Uzbrojenie działki budowlanej. Koszty i formalności

4 kwietnia 2022, opublikowane przez Smartney

Uzbrojenie dzialki budowlanej

Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu obowiązków. Niezbędnym etapem w procesie jest tak zwane uzbrojenie działki. Na czym ono polega? Jak przebiega podłączenie prądu do działki, a jak wody, kanalizacji i gazu? Ile kosztuje uzbrojenie działki? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania – przeczytaj poniższy artykuł!

​Na czym polega uzbrojenie działki budowlanej?

Pojęciem „działki uzbrojonej” określa się działkę, która w swojej granicy bądź w drodze przylegającej do działki ma przyłącza niezbędnych mediów. Kupując działkę nieuzbrojoną, sami musimy zatroszczyć się o doprowadzenie mediów. Działka uzbrojona jest zazwyczaj zdecydowanie droższa.

​Uzbrojenie działki budowlanej – formalności i procedury

Uzbrojenie działki w prąd

Do uzbrojenia działki w prąd konieczne jest wykonanie oraz zatwierdzenie odpowiedniego projektu. Wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci składa właściciel działki do operatora sieci, który działa na danym terenie. W załącznikach do wniosku powinno znaleźć się przewidywane roczne zużycie prądu oraz planowany termin rozpoczęcia korzystania z prądu. W informacji zwrotnej inwestor otrzymuje od operatora warunki określające możliwość wykonania przyłączenia wraz z jego mocą przyłączeniową i metodą wykonania przyłącza prądu.

​Uzbrojenie działki w wodę i kanalizację

Uzbrojenie działki wymaga również przyłączenia wodociągowego. Wniosek o określenie warunków technicznych zabudowy właściciel działki budowlanej składa do miejscowego zakładu wodno-kanalizacyjnego. Do wniosku powinien załączyć wszelkie wymagane dokumenty, w tym odpowiednio przygotowaną mapę, a także informacje związane z planowanym zużyciem wody. Na kolejnym etapie uzbrojenia działki w wodę, właściciel terenu musi przygotować projekt uwzględniający wytyczne zakładu wodno-kanalizacyjnego. Projekt ten powinien być też zaakceptowany przez Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej oraz przez przedsiębiorstwo wodociągowe. Na samym końcu, zakład wodociągowy dokonuje odbioru technicznego w celu potwierdzenia należytości prac.

Kolejnym ważnym etapem uzbrojenia działki jest wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, które przebiega na jednym wniosku z przyłączem wody. Przyłącze kanalizacyjne jest wymagane, jeżeli sieć kanalizacyjna jest zlokalizowana w pobliżu działki. Jeśli nie, inwestor może zdecydować się na inne rozwiązanie, na przykład szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

​Uzbrojenie działki w gaz

Na ostatnim etapie procesu uzbrojenia działki, konieczne jest wykonanie przyłącza gazowego, które będzie miało szczególne znaczenie w przypadku budynków mieszkalnych ogrzewanych przy pomoc pieca gazowego. Proces wykonania przyłącza przebiega na zasadach zbliżonych do przyłączy prądu i wody. Jego podstawą jest złożenie wniosku do zakładu gazowniczego. Następnie trzeba podpisać umowę o przyłączenie do sieci, wybrać wykonawcę projektu przyłącza, uzyskać akceptację projektu, wybudować instalację i podłączyć urządzenia. Konieczna jest też próba szczelności przyłącza i jego wypełnienie. Na sam koniec inwestor podpisuje umowę kompleksową ze sprzedawcą gazu i montuje licznik gazowy.

​Koszt uzbrojenia działki. Ile kosztuje przyłączenie mediów?

Koszt uzbrojenia działki uzależniony jest przede wszystkim od odległości domu od sieci, szczegółów przyłączy, w tym ich mocy i długości, lokalizacji geograficznej działki oraz od właściciela danej sieci. Wszystkie wydatki na uzbrojenie działki należy uwzględnić w kosztorysie budowy domu.

Uzbrojenie działki w przyłącze prądu to wydatek rzędu 3-5 tys. złotych. Ile kosztuje przyłącze wody i kanalizacji? Za nie inwestorowi przyjdzie zapłacić ok. 200-400 zł za metr przyłącza. Do tego należy doliczyć cenę projektu – do 2000 zł. Dodatkowe wydatki stanowią: odbiór wykonany przez uprawnionego pracownika, opłaty geodezyjne i opłata podłączenia przyłącza do sieci. Całość wydatków powinna zamknąć się w sumie 7-10 tys. zł. Koszt uzbrojenia działki podniesie przyłącze gazowe, które nie jest obowiązkowe i kosztuje 6-8 tys. zł przy realizacji ok. 20-metrowego przyłącza.

Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Łączne koszty mogą wynieść od 10 do 15 tysięcy złotych bądź nieco powyżej 20 tys. zł w przypadku wykonania dodatkowego przyłącza gazu. Potrzebujesz środków na uzbrojenie działki? Skorzystaj z szybkiej i wygodnej pożyczki online, którą oferujemy w Smartney. 

​Uzbrojenie działki – ile trwa?

Rozpatrywanie wniosków związanych z wykonywanymi przyłączami trwa zwykle od 21 do 30 dni. Cały proces uzbrojenia działki zajmuje od kilku miesięcy do nawet półtora roku. Wnioski o przyłącza należy złożyć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Koszty związane z formalnościami oraz pracami budowlanymi ponosi inwestor. Potrzebujesz środków na uzbrojenie działki? Sprawdź informacje o pożyczce Smartney, którą uzyskasz szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu.