Zwrot podatku. Jak obliczyć podatek i kiedy oczekiwać zwrotu?

28 lutego 2021, opublikowane przez Smartney

zwrot podatku

Zwrot podatku 2021 – sprawdź, wylicz, śpij spokojnie

Początek każdego roku to czas składania deklaracji podatkowych. Niektórzy czekają z tym na ostatnią chwilę, jednak większość przystępuje do działania wcześniej z nadzieją na wcześniejszy zwrot podatku. Od czego zależy i kiedy należy się zwrot podatku? Jak obliczyć wysokość zwrotu i jakie obowiązują w tym przypadku terminy? Wyjaśniamy!

Kiedy należy się zwrot podatku?

Zwrot podatku to coś, na co z niecierpliwością czeka wielu podatników. Należy się on osobom, którzy w ciągu roku płacili zaliczki wyższe niż te wymagane, a więc składki po zsumowaniu przekroczyły rzeczywistą kwotę należną fiskusowi. Na zwrot podatku mogą także liczyć podatnicy, którzy korzystają na przykład z ulgi prorodzinnej czy rehabilitacyjnej, a także osoby do 26. roku życia.
Zazwyczaj pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, mogą liczyć na zwrot podatku. W związku z tym, pierwsze miesiące każdego roku to czas, kiedy większość podatników zadaje sobie pytanie, kiedy zwrot podatku będzie możliwy i jak obliczyć zwrot podatku. W tym drugim przypadku nieoceniony może okazać się kalkulator PIT.

Kalkulator PIT, czyli jak obliczyć podatek?

Korzystając z narzędzia dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl, jakim jest kalkulator PIT, możemy obliczyć miesięczną czy kwartalną wysokość zaliczki na podatek dochodowy, która ustalana jest właśnie na podstawie dochodów. W związku z tym, jeśli zastanawiasz się jak obliczyć podatek, śmiało możesz skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: “jak obliczyć podatek dochodowy wzór”, zajrzyj na stronę www.podatki.gov.pl, gdzie wyjaśniona jest procedura wyliczenia wysokości podatku uzależniona choćby od sposobu opodatkowania – ustawa PIT przewiduje bowiem obliczanie podatku na zasadach ogólnych lub na zasadzie ryczałtu.

Moment rozliczeń z Urzędem Skarbowym, to jednak czas, kiedy najważniejsze pytanie nie dotyczy wcale wysokości podatku dochodowego, a brzmi raczej: jak obliczyć zwrot podatku? W tym również pomoże nam kalkulator umożliwiający wyliczenie kwoty zwrotu, która należy się podatnikowi. W tym przypadku, kalkulator PIT będzie wymagał podania konkretnych informacji, takich jak przychód roczny, koszty uzyskania przychodu, odliczenia od podatku w postaci ulg czy odliczenia od dochodu, w tym chociażby ubezpieczenie społeczne.

Zwrot podatku a terminy – ile czeka się na zwrot podatku?

Czas na złożenie deklaracji podatkowej mija 30 kwietnia 2021 roku. Wyjątkiem jest jedynie PIT-28, który należy złożyć do 1 marca. Otwarcie naboru tradycyjnych deklaracji, czyli tych w formie papierowej, możliwe było już od 1 stycznia 2021 roku, jednak osoby chcące złożyć deklarację elektronicznie za pomocą platformy “Twój e-PIT” mogą zrobić to od 15 lutego 2021 roku. W tym miejscu warto wspomnieć, że to właśnie w zależności od formy złożenia PIT za 2020 rok i terminu jego złożenia zależy to, kiedy zwrot podatku pojawi się na Twoim koncie. 

W przypadku złożenia deklaracji papierowej, zwrot nadpłaty PIT nastąpi w ciągu 90 dni. Podatnicy, którym zależy jednak na czasie i złożą rozliczenie PIT online, zwrot podatku na konto dostaną najpóźniej do 45 dni od momentu złożenia deklaracji. 

To, o czym warto jednak pamiętać, to fakt, że okres 45 dni obowiązuje od momentu zatwierdzenia druku w usłudze “Twój e-PIT”. Jeśli tego nie zrobisz, zostanie on automatycznie zatwierdzony 30 kwietnia 2021 roku, a to będzie oznaczać, że zwrot podatku możesz otrzymać nawet 15 czerwca.

Zwrot podatku: kiedy możesz skorzystać z usługi “Twój e-PIT”?

Do systemu “Twój e-PIT” możesz zalogować się za pomocą platformy ePUAP lub po podaniu danych umożliwiających weryfikację Twojej osoby. Do tej konieczne będzie wprowadzenie między innymi numeru PESEL, kwoty przychodu wykazanej w deklaracji PIT złożonej w 2020 roku, jedną z kwot przychodu za 2020 rok wskazaną w formularzu PIT-11 lub PIT-8C, a także kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku za poprzedni rok. Z rozwiązania tego mogą skorzystać wszyscy podatnicy rozliczający się poprzez PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.