Dom bez pozwolenia 35 m2. Czy to się opłaca?

10 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

KUPNO DOMU kopia

Dom bez pozwolenia 35 m2 – czy to się opłaca?

Polskie prawo przewiduje możliwość postawienia domu bez pozwolenia, jeśli powierzchnia budynku nie przekracza 35 m2. Jakie inne warunki musi on spełnić? O jakich formalnościach powinien pamiętać inwestor budując dom na zgłoszenie? Ile kosztuje mały dom bez pozwolenia na budowę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku!  

Domek na zgłoszenie – idealny wybór dla minimalistów

W ostatnich latach na popularności zyskały domy o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2, co w przypadku całorocznych budynków jednorodzinnych do niedawna było rzadkością. Zwolennicy mniejszego metrażu podkreślają, że jest on wystarczający dla wielu rodzin, a przy tym pozwala na obniżenie kosztów budowy i późniejszej eksploatacji budynku. 

W aktualne trendy minimalistycznego budownictwa świetnie wpisują się domy 35 m2, znane też jako domy na zgłoszenie. Są one szczególnie popularne wśród osób, które obawiają się nadmiernej biurokracji - znacznie uproszczona procedura zgłoszenia i nadzoru budowy to spore udogodnienie. Niewielki metraż to kusząca alternatywa wobec mieszkania w bloku, zwłaszcza dla osób żyjących w pojedynkę lub w parze, które nie chcą zaciągać dużego kredytu na budowę większego domu.

Dom 35 m2 – czy da się w nim komfortowo mieszkać?

Mimo oczywistych zalet, z którymi wiąże się dom bez pozwolenia, spore wątpliwości budzi jego funkcjonalność. Warto jednak podkreślić, że 35 m2 to powierzchnia porównywalna z niewielkim mieszkaniem typu kawalerka. Dodatkowe miejsce w domku na zgłoszenie zyskamy dzięki antresoli – nie jest ona traktowana jako kondygnacja, dlatego jej postawienie nie wymaga  zezwoleń.

Dom 35 m2 bez pozwolenia – kiedy jest możliwa jego budowa?

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: „wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki”. Powierzchnia zabudowy domu 35 m2 liczona jest po zewnętrznym obrysie ścian zewnętrznych razem z ociepleniem. 


Dom bez pozwolenia na budowę można postawić na działce objętej miejscowym planem zagospodarowania, który inwestor może sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy. Znajdzie w nim informacje o przeznaczeniu terenu i wymaganiach dotyczących planowanej zabudowy. W przypadku braku planu miejscowego, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Domek na zgłoszenie – jakie formalności należy dopełnić?

Brak wymogu starania się o wydanie pozwolenia na budowę nie oznacza, że inwestor zainteresowany budową domu 35 m2 zwolniony jest z konieczności dopełnienia jakichkolwiek formalności. Przede wszystkim objęty jest on prawnym obowiązkiem zgłoszenia robót budowlanych, co wymaga złożenia stosownego wniosku w starostwie. W dokumencie należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące budowy domu bez pozwolenia.

We wniosku dotyczącym domku na zgłoszenie muszą znaleźć się następujące informacje:

  • zakres i sposób wykonywania robót budowlanych,
  • termin rozpoczęcia prac budowlanych,
  • charakter inwestycji – dom rekreacji indywidualnej,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości,
  • szkice lub rysunki domu 35 m2 – rzut, usytuowanie względem działki oraz elewacje z wymiarami.

Zawiadomienie do starostwa należy złożyć przed terminem rozpoczęcia prac budowlanych.

Dom na zgłoszenie vs. pozwolenie

Dom na zgłoszenie jest mniej wymagający pod względem formalności w porównaniu z budową z pozwoleniem. Procedura zgłoszenia trwa zaledwie 21 dni – jeśli w tym czasie organ nie wyda sprzeciwu, inwestor może rozpocząć budowę. Pozwolenie na budowę uzyskuje się w terminie do 65 dni, do których należy doliczyć 14 dni na uprawomocnienie się wyroku.

Ile kosztuje dom bez pozwolenia i jak sfinansować jego budowę? Ceny na 2022 r.

Postawienie domu bez pozwolenia na działce budowlanej czy rekreacyjnej jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym, a do tego coraz bardziej opłacalne. Za jego budową przemawiają koszty – domy 35 m2 są małe, dzięki czemu nie pociągają ze sobą wysokich kosztów, jak domy 100, 150 czy 200 m2. 

Budując samodzielnie dom na zgłoszenie 35 m2 wydamy ok. 50 tysięcy zł. Zlecając prace firmie potrzebować będziemy ok. 70-90 tys. zł. Ciekawą opcją dla inwestorów są domy modułowe na konstrukcji szkieletowej ze stali, których koszt kształtuje się na poziomie 100-120 tys. Dodatkowe 10 tys. zł wydamy na wykonanie fundamentów.

Dla porównania koszt budowy o powierzchni 100 m2 to średnio 300-350 tys. zł. Cena przy metrażu 150 m2 wzrasta do 400-450 tys. najwięcej, bo ponad 500 tys. zł zapłacą inwestorzy zainteresowani budową domu 200 m2. 

Budowa domu to spore przedsięwzięcie. Sporym ułatwieniem dla miłośników minimalizmu może okazać się dom bez pozwolenia, który można wznieść na zgłoszenie, oszczędzając czas i pieniądze. Z pomocą w realizacji marzenia przychodzi szybka i wygodna pożyczka Smartney – sprawdź jej szczegóły!