplikacja do budżetu domowego często pozwala nam na jego aktualizowanie na bieżąco, co jest szczególnie istotne, jeśli skanujemy i archiwizujemy rachunki.Dobrze prowadzony budżet domowy nie uchroni nas przed niespodziewanymi wydatkami i nagłymi odpływami gotówki, ale sprawi, że nie rozregulują one naszych finansów. My natomiast będziemy mogli każdy pierwszy dzień miesiąca witać z szerokim uśmiechem i… pełnym portfelem.