Jak wyjść z długów? Sposoby na spłatę zadłużeń

11 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Jak wyjść z długów? Sposoby na spłatę zadłużeń

Z danych BIG InfoMonitor za 2021 r. (stan po I kwartale) wynika, że prawie 3 miliony Polaków ma długi. Nasze łączne zadłużenie sięga już niemal 80 mld złotych i rośnie. Aby uchronić się przed całkowitą utratą stabilności finansowej, warto jak najszybciej zacząć działać i spłacać zaległe zobowiązania. Jak wyjść z długów? Czy konsolidacja długów się opłaca?

Dlaczego popadamy w długi?

Zadłużenie może mieć wiele powodów. Niekiedy jest ono wynikiem nieprzewidzianych sytuacji życiowych, takich choćby jak choroba czy utrata pracy. Często zdarza się jednak, że do kumulacji długów doprowadzamy nieświadomie, bez namysłu zaciągając kolejne kredyty i pożyczki, kupując na raty i obciążając kartę kredytową. Łączna suma wszystkich naszych miesięcznych zobowiązań zaczyna z czasem przekraczać sumę dochodów pomniejszoną o podstawowe wydatki.

Szczególnie groźnym zjawiskiem jest dla nas tak zwana spirala lub pętla zadłużenia. Znajdujące się w niej osoby próbują spłacać stare długi i naliczone od nich odsetki poprzez zaciąganie nowych, których nie są w stanie pokryć z powodu braku środków. W skrajnych przypadkach dochodzi do sprawy sądowej i odzyskiwania należności przez komornika.

Konsolidacja długów – sięgnij po pomoc specjalistów Smartney

Jeśli zadłużenie zaczyna nas przerastać, możemy sięgnąć po pomoc specjalistów. W Smartney wychodzimy naprzeciw osobom mającym problemy z terminową spłatą zobowiązań, proponując im konsolidację długów. Polega ona na połączeniu kilku zobowiązań w różnych instytutach w jedno, korzystniejsze. W praktyce będziesz odtąd płacił jedną, niższą ratę – łatwiej więc będzie sobie z nią poradzić.

Pożyczka konsolidacyjny dla zadłużonych to produkt celowy, który pozwala na uporządkowanie i poprawienie swojej sytuacji finansowej. . Niższa rata pożyczki, której wysokość ustalana jest indywidualnie z klientem w oparciu o jego możliwości finansowe, wynika z wydłużenia okresu spłaty zobowiązania.

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny, wystarczy wypełnić wniosek przez internet oraz wskazać zobowiązania, które chcemy skonsolidować. Zainteresowani dodatkowo ubiegają  się o przyznanie ekstra środków na dowolny cel, które mogą być przeznaczone nie tylko na opłacenie faktur i rachunków. Konsolidacja długów w Smartney to nowoczesna pożyczka korzystająca z open bankingu. Dane klientów zaciągane są z ich rachunków bankowych, co znacznie ułatwia weryfikację zdolności kredytowej i przyspiesza cały proces konsolidacji.

Jak spłacić powstałe zadłużenie? Odzyskaj kontrolę nad finansami!

Przerwanie spirali zadłużenia jest możliwe, wymaga jednak podjęcia szeregu działań, które pozwolą nam na poprawę sytuacji finansowej. Co zrobić, kiedy wpadniemy w długi?

1. Planowanie budżetu

Dokładniejsze planowanie domowego budżetu jest obowiązkowe, dla osób chcących wyjść z długów. W tym celu powinniśmy spisać wszystkie nasze przychody i stałe wydatki, w tym te związane z mieszkaniem, jedzeniem i samochodem. Znając konkretne kwoty, będziemy w stanie oszacować jak dużą kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłacanie zadłużenia.

2. Ograniczenie wydatków

Na początku każdego miesiąca lub po otrzymaniu wypłaty odkładajmy określoną kwotę na niezbędne wydatki typu czynsz i media. To, na co możemy natomiast wydawać mniej, to obiady na mieście czy catering dietetyczny – tańsze od nich będzie samodzielne gotowanie. Zamiast karnetu na siłownię, możemy stworzyć salę do ćwiczeń w mieszkaniu. Sporo zaoszczędzimy też zastępując samochód rowerem – taka zmiana będzie korzystna dla naszego portfela i zdrowia.

3. Zwiększenie przychodów

Planowanie domowego budżetu i ograniczenie wydatków to nie jedyne sposoby na to, jak wyjść z długów. W wielu przypadkach konieczne może okazać się zwiększenie wpływów, czyli znalezienie dodatkowego źródła przychodów. Zastrzyk pieniędzy zapewni nam dodatkowa praca przy przewozie osób czy dostarczanie jedzenia na dowóz. Zadłużenie to też dobra okazja, aby pomyśleć o zmianie pracy na lepiej płatną lub o próbie wynegocjowania z szefem podwyżki.

Co zrobić, aby ponownie nie wpaść w długi?

Szczególnie po trudnych doświadczeniach finansowych zadbajmy o to, aby ponownie nie popaść w długi. Za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu lub pożyczki, dokładnie przemyślmy naszą decyzję. Pożyczajmy pieniądze wyłącznie na rzeczy nam niezbędne – egzotyczne wakacje czy nowy telewizor mogą nie być warte późniejszych problemów. Pamiętajmy też, że miesięczna wartość naszych zobowiązań nie powinna przekraczać 1/3 osiąganych dochodów.

Zadłużenie to problem nie tylko dla naszego budżetu, ale i stanu psychicznego – na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak wyjść z długów, a tym samym odzyskać spokój i stabilność finansową. Jednym z nich jest konsolidacja zobowiązań – sprawdź szczegóły dotyczące kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych Smartney!