RRSO bez tajemnic. Co to jest RRSO oraz jak go obliczyć?

30 stycznia 2021, opublikowane przez Smartney

RRSO bez tajemnic. Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć przed wzięciem kredytu.

Mimo, że cały sektor finansowy podaje informacje dotyczące kosztów swoich produktów w podobnej formie już od 2012 roku, wciąż łatwo trafić na forach internetowych czy w wyszukiwarkach internetowych na frazę „rrso co to jest”. Mimo wielu dyskusji w środowisku jest to najbardziej uniwersalny wskaźnik, dzięki któremu już na pierwszy rzut oka możesz porównać kilka podobnych produktów. Dlatego też kalkulator rrso to strona, którą warto odwiedzić decydując się na pożyczenie od kogoś pieniędzy.

„Rrso co to jest” czyli obalamy mity

Kiedy zechcesz zapoznać się z teorią, z pomocą przychodzi Google. Na hasło rrso co to jest, czy też rrso definicja, to wyszukiwarka od razu kieruje do Wikipedii. Znajdziesz na niej dokładny opis tego wskaźnika. W największym skrócie, jest to całkowity koszt kredytu, który ponosi konsument. Wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Właściwie często można też spotkać się z pytaniem rrso co to znaczy – odpowiedź jest prosta. Rozwinięcie skrótu to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ustawa, która wprowadza rrso zawiera również wzór matematyczny, który umożliwia jego obliczenie. To doskonały wskaźnik, który umożliwia błyskawiczne porównanie dwóch kredytów – jeśli będziesz pamiętał, że sprawdza się tylko w przypadku pożyczek zaciąganych na taki sam okres. Już z definicji, którą można znaleźć szukając „rrso co to jest” lub rrso definicja” dowiesz się, że rrso opisuje parametry pożyczki w ujęciu rocznym – jeśli użyjesz go do porównania ofert zaciąganych na krótszy czas, może osiągnąć astronomiczne wartości.

Kalkulator rrso, czyli jak policzyć, czy pożyczka się opłaca

Wzór na RRSO jest długi i skomplikowany – na codzień nie jest też do niczego potrzebny. Przy każdej pożyczce mniejszej niż 255 500 zł musi być podany w prostej formie – to po prostu jakiś procent całkowitej kwoty Twojej pożyczki. Mówi wprost, ile rocznie będą Cię kosztowały pożyczone pieniądze. Jeśli jednak rozważasz większą pożyczkę, tak czy inaczej dobrze jest uruchomić kalkulator rrso i trochę poeksperymentować – z liczbą rat czy dniem miesiąca, w którym chcesz spłacać zobowiązanie. Tak długo, aż znajdziesz najkorzystniejszą dla siebie kombinację. Umiejętność jak obliczyć rrso zawsze może się przydać. O ile banki czy instytucje pożyczkowe raczej nie udostępniają takich rozwiązań na swoich stronach, to w internecie dostępnych jest mnóstwo podobnych kalkulatorów rrso – często razem z instrukcjami jak obliczyć rrso lub z gotowymi polami, w których wystarczy podać dane pożyczki. Nawiasem mówiąc warto wyszukać frazę rrso wz.r chociażby po to, żeby zobaczyć ile czasu oszczędzają Ci podobne kalkulatory.

RRSO a oprocentowanie – uważaj na procenty

Analizując oferty pożyczek łatwo pomylić rrso i oprocentowanie – obie te zmienne wyrażone są przy pomocy procentów. To częsty błąd, na który trzeba bardzo uważać – rrso a oprocentowanie to dwie zupełnie różne liczby. Oprocentowanie jest jedną ze składowych rrso – ale nie jedyną. Dlatego, jeśli oferta wydaje Ci się szczególnie atrakcyjna, upewnij się, że patrzysz na odpowiedni wskaźnik. Maksymalne oprocentowanie kredytu lub pożyczki – którego skutkiem są konieczne do zapłacenia odsetki – uregulowane jest ustawowo. RRSO to jednak również prowizja i wszystkie dodatkowe koszty, o których pożyczkodawca ma obowiązek poinformować klienta. Dlatego kiedy porównujesz oferty i zastanawiasz się czym się różnią rrso a oprocentowanie i które z nich powinno być dla Ciebie ważniejsze, to zawsze zwracaj uwagę na rrso.

Pożyczka rrso 0% czy kredyt rrso 0%? To dwie najczęściej wyszukiwane frazy związane z pożyczkami. Czym się różnią?

Podstawowa różnica to podstawa prawna – kredyty i pożyczki udzielane są na podstawie różnych przepisów. Tych pierwszych udzielać mogą wyłącznie banki i zawsze są odpłatne. Z założenia więc nie istnieje kredyt rrso 0% – nawet gdyby bank nie zdecydował się na prowizję, to wciąż zapłacić będziesz musiał odsetki. Pożyczki mogą być bezpłatne. Udzielają ich udzielać zarówno instytucje jak i osoby fizyczne. Co ciekawe, również banki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pożyczki nie muszą być płatne – więc rynek oferuje cały wachlarz pożyczek rrso 0%. Tradycyjnie darmowe pożyczki kojarzą się z firmami pożyczkowymi, chcącymi przekonać do swojego produktu klienta. Pozornie świetną ofertę wynagradzają sobie kosztami kolejnych pożyczek – warto więc poszukać instytucji, co do której uczciwości nie mamy zastrzeżeń i dokładnie ocenić czy I jakiej kwoty potrzebujemy. Oczywiście, różnic jest więcej: w przypadku kredytów na przykład banki kreują nowy pieniądz, który nie występował wcześniej w obiegu – a po spłacie go „niszczą”. Z punktu widzenia pożyczkobiorcy to jednak techniczne różnice.

Co powinieneś zrobić, zanim weźmiesz pożyczkę?

Przede wszystkim zainteresuj się całkowitym kosztem kredytu. O ile rrso to wskaźnik procentowy i mający zastosowanie tylko w niektórych sytuacjach, to całkowity koszt kredytu oddaje absolutnie wszystkie koszty, które będziesz musiał ponieść. To zawsze liczba bezwzględna. Zazwyczaj tym większa, na im dłużej pożyczasz – w przeciwieństwie do rrso, które wraz z czasem kredytowania zazwyczaj maleje. Niezwykle istotne jest również pożyczanie odpowiedzialnie – zanim podejmiesz decyzję o kredycie, upewnij się, że Twoja sytuacja pozwala na spłacenie go. Oszczędzisz tym sobie wielu problemów i zadbasz o własny spokój.