Inflacja w Polsce. Jak zabezpieczyć oszczędności?

10 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Inflacja w Polsce szaleje. Rok 2021 zapisze się w historii kraju jako czas najwyższego od dwóch dekad  wzrostu cen produktów i usług. W związku z obecną sytuacją, wiele osób staje przed dylematem, w jaki sposób zabezpieczyć swoje oszczędności, aby nie traciły na wartości. W co inwestować w czasie inflacji? Radzimy!

Inflacja w Polsce – jak wygląda sytuacja?

W grudniu 2021 r. inflacja w Polsce przebiła kolejną barierę i wyniosła 0,9% w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz 8,6% w ujęciu rok do roku. Średnia inflacja za 2021 r. roku wyniosła 5,1% wobec 3,4% w 2020 r. Po raz ostatni wyższą inflację (5,5%) odnotowano w 2001 r. Pod względem wysokości wskaźnika inflacji Polska znajduje się w unijnej czołówce.

Inflacja w Polsce spowodowana jest kilkoma czynnikami, wśród których kluczowe są ogólnoświatowe wzrosty ceny paliw, znoszenie obostrzeń pandemicznych i podwyżki kosztów produkcji. Poza spadkiem realnej wartości pieniądza, nasze oszczędności „zjadają” też stopy procentowe wykazujące wzrostowy trend.  Choć rośnie przy tym oprocentowanie lokat bankowych, to nie chronią one skutecznie kapitału.

Inflacja a inwestycje. Oszczędności w dobie rekordowych wzrostów cen

Inflacja jest procesem utrzymującego się wzrostu cen w gospodarce narodowej, który skutkuje utratą wartości pieniądza. W zależności od przyczyn, tempa, skutków i innych czynników, możemy wyróżnić różne rodzaje inflacji. Obecnie mamy do czynienia z inflacją kroczącą, mianem której określa się inflację w granicach 5-10% rocznie.

Spadła siła nabywcza pieniędzy w naszych portfelach, ale nie tylko. Tracą również nasze oszczędności – zwłaszcza te znajdujące się na lokatach. By się przed tym uchronić, musimy poszukiwać sposobów lokowania oszczędności, których stopa zwrotu będzie wyższa od stopy inflacji w Polsce.

Czy oszczędności można skutecznie zabezpieczyć?

Inflacja w Polsce w mniejszym lub większym stopniu dotknie każdego z nas. Najbardziej opłacalnym sposobem na ochronę przed jej skutkami może być systematyczne inwestowanie w zdywersyfikowany portfel aktywów. Proporcje między nimi powinny być uzależnione od naszych indywidualnych preferencji i stopnia akceptacji ryzyka.

Co kupować w czasie inflacji? Skuteczne metody na zabezpieczenie oszczędności

Zrozumienie mechanizmu działania inflacji w Polsce i poznanie sposobów przeciwdziałania jej jest kluczowe do zapobiegania dotkliwym skutkom wzrostu cen. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, w co inwestować w czasie inflacji, aby nie tracić oszczędności.

Obligacja skarbowe

Najpopularniejsze wśród Polaków bezpieczne lokaty bankowe są w obliczu szalejącej inflacji w Polsce zupełnie nieopłacalne, a wręcz przynoszą realne straty. Porównywalne pod kątem ryzyka są powszechnie uważane za bezpieczne obligacje Skarbu Państwa indeksowane o wskaźnik inflacji, które mają wbudowany mechanizm ochrony przed jej konsekwencjami. Inwestycję w nie można rozpocząć od kwoty 100 zł. Zwrot ulokowanych środków jest gwarantowany przez Skarb Państwa.

Akcje

Osoby akceptujące nieco większe ryzyko powinny rozważyć inwestycje w akcje. Ogólny wzrost cen w gospodarce idzie w parze ze wzrostem majątku i obrotów firm. Kupując akcje, zaleca się inwestycję w duże spółki o ugruntowanej rynkowo pozycji. Ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza dla początkujących inwestorów zainteresowanych tematem akcji, a jednocześnie ceniących sobie bezpieczeństwo, może okazać się inwestowanie za pomocą funduszy inwestycyjnych ETF.

Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości od lat uchodzi za jeden z pewniejszych sposobów ochrony kapitału. Mimo rosnących cen inwestycja w mieszkanie na wynajem wciąż się opłaca, choć rentowność takich przedsięwzięć nieco spada. Na atrakcyjne zyski mogą liczyć zwłaszcza inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup mieszkania za gotówkę – tym samym uchronią się przed dodatkowymi kosztami drogiego obecnie kredytu.

Złoto

Wysoka inflacja w Polsce sprawia, że znów modne staje się inwestowanie w złoto, które w historii wielokrotnie dowodziło, że potrafi chronić oszczędności przed znacznym spadkiem wartości. Inwestycja w złoto powinna być traktowana jako lokata długoterminowa.

Kredyt konsolidacyjny sposobem na ochronę oszczędności

Inflacja w Polsce nie zwalnia tempa, w efekcie czego wiele osób boryka się z problemem utraty stabilności finansowej. Podwyższone raty kredytowe oraz rosnące ceny produktów i usług sprawiają, że mamy coraz większe trudności ze spłatą zobowiązań i utrzymaniem dotychczasowego poziomu życia. Sposobem na uniknięcie dalszych problemów finansowych może okazać się konsolidacja, czyli połączenie kilku zobowiązań w jedno, z mniejszą ratą i wydłużonym okresem spłaty. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na cele inwestycyjne.

Pożyczka konsolidacyjna to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą ustabilizować swoją sytuację finansową, zwłaszcza w obliczu trwającej inflacji. Szczegóły dotyczące naszej pożyczki online znajdziesz na stronie Smartney!