Pożyczki pozabankowe na 5 lat a może 6 miesięcy? Jaką wybrać?

1 maja 2021, opublikowane przez Smartney

pożyczki pozabankowe

Na pół roku, 6 miesięcy, a może na rok? Jaki okres spłaty pożyczki wybrać?

Potrzebujesz pożyczki? Czeka Cię nagły wydatek, więc przydałby się szybki zastrzyk gotówki? Jedną z opcji, na którą możesz się zdecydować, jest szybki kredyt konsumencki. Z nim nierozerwalnie wiąże się jednak wybór okresu kredytowania. Pożyczki pozabankowe na 5 lat czy może szybka pożyczka na 6 miesięcy – to do klienta należy wybór!

Kredyt konsumencki, czyli pożyczka dostępna od ręki

W życiu możemy doświadczyć różnych nieprzewidzianych sytuacji. Może się więc zdarzyć, że z dnia na dzień staniemy przed większym wydatkiem, na który nie pozwolą nam nasze domowe oszczędności. Szukając więc wsparcia finansowego decydujemy się na szybką pożyczkę online. Minimum formalności, ustalenie kwoty i ilości rat, uzupełnienie kilku danych i pieniądze mogą być na Twoim koncie. Smartney oferuje kredyty konsumenckie w kwocie od 3 do 60 tysięcy złotych, które możesz spłacić nawet w ciągu kilku lat. Pozostaje tylko pytanie, czy bardziej opłacalne są pożyczki pozabankowe na 5 lat, czy może na pół roku?

Pożyczki pozabankowe na 5 lat czy pożyczka na pół roku: jaką wybrać?

Po wybraniu kwoty kredytu konsumenckiego, pozostaje kwestia ustalenia okresu kredytowania. Jest to nic innego, jak czas, w którym kredytobiorca ma obowiązek spłacić zobowiązanie. Okres kredytowania ma ogromne znaczenie, ponieważ w rzeczywistości przekłada się na naszą zdolność do terminowej spłaty zadłużenia. Okres spłaty kredytu musi być dostosowany przede wszystkim do samej jego wysokości, ale także do finansowych możliwości kredytobiorcy. Dlaczego to takie istotne?

Wzięcie kredytu ze zbyt krótkim okresem przeznaczonym na jego spłatę może skutkować problemami z terminową spłatą zadłużenia. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich wydatków, z jakimi będziemy musieli uporać się w ciągu najbliższych miesięcy. Warto więc odłożyć pieniądze na poduszkę finansową, aby w przypadku nagłego zachorowania mieć wystarczające środki na zakup lekarstw czy chociażby naprawę samochodu. Z uwagi na to, rozsądnie byłoby nie zaciągać takich długów, których spłata przekraczałaby miesięczną kwotę wolną w domowym budżecie.

Pożyczki długoterminowe a okres kredytowania

Decydując się na skorzystanie z oferty pożyczki pozabankowej, harmonogram spłat takiej pożyczki jest z góry ustalony. Spłata kredytu konsumenckiego następuje w systemie ratalnym, a do najczęściej wybieranych opcji kredytowania należy między innymi pożyczka na 6 miesięcy, pożyczka na 12 miesięcy czy na 24 miesiące. Decydując się na wzięcie pożyczki w Smartney, okres zobowiązania możesz ustalić od 6 nawet do 60 miesięcy. Po wybraniu określonej kwoty kredytu i preferowanego czasu na jego spłatę, w formularzu informacyjnym znajdziesz dane mówiące o kwocie zobowiązania, liczbie i częstotliwości rat. Harmonogram spłat jest przesyłany także w mailu po zawarciu umowy oraz dostępny na indywidualnym profilu, po zalogowaniu do Strefy Klienta. 

Pożyczki pozabankowe na 5 lat: kiedy będą opłacalne? 

Pożyczka pozabankowa na 5 lat przyznawana jest zazwyczaj w przypadku wyższych kwot. Zależność jest bardzo prosta – wraz z wydłużeniem okresu kredytowania, spada wysokość raty. Całkowite koszty, jakie związane będą ze spłatą pożyczki mogą natomiast nieco wzrosnąć. Jest to sytuacja, z jaką spotkamy się w przypadku każdego produktu finansowego, ponieważ ostateczny koszt uwzględnia nie tylko kwotę kredytu konsumenckiego, ale także czas, w którym kredytobiorca musi go spłacić. Potrzebując więc solidnego zastrzyku gotówki, którego nie będziemy w stanie spłacić w ciągu roku czy chociażby 24 miesięcy, możemy wybrać opcję pożyczki pozabankowej na 5 lat.

Co jednak najważniejsze – w przypadku kredytów wziętych na niewielkie kwoty, okres kredytowania może być jednak znacznie ograniczony. Dlaczego? Pożyczki pozabankowe na 5 lat mają tak naprawdę sens przy kredytach na większe sumy. W przypadku mniejszych kwot i w sytuacji, gdy nasz dochód pozwala na szybsze spłacenie zadłużenia, optymalna może okazać się pożyczka na 6 miesięcy.

Pożyczka na rok czy pożyczka na kilka miesięcy? Jak wybrać optymalny okres spłaty zadłużenia? 

Deklarując czas, w którym spłacimy całość zaciągniętego zadłużenia, warto pochylić się na chwilę nad domowym budżetem i przeanalizować miesięczne wydatki. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wszelkie inne zobowiązania, takie jak stałe opłaty czy chociażby raty kredytu hipotecznego. Dla bezpieczeństwa, uwzględnij także mały zapas gotówki, który przeznaczysz na oszczędności. Mogą okazać się bezcenne w momencie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji życiowych.