Wynajem mieszkania. Czy to się opłaca?

10 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Wynajem mieszkania to od lat jeden z popularniejszych sposobów lokowania kapitału. Za zakupem nieruchomości przemawiają rynkowe trendy – popyt na mieszkania na wynajem stale utrzymuje się na wysokim poziomie, w efekcie czego rosną czynsze za lokale. W największych miastach kraju notowane są kilkunastoprocentowe wzrosty. Czy wynajmowanie mieszkania jest faktycznie opłacalne? Podpowiadamy!

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce

Wynajem mieszkania jest popularny zarówno wśród singli, par, jak i rodzin z dziećmi, które z różnych przyczyn nie decydują się na wzięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Szczególnie teraz, w dobie podwyżek stóp procentowych, najem zyskuje jako bezpieczniejsza alternatywa dla osób pozbawionych oszczędności i z ograniczoną zdolnością kredytową.

Wynajmowanie mieszkania to świetny sposób na pomnażanie kapitału dla tych, którzy dysponują wolnymi środkami i chcą je skutecznie pomnażać. Przychody z tytułu wynajmu są obecnie znacznie wyższe niż te z lokat oszczędnościowych w bankach. Zakup mieszkania może służyć też ochronie kapitału przed szalejącą inflacją.

Inwestowanie w nieruchomości – zalety wynajmu mieszkania

Zakup nieruchomości mieszkalnej w celu jej późniejszego wynajmu to przede wszystkim świetny sposób na uzyskanie stałego dochodu. Nawet jedno, stale wynajmowane mieszkanie, jest w stanie zapewnić nam regularny, w pełni pasywny przypływ gotówki. Jeszcze więcej na wynajmie zarobią ci, którzy zdecydują się na zakup kilku lub więcej mieszkań. Wynajem mieszkania jest też bezpieczny – w końcu nieruchomość stale będzie naszą własnością, a obserwując rynkowe trendy, możemy spodziewać się, że jej wartość będzie tylko wzrastać.

Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Chcąc zarabiać na wynajmie mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć lokalizację nieruchomości. Planując wynajem dla studentów, warto wybierać mieszkania położone blisko największych uczelni lub z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej. Dla pracujących najemców ważniejszy od bliskość uczelni będzie wyższy standard i dostępność miejsca parkingowego.

Niewielkie mieszkania, w tym kawalerki do 35 m2, gwarantują nieco wyższą stopę zwrotu w porównaniu z większymi lokalami. Jest to związane z korzystniejszą relacją między stawką czynszu za 1 m2 i kosztem zakupu 1 m2 mieszkania. Zakup lokalu o większym metrażu 50-60 m2 może być bardziej opłacalny, jeśli zdecydujemy się na wynajmowanie mieszkania kilku niezależnym osobom.

Wynajmowanie mieszkania – po jakim czasie się zwraca?

Rentowność najmu, czyli roczną zwrotu z inwestycji (ROI – Return of Investment) możemy wyliczyć w prosty sposób, dzieląc zainwestowany kapitał przez roczny przepływ finansowy za wynajem mieszkania. Ostateczny czas zwrotu zależy zatem od ceny nabycia nieruchomości i opłat pobieranych za wynajmowanie mieszkania. W wyliczeniach należy uwzględnić jeszcze koszty przystosowania i utrzymania lokalu.

Zakup mieszkania na wynajem pozwala osiągnąć niezłą stopę zwrotu kapitału własnego, która może sięgać nawet 7-9% w skali roku. Wynajmowanie mieszkania zwraca się zwykle w ciągu kilkunastu lat.

O czym pamiętać, kiedy wynajmujesz mieszkanie? Ubezpieczenie i kaucja

Decydując się na inwestycję w nieruchomość, warto wykupić też ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Zakup polisy jest obowiązkowy w przypadku mieszkań kupionych na kredyt hipoteczny. Wynajem mieszkania z polisą zabezpiecza właściciela przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie. W rozszerzonej wersji zapewnia dodatkową ochronę między innymi przed wandalizmem i dewastacją. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania kosztuje ok. 250-350 zł za rok.

Często zdarza się, że w chwili zmiany lokatorów nieruchomość wymaga od właściciela remontu lub odświeżenia. Popularnym rozwiązaniem jest kaucja, służąca pokryciu ewentualnych wydatków. Zwykle wynosi ona wysokość jednomiesięcznego czynszu ustalonego dla oddanego na wynajem mieszkania.

Na co jeszcze uważać podczas wynajmu mieszkania?

Przed nieuczciwymi praktykami lokatorów można zabezpieczyć się starannie sformułowaną umową o wynajem mieszkania. W jej treści należy zawrzeć: kwotę czynszu, koszty ponoszone przez najemców, zasady ponoszenia tych kosztów, sposób i daty płatności czynszu oraz zasady rozwiązania umowy.

Zgodnie z prawem, właściciel mieszkania nie może wyrzucić najemcy z wynajmowanego mieszkania. Warto więc podpisać u notariusza dodatkową umowę o najmie okazjonalnym, w której zawarte zostanie oświadczenie najemcy o zgodzie na egzekucję komorniczą. W przypadku wygaśnięcia lub wypowiedzenia umowy będzie on zobowiązany do opuszczenia lokalu.

Zakup nieruchomości na wynajem, tak jak każda inna inwestycja, ma swoje plusy i minusy. W obliczu szalejącej inflacji, która zjada nasze oszczędności, wynajmowanie mieszkania jest bezpiecznym i rentownym sposobem pomnażania kapitału. Potrzebujesz środków na zakup lub wykończenie lokalu? Sprawdź ofertę Smartney – oferujemy szybkie pożyczki online do nawet 60 000 zł!