Płatność za pobraniem. Na czym polega i jak działa?

13 czerwca 2023, opublikowane przez Smartney

Zamawiasz towar, podajesz podstawowe dane i czekasz na kuriera lub listonosza. W momencie odbioru przesyłki płacisz za zamówienie gotówką lub kartą. Tak właśnie działa płatność za pobraniem. To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, często wybierane przez klientów sklepów internetowych. Poznaj wszystkie jego zalety i dowiedz się, czy posiada jakieś wady.

Płatność za pobraniem – co to jest?

Jeśli nie chcesz płacić za zakupy internetowe przelewem online lub nie jesteś pewien, czy sprzedawca jest uczciwy i chcesz się zabezpieczyć przed oszustwem, możesz skorzystać z opcji płatności za pobraniem. Jest to metoda zapłaty za zakupy, która polega na opłaceniu zamówienia dopiero w momencie odbioru przesyłki od kuriera bądź listonosza. W cennikach firm przewozowych często można ją znaleźć pod skrótem COD – od ang. cash on delivery.

Zazwyczaj płatność odbywa się gotówką, jednak coraz więcej dostawców oferuje możliwość uiszczania opłaty kartą lub BLIKiem. W niektórych przypadkach, aby zamówić coś za pobraniem, kupujący powinien liczyć się z dodatkową opłatą (zazwyczaj jest to kilka złotych), która pokrywa koszty związane z obsługą takiej transakcji. Tzw. pobranie to alternatywa dla przesyłki przedpłaconej, czyli opłaconej się z góry, przed realizacją zamówienia (tradycyjnym przelewem bankowym lub za pośrednictwem systemu do szybkich przelewów online).

Kupując online, masz też jeszcze jedną możliwość – płatności odroczone. Wówczas za zakupy możesz zapłacić nawet po  30 dniach od zakupu, bez ponoszenia żadnych kosztów pożyczki, np. korzystając z paySmartney. Spłatę możesz również rozłożyć na kilka/kilkanaście dogodnych rat.

Zalety płatności za pobraniem

Jakie są plusy korzystania z opcji płatności za pobraniem?

  • Bezpieczeństwo – płatność za pobraniem jest bezpieczna dla kupującego, ponieważ odbywa się ona dopiero w momencie odbioru przesyłki. Nie ma więc ryzyka, że opłacimy zamówienie, a ono nie zostanie wysłane.
  • Wygoda – kupujący nie musi logować się na konto bankowe, wykonywać przelewu, potwierdzać operacji. Wystarczy, że ma przy sobie gotówkę lub kartę płatniczą w momencie przyjazdu kuriera.
  • Anonimowość – nabywca nie musi ujawniać wszystkich danych (np. numeru konta).
  • Szybka realizacja – sprzedający nie musi czekać na zaksięgowanie płatności, dlatego może od razu wysłać przesyłkę.
  • Rezygnacja z zamówienia – jeżeli kupujący nie odbierze paczki, np. rozmyśli się, zostanie ona zwrócona do nadawcy. Sprzedawca może jednak zażądać zwrotu kosztów za przesyłkę zwrotną.

Płatność za pobraniem gotówką to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób, które z jakichś powodów nie posiadają konta w banku, np. dla seniorów. Mogą one oczywiście udać się na pocztę, aby wykonać przelew, jednak pobranie jest znacznie bardziej komfortową opcją zakupu.

Wady płatności za pobraniem

Choć płatność za pobraniem ma wiele zalet, posiada ona również pewne wady. Są to m.in.:

  • Dodatkowe koszty – przesyłka za pobraniem najczęściej jest nieco droższa od „zwykłej”. Opłatę tę pokrywa w większości przypadków kupujący.
  • Konieczność posiadania odliczonej sumy – w przypadku zapłaty gotówką, trzeba wcześniej wypłacić pieniądze z bankomatu i posiadać dokładnie odliczoną kwotę (kurier może nie być przygotowany na wydanie reszty).
  • Ograniczenia geograficzne – zamawiania przesyłek międzynarodowych za pobraniem nie zawsze jest możliwe (zależy to od danej firmy kurierskiej).

Płatności za pobraniem z perspektywy nadawcy

Zamawianie za pobraniem z punktu widzenia klienta jest wygodne i bezpieczne, a jak wygląda to z perspektywy właściciela sklepu internetowego? Posiadając taką opcję wysyłki, budujesz wizerunek marki, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, jest wiarygodna i elastyczna. Możesz też dotrzeć do większego grona odbiorców.

Sprzedawca musi się jednak liczyć z możliwością nieodebrania przesyłki za pobraniem przez kupującego. Zgodnie z prawem opłatę za jej zwrot powinien wówczas ponieść klient, który nie wywiązał się z warunków umowy zawartej na odległość. Warto jednak najpierw skontaktować się nabywcą i wyjaśnić sytuację (mogło bowiem dojść do nieporozumień w relacji firma kurierska–klient).

Płatność za pobraniem a wysyłka do automatów paczkowych

Niektóre firmy kurierskie mają w swoich ofertach opcję płatności za pobraniem z możliwością odbioru przesyłki w automatach paczkowych. To znakomite rozwiązanie dla osób, które nie lubią czekać na kuriera lub nie chcą płacić gotówką. Abyś mógł z niego skorzystać, sprzedawca musi oczywiście udostępniać taką możliwość.

Jak to działa? Przed udaniem się po odbiór paczki, należy opłacić zamówienie (trzeba mieć zainstalowaną aplikację firmy przewozowej). Zazwyczaj można to zrobić na kilka sposobów, m.in. szybkim przelewem, BLIKiem, Apple Pay, Google Pay. Następnie można udać się automatu paczkowego i otworzyć skrytkę.