Ogród zimowy. Jak i czym go ogrzewać?

10 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Ogród zimowy, potocznie nazywany oranżerią, po latach zapomnienia znów zyskuje na popularności wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Łącząc funkcje tarasu, salonu i jadalni, może powstać na etapie projektu domu bądź później – poprzez dodanie do istniejącego tarasu szklanych ścian i zadaszenia. Szczególnie ważne jest zadbanie o dodatkowe ogrzewanie przestrzeni. W poniższym artykule prezentujemy najlepsze sposoby na to, jak ogrzać ogród zimowy całoroczny!

Ogród zimowy – jak i czym go ogrzewać?

Ogród zimowy, potocznie nazywany oranżerią, po latach zapomnienia znów zyskuje na popularności wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Łącząc funkcje tarasu, salonu i jadalni, może powstać na etapie projektu domu bądź później – poprzez dodanie do istniejącego tarasu szklanych ścian i zadaszenia. Szczególnie ważne jest zadbanie o dodatkowe ogrzewanie przestrzeni. W poniższym artykule prezentujemy najlepsze sposoby na to, jak ogrzać ogród zimowy całoroczny!

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to specjalna, dobudowana do budynku lub wolnostojąca konstrukcja ze szkła zespolonego, oparta na szkielecie wykonanym z drewna, stali, aluminium lub PCV. Dodatkowe pomieszczenie jest przede wszystkim strefą wypoczynku dla domowników i miejscem przyjmowania gości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować w nim domową siłownię, gabinet do pracy lub salon telewizyjny. Świetnie doświetlona, przeszklona przestrzeń zapewnia bliski kontakt z naturą, pozytywnie wpływając na nasze samopoczucie. Rośliny w ogrodzie zimowym kwitną bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe.

Możemy wyróżnić ogród zimowy całoroczny (ciepły) lub zimny (sezonowy). Szczególną popularnością cieszą się w ostatnich latach ogrzewane ogrody zimowe na tarasie, z których można korzystać komfortowo nawet w najzimniejsze miesiące w roku.

Ogród zimowy na tarasie – skuteczne sposoby na jego ogrzanie

Wśród najpopularniejszych sposobów na to, jak ogrzać ogród zimowy całoroczny, znajdziemy: system ogrzewania kanałowego, ogrzewanie podłogowe i promienniki ciepła. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Ogrzewanie kanałowe

Za jedną z lepszych metod na ogrzanie ogrodu zimowego uznaje się system kanałowy (konwekcyjny). W specjalnym, umieszczonym w podłodze kanale wbudowywana jest wanna, w której montuje się grzejnik. Wannę przykrywa się podestem z drewna lub metalu, dzięki czemu rozwiązanie jest dyskretne i nie zajmuje cennej przestrzeni. System ogrzewania kanałowego montuje się w ogrodzie zimowym całorocznym wzdłuż przeszkleń, a zatem w miejscach najsilniej narażonych na straty ciepła. Podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania, tak jak wszystkie grzejniki w domu. Dodatkowo ogrzewanie kanałowe zapobiega parowaniu okien. 

Ogrzewanie podłogowe

Ogród zimowy na tarasie można ogrzać za pomocą ogrzewania podłogowego. Podłogówka w ogrodzie zimowym sprawia że wygenerowane ciepło jest rozprowadzane równomiernie na całej powierzchni podłogi. Podobnie jak ogrzewanie kanałowe, rozwiązanie to jest estetyczne i nie zajmuje miejsca, a do tego zapewnia maksymalny komfort podczas chodzenia. Na korzyść ogrzewania podłogowego przemawia również fakt, że ulega wolniejszemu wychłodzeniu. Z drugiej strony, przy bardzo niskich temperaturach może okazać się niewystarczające.

Promienniki ciepła

Ogród zimowy całoroczny mogą ogrzewać również promienniki ciepła. Od systemu kanałowego i podłogowego odróżnia je fakt, że nie ogrzewają powietrza, ale znajdujących się we wnętrzu ludzi i elementy aranżacji. Promienniki, montowane na ścianie, suficie lub specjalnych statywach, mają zasięg do kilku metrów. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności wykonywania kosztownego remontu. Nie mogą być one jednak wykorzystywane do całodobowego utrzymywania temperatury w oranżerii.

Koszty ogrzewania ogrodu zimowego – ile wynoszą?

Koszt wykonania oranżerii, w zależności od jej wielkości i użytych materiałów, wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego doliczyć trzeba wydatki związane z eksploatacją ogrodu zimowego. Najtańszy w utrzymaniu będzie oczywiście ogród nieogrzewany – ten jednak nie pozwoli nam na korzystanie z oranżerii przy niskich temperaturach.

Decydując się na ogród zimowy całoroczny możemy postawić na wspomniane ogrzewanie kanałowe – koszt pojedynczego grzejnika kanałowego, zasilanego z sieci c.o., wynosi średnio 1000-2000 zł. Koszt montażu ogrzewania podłogowego wodnego to 100-200 zł/m2. Za podłogówkę elektryczną przyjdzie nam zapłacić jeszcze więcej – 150-250 zł/m2. Chociaż cena grzejników kanałowych jest niższa od ceny zakupu instalacji ogrzewania podłogowego, to montaż tego pierwszego systemu może okazać się droższy. Koszt promiennika ciepła, w zależności od jego mocy, wynosi od 250 zł do 1000 zł.

Miesięczne koszty ogrzewania ogrodów zimowych na tarasie będą wahać się w zależności od sposobu użytkowania przestrzeni i jej metrażu. Średnio wyniosą 100-150 zł miesięcznie. Dobrym pomysłem może okazać się połączenie ze sobą dwóch źródeł ciepła, które zapewnią nam skuteczne i ekonomiczne grzanie.

Ogród zimowy – czy to się opłaca? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Choć trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, z pewnością ogród zimowy całoroczny będzie świetnym rozwiązaniem dla osób marzących o stworzeniu przytulnego, ciepłego kącika wypoczynkowego dla siebie i swojej rodziny. W zrealizowaniu planów o domowej oazie pomocna będzie wygodna pożyczka online Smartney. Sprawdź jej szczegóły!