3 sposoby na zmniejszenie raty kredytu

22 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Rosnące stopy procentowe sprawiły, że również raty naszych kredytów poszły w górę. Nieraz różnica jest naprawdę znacząca, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się w jaki sposób można sprawić, że rata kredytu przestanie być tak duża. Równie popularne stają się wakacje kredytowe lub zaciskanie pasa i całkowita spłata kredytu – zwłaszcza w przypadku zakupów na raty czy mniejszych kredytów konsumenckich. W artykule prezentujemy kilka sposobów na obniżenie rat. 

Wakacje kredytowe? Czy one Ci pomogą?

Zacznijmy od bardzo popularnego tematu – wakacji kredytowych. To rozwiązanie oferowane przez wielu pożyczkodawców. Wakacje kredytowe to ustalony w umowie okres, przez który możesz (na wcześniejszą prośbę) nie spłacać rat. To trochę odroczenie spłaty kredytu, a trochę czas na złapanie finansowego oddechu. Wielu klientów nigdy nie korzysta z tego rozwiązania – a czasami warto, jeśli akurat mierzysz się z niespodziewanymi wypadkami. Wymagana rata kredytu może być wtedy dla Ciebie problemem – a wakacje kredytowe sposobem na jego rozwiązanie. 

Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać umowę. Bank lub instytucja finansowa poinformuje Cię w niej o zasadach korzystania z wakacji kredytowych, jeśli są dostępne. Czasem można z nich skorzystać tylko raz w czasie trwania umowy kredytu – a czasem np. Raz w roku. Oczywiście niezapłaconą ratę tak czy inaczej trzeba będzie zapłacić – zazwyczaj na końcu okresu kredytowania. 

Spłata kredytu – 3 sposoby na jej ułatwienie

Niezależnie od rosnących kosztów, nie można zaniedbać spłaty kredytu. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym raty można obniżyć. 

Sposób nr 1 – Konsolidacja

Od niedawna możliwa do przeprowadzenia całkowicie online w Smartney. Konsolidacja na dobrą sprawą jest nową pożyczką – z której są spłacane kredyty zaciągnięte w innych miejscach. Dodatkowo możesz otrzymać gotówkę na konto. Po co korzystać z podobnego rozwiązania? Po pierwsze, musisz pamiętać tylko o jednej racie. Po drugie, kredyty często sprzedawane są z dodatkowo płatnymi ubezpieczeniami – kiedy je zamkniesz, te koszty znikną. Po trzecie, możesz wydłużyć okres spłaty takiego wspólnego kredytu – a i sama rata kredytu spadnie. Spłata kredytu będzie zatem mniejszym obciążeniem dla Twojego budżetu. 

Sposób nr 2 – Negocjacje i restrukturyzacja

Czasami bank lub Instytucja Finansowa zgodzą się na wydłużenie okresu spłaty Twojego zobowiązania – a w szczególnych sytuacjach nawet na zawieszenie spłaty kredytu. Rozmowa z kredytodawcą jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zaprzestanie spłacania rat – nie może przynieść żadnych negatywnych konsekwencji, a jest szansa na korzystne dla siebie rozwiązanie. Podobnie sprawa ma się z wakacjami kredytowymi. 

Sposób nr 3 – Refinansowanie kredytu

Czasem okazuje się, że bank w którym pożyczyliśmy wcale nie proponował najbardziej korzystnego produktu. Warto wtedy wziąć do ręki kalkulator i przeliczyć, czy produkty oferowane przez konkurencję nie będą dla nas korzystniejsze – może opłaci nam się zaciągnięcie kredytu na lepszych warunkach u konkurencji i spłata otwartego niekorzystnego zobowiązania? Warto sprawdzić.

Rata kredytu. Czy tylko na niej możemy zaoszczędzić?

Pokazaliśmy kilka sposobów, pozwalające doprowadzić do zmniejszenia raty kredytu. Pamiętajmy jednak: rata kredytu nieraz nie jest naszym jedynym obciążeniem. Zwłaszcza w przypadku kredytów na wyższe kwoty banki proszą nas o zakładzie kont oszczędnościowych, kupowanie kart kredytowych lub wykupowanie dodatkowych ubezpieczeń – których koszt może przekraczać nawet kilkadziesiąt czy kilkaset złotych rocznie. Czy te koszty wchodzą w skład raty kredytu? Nie. Czy są obciążeniem dla gospodarstwa domowego? Oczywiście!

Dlatego rada ekstra: dokładnie czytajcie umowy kredytowe. NIeraz okaże się, że ze wspomnianych dodatkowych usług będziecie mogli zrezygnować, oszczędzając pieniądze. 

A jeśli  będziecie potrzebowali chwili wytchnienia od bieżącego regulowania swoich zobowiązań – zawsze warto wziąć pod uwagę odroczenie spłaty kredytu lub wakacje kredytowe.

Autor: Olga Kulmaczewska