Aparat słuchowy. Czy można go kupić na raty?

27 marca 2024, opublikowane przez Smartney

aparat słuchowy

Niektóre aparaty słuchowe da się kupić już za około 1500-2500 złotych. Urządzenia te potrafią jednak kosztować znacznie więcej – nawet ponad 10000 zł. Wydatek można natomiast obniżyć dzięki dofinansowaniom z różnych źródeł. Ile więc kosztuje aparat słuchowy na NFZ? Skąd jeszcze można pozyskać środki? Komu należy się aparat słuchowy za darmo? Jak kupić aparat słuchowy na raty? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o finansowaniu tego sprzętu medycznego.

Ile kosztuje aparat słuchowy na NFZ?

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) sprawi, że koszt zakupu aparatu słuchowego będzie niższy. Wysokość i częstotliwość wsparcia zależy głównie od wieku danej osoby, a żeby je otrzymać, trzeba mieć ubytek słuchu (hearing loss, HL) mierzony w decybelach (dB) powyżej określonej wartości.

 1. Osoby do 26 roku życia mogą otrzymać dofinansowanie raz na 3 lata. Na każde ucho, w którym niedosłuch przekracza 30 dB HL, przysługuje im 3000 zł na aparat słuchowy na przewodnictwo powietrze lub kostne, a do tego 60 zł na indywidualną wkładkę douszną. Jeśli mają wady słuchu utrudniające rozumienie mowy, dodatkowo raz na 5 lat mogą otrzymać 3850 zł na systemy FM wspomagające słyszenie.
 • Osoby po 26 roku życia mogą dostać dofinansowanie co 5 lat. Wynosi ono 1050 zł (aparat na przewodnictwo powietrze) lub 2100 zł (aparat na przewodnictwo kostne) oraz 50 zł na wkładkę douszną – na każde ucho z niedosłuchem powyżej 40 dB HL.
 • Inwalidzi wojenni, wojskowi i osoby represjonowane również mogą otrzymać dofinansowanie raz na 5 lat, jednak kwota będzie wyższa niż u pozostałych osób powyżej 26 lat. Na każde ucho, w którym niedosłuch jest większy niż 40 dB HL, przysługuje im: 1500 zł na aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne lub 3000 zł na aparat słuchowy na przewodnictwo kostne oraz 50 zł na wkładkę douszną.

Kto może otrzymać dodatkową refundację z PFRON?

Środki na zakup aparatu słuchowego przyznaje nie tylko NFZ, lecz także PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Dotację mogą otrzymać osoby, które spełnią wszystkie poniższe kryteria:

 • Posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub grupę inwalidzką;
 • Mają miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie większy niż 50% stawki przeciętnego wynagrodzenia (dla osób mieszkających samemu próg dochodowy to 65%);
 • Uzyskały wcześniej dofinansowanie z NFZ.

Wysokość refundacji z PFRON różni się w zależności od województwa i jest ustalana na każdy rok. W zależności od miejsca zamieszkania pieniądze są wydawane przez właściwe PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) albo MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) lub MOPR (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie). Osoby z niepełnosprawnością mogą też za darmo wypożyczyć aparat słuchowy w ramach programu „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”.

Komu należy się aparat słuchowy za darmo?

W Polskim prawie nie ma zapisów, które zapewniałyby jakiejś grupie darmowy aparat słuchowy bez względu na cenę urządzenia i dochody w rodzinie. Łącznie środki z NFZ i PFRON mogą natomiast znacznie zredukować wydatki na ten sprzęt medyczny, czasem nawet do zera.

Największe szanse na aparat słuchowy za darmo mają osoby wymienione w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, którym przysługuje wsparcie z Programu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dofinansowanie wynosi do 100% różnicy pomiędzy ceną aparatów oraz wkładek usznych a dofinansowaniem z NFZ i PFRON – nie więcej jednak niż 5000 zł brutto za jedno urządzenie. Otrzymają je osoby, których dochód nie przekracza:

 • 270% najniższej emerytury (dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe);
 • 340% najniższej emerytury (dla osoby dla prowadzącej samodzielne gospodarstwo domowe);
 • 400% najniższej emerytury (dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy i samodzielnej egzystencji).

Aparaty słuchowe na raty – jak je kupić?

Jeśli nie przysługują Ci dofinansowania opisane w tym artykule lub kwota pozostała do zapłaty ciągle jest dla Ciebie zbyt wysoka, możesz sfinansować aparat słuchowy w inny sposób. Do wyboru masz dwie możliwości.

 • Aparaty słuchowe na raty. Część sprzedawców umożliwia rozłożenie płatności za sprzęt medyczny na raty. Firmy te współpracują z bankami, które mogą Ci udzielić kredytu na aparat słuchowy. Żeby go otrzymać, musisz jednak przejść dłuższy proces weryfikacyjny, który może wymagać na przykład zaświadczenia o dochodach.
 • Pożyczka gotówkowa. Znacznie szybciej i wygodniej możesz wziąć pożyczkę gotówkową w Smartney, którą przeznaczysz na aparat słuchowy lub inny dowolny inny cel. Wszystko załatwisz w 100% online, nie potrzebujesz żadnych dokumentów oprócz dowodu osobistego, a środki możesz mieć na koncie nawet w 5 minut od złożenia wniosku o pożyczkę.