Oświetlenie ogrodowe. Jakie będzie najlepsze?

18 października 2021, opublikowane przez Smartney

fotowoltaika

Oświetlenie do ogrodu – jakie wybrać?

Przydomowy ogród to wymarzona strefa wypoczynku i rekreacji. Oprócz starannie dobranej roślinności i komfortowych mebli, w aranżowanej przestrzeni warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Jak wybrać oświetlenie na zewnątrz, które będzie jednocześnie praktyczne i estetyczne? O tym w naszym poradniku!

Oświetlenie do ogrodu – dostępne rozwiązania

W ofercie sklepów z wyposażeniem ogrodowym znajdziemy szeroką gamą oświetlenia na zewnątrz. Popularnym rodzajem opraw montowanych w ogrodzie są reflektory kierunkowe, które pozwalają na precyzyjne oświetlenie wybranej przez nas przestrzeni. Świetnie sprawdzają się zarówno do oświetlania budynków, oczek wodnych, a nawet koron drzew, w przypadku których dają wyjątkowo ciekawy efekt. Oprócz reflektorów, jako oświetlenie do ogrodu stosowane są dostępne w różnych wysokościach słupki – montowane na podstawie lub wbijane w ziemię, które możemy dowolnie wkomponować w stylistykę danego ogrodu. Doskonale nadają się zwłaszcza do montażu na ścieżkach i podjazdach. 

Dobrym wyborem na oświetlenie na zewnątrz są też latarnie, które mogą być wykorzystane do oświetlenia przestrzeni dużego podjazdu. Kolejne w naszym zestawieniu kinkiety montuje się natomiast do ściany, na przykład na tarasie lub nad wejściem do domu. W aktualne trendy dobrze wpisują się też modne kule LED, ustawiane na trawie oraz zawieszane między drzewami czy na tarasie girlandy świetlne. Przydatne są również lampy owadobójcze.

Jak dobrać oświetlenie ogrodowe do danej przestrzeni?

Oświetlenie ogrodowe, które stanowi dekorację przestrzeni i umożliwia nam bezpieczne poruszanie się po niej po zmroku, wymaga przygotowania wcześniejszego projektu. Pod uwagę weźmy zwłaszcza to, jak duży teren planujemy oświetlić za pomocą lamp. Uwzględnijmy przy tym różne rodzaje oświetlenia, które wykorzystamy przy ścieżkach, podjazdach, na tarasie, na elewacji budynku oraz w sąsiedztwie roślin, które chcemy zaakcentować. Zwłaszcza na dużych działkach warto postawić na zróżnicowane oświetlenie do ogrodu.

Lampy montowane na budynku i wzdłuż ciągów komunikacyjnych pełnią funkcje nawigacyjne – ważne jest więc, aby dobrze oświetlały przestrzeń. Lampy wykorzystywane w głębi ogrodu służą przede wszystkim zbudowaniu przyjemnej atmosfery miejsca – idealnie w tym miejscu sprawdzi się oświetlenie o ciepłej kolorystyce, które nie wydobywa wielu szczegółów otoczenia. 

Bardzo ważne, aby wybrane oświetlenie do ogrodu było ze sobą spójne. W zależności od naszych upodobań i stylu ogrodu, możemy zdecydować się na klasyczne lampy, jak i te o nowoczesnym charakterze. W ofercie producentów lamp zewnętrznych znajdziemy komplety oświetlenia, które ułatwią nam aranżację przestrzeni. 

Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie ogrodowe?

Oświetlenie ogrodowe powinno być nie tylko dopasowane do aranżacji czy rozmiarów ogrodu, ale również maksymalnie funkcjonalne. Bardzo ważna jest przede wszystkim energooszczędność lamp ogrodowych, które często pozostają włączone przez całą noc. Pod tym względem najlepszym wyborem są lampy LED i pobierające energię ze słońca lampy solarne. Istotny jest również tak zwany stopień szczelności, określany klasą IP – oświetlenie w ogrodzie narażone jest na działanie skrajnych warunków, w tym na zapylenie i zalanie. Dobrze, aby oświetlenie do ogrodu miała klasę szczelności co najmniej IP65.  

O czym jeszcze pamiętać wybierając oświetlenie na zewnątrz? Niezwykle praktyczne mogą okazać się lampy wyposażone w czujniki ruchu. Dzięki nim nie musimy pamiętać o zapalaniu i gaszeniu lamp. Oświetlenie tego typu zwiększy też nasze bezpieczeństwo w razie wizyty niepowołanych osób. 

Pod uwagę weźmy również montaż oświetlenia ogrodowego. Najmniej problematyczne są pod tym względem lampy solarne, które nie potrzebują instalacji przewodów elektrycznych. Wystarczy ustawić lub powiesić je w wybranym miejscu. Bardziej wymagające są lampy zasilane z sieci. W zależności od mocy lamp możemy zdecydować się na napięcie niskie (12 lub 24 V) lub wysokie (230 V), które sprawdzi się przy montażu mocnych lamp na dużych działkach. 

Ile kosztuje oświetlenie w ogrodzie? Sprawdzamy!

Oświetlenie do ogrodu to prosty sposób na podkreślenie charakteru przestrzeni i podniesienie jej funkcjonalności. Z jakimi kosztami wiąże się zakup lamp do ogrodu? Wszystko zależy od rodzaju oświetlenia. Ceny prostych lamp solarnych zaczynają się już od 20 zł. Za lampy stojące przyjdzie nam zapłacić ok. 120-180 zł za sztukę. Koszt reflektorów waha się z kolei od 100 do nawet 300 zł, a kinkietów od 70 do 150 zł. Finalna cena za oświetlenie ogrodowe zależy od liczby wybranych elementów. Miejmy więc na uwadze nasze możliwości finansowe – warto, aby w ogrodzie znalazło się odpowiednio dużo źródeł światła, które zapewnią nam wygodne i bezpieczne użytkowanie przestrzeni po zmroku.

Sam zakup lamp do ogrodu to jeszcze nie wszystko. Do kosztów przedsięwzięcia należy doliczyć również rozplanowanie sieci elektrycznej. W zależności od wielkości, zewnętrzna instalacja to wydatek rzędu 1500-3000 zł. Instalację elektryczną w ogrodzie warto zaplanować przed ostatecznym zagospodarowaniem działki. Późniejsze kopanie ziemi pod kable będzie wiązało się z uszkodzeniem ścieżek, trawnika i klombów – ich odtworzenie narazi nas na spory wydatek. 

Aranżujesz wymarzony ogród? Oświetlenie ogrodowe umożliwi wypoczynek na świeżym powietrzu po zmroku, podkreśli piękno roślinności i pozwoli wykreować prawdziwie nastrojową atmosferę podczas letnich wieczorów. Zakup lamp sfinansujesz teraz dzięki wygodnej pożyczce online Smartney. Nie czekaj – zapoznaj się z warunkami naszej oferty!