Przydomowa elektrownia wiatrowa. Czy to się opłaca?

4 kwietnia 2022, opublikowane przez Smartney

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Rosnące nieustannie ceny energii elektrycznej i przerwy w jej dostawie wywołane gwałtownymi zjawiskami pogodowymi sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów na zasilenie domu. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest przydomowa elektrownia wiatrowa. Jakie są jej zalety i wady? Ile kosztuje mini elektrownia wiatrowa? Sprawdźmy!

Co to jest i z czego się składa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Mianem przydomowej elektrowni wiatrowej określa się zespół urządzeń służących do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej dla celów jej użycia w jednym lub kilku domach, najczęściej montowany w pobliżu odbiorców energii. W skład przydomowej elektrowni wiatrowej wchodzą: turbina wiatrowa, licznik, okablowanie i akumulator.

W Polsce przydomowe elektrownie wiatrowe często wspierają inne źródła energii elektrycznej. Wykorzystuje się je zwłaszcza jako uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych, produkujących prąd z promieniowania słonecznego.

Mini elektrownia wiatrowa – sposób działania

Sposób działania mini elektrowni wiatrowej nie jest skomplikowany. System wykorzystuje turbiny wiatrowe w celu przekształcania energii kinetycznej mas powietrza w energię elektryczną. Proces inicjuje powietrze, które porusza łopatami wirnika w turbinie. Ruch wiatraków jest przekazywany za pomocą przekładki dalej do generatora wiatrowego. Ten, działając jak prądnica, wytwarza energię elektryczną. Powstały prąd przesyłany jest przy udziale falownika wprost do gospodarstwa, w którym służy do zasilania instalacji i sprzętu domowego.

Zalety i wady przydomowych elektrowni wiatrowych

Kluczową zaletą elektrowni wiatrowej jest możliwość generowania oszczędności i uzyskania niezależności energetycznej. Ma to szczególne znaczenie w obliczu podwyżek cen prądu i w regionach, w których częste są przerwy w dostawie energii. Nawet mała elektrownia wiatrowa zasilająca gospodarstwo domowe będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Przydomowa elektrownia wiatrowa jest też przyjazna środowisku. Jej wykorzystanie nie prowadzi do emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowym atutem jest prosty montaż elektrowni wiatrowej dla pojedynczego gospodarstwa.

Mimo oczywistych zalet, turbiny wiatrowe mają również swoje wady. Przede wszystkim, ich opłacalność różni się w zależności od regionu. Wynika to z różnic w warunkach wiatrowych dla poszczególnych lokalizacji – największe uzyski energii elektrycznej zapewni nam przydomowa elektrownia wiatrowa zainstalowana wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz na Suwalszczyźnie. Na gorsze wyniki pracy turbiny liczyć mogą mieszkańcy Dolnego i Górnego Śląska. Przeszkodą dla inwestorów mogą okazać się również wysokie koszty budowy przydomowej elektrowni wiatrowej, które jednak zwracają się po kilku latach od jej wybudowania.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – ile prądu wyprodukuje?

To, ile prądu wyprodukuje przydomowa elektrownia wiatrowa, zależy od dwóch kluczowych czynników: mocy turbiny i panujących warunków atmosferycznych. O ile na pierwszy z nich możemy wpłynąć, kupując odpowiednie urządzenie, tak drugi jest od nas w pełni niezależny. W przypadku bezwietrznej pogody, skrzydła turbiny pozostają w miejscu, a zatem nie produkują energii elektrycznej.

Optymalnym wyborem dla domu jednorodzinnego jest przydomowa elektrownia wiatrowa 3-5 kW, z pomocą której zasilimy sprzęty AGD, energooszczędne oświetlenie, a w przypadku większej instalacji nawet centralne ogrzewanie. Takie systemy są w stanie wyprodukować w ciągu roku od 4 do 9 MWh prądu, co pozwala zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na rachunkach za prąd.

Ile kosztuje mini elektrownia wiatrowa i jak sfinansować jej zakup?

Zastanawiasz, ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Średni koszt systemu, na który składają się generator wiatrowy do turbiny, maszty, przetwornice, akumulatory i materiały montażowe wynosić będzie dla:

  • mini elektrowni wiatrowej 3 kW – ok. 15-20 tys. zł
  • przydomowej elektrowni wiatrowej 5 kW – ok. 30-40 tys. zł
  • turbiny wiatrowej 10 kW – ok. 70-80 tys. zł

Sfinansuj budowę przydomowej elektrowni wiatrowej z pomocą szybkiej i wygodnej pożyczki Smartney! W jej ramach możesz uzyskać nawet 60 tys. zł.

Formalności związane z przydomową elektrownią wiatrową – jakie pozwolenia są potrzebne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie i uwzględnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe dla instalacji:

  • o mocy ponad 40 kW,
  • o całkowitej wysokości przekraczającej 3 m,
  • wystających poza obrys budynku wyżej niż 3 m,
  • ingerujących w konstrukcję dachu.

W przypadku mniejszych instalacji, wystarczające jest zgłoszenie budowy przydomowej elektrowni wiatrowej w urzędzie gminy.
Planujesz czerpać z wiatru niemal darmową energię elektryczną? Chcesz uniezależnić się od wysokich cen prądu i przerw w jego dostawie? Sprawdź ofertę pożyczek online Smartney i stwórz własną przydomową elektrownię wiatrową!