Ograniczenia w podróżowaniu podczas pandemii koronawirusa

1 lutego 2021, opublikowane przez Smartney

podróże

Jak bezpiecznie podróżować w Polsce i po Europie?

Dla jednych podróżowanie to styl życia. Dla innych – cel sam w sobie. Coraz częściej górę bierze nasza natura globtrotera, która lubi przemierzać świat nie tylko palcem po mapie. Gdyby jeszcze dwa lata temu ktoś powiedział nam, że ograniczenia w podróżowaniu uniemożliwią realizację planów i marzeń, chyba nikt by nie uwierzył. Tymczasem ograniczenia są, a przemieszczanie się w czasie koronawirusa, wymaga racjonalnego podejścia do tematu i dostosowanie się do obowiązujących norm bezpieczeństwa. 

Ograniczenia w podróżowaniu w dobie pandemii

Dotychczas, swobodne przemieszczanie się nie tylko po Polsce, ale i po całej Europie było dla nas naturalne. Przekraczanie granic nie stanowiło większego problemu, a podróżując śmiało mogliśmy mówić, że jesteśmy obywatelami świata. Ograniczenia w podróżowaniu stały się jednak faktem, a przemieszczanie się w czasie pandemii koronawirusa prawdziwym wyzwaniem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje więc o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne, a podejmując decyzję o wyjeździe, nakazuje mieć na względzie możliwe trudności w powrocie do kraju, ograniczenia w ruchu lotniczym czy chociażby obowiązek poddania się kwarantannie. 

Przemieszczanie się w czasie koronawirusa: kto może wjechać do Polski? 

Pod kątem podróżowania, rok 2020 obfitował w wiele niespodzianek i nagłych zwrotów akcji. Ostatecznie od 14 stycznia 2021 nie obowiązuje zakaz w ruchu lotniczym, jednak przekraczanie granic wiąże się z wieloma ograniczeniami. Od 28 grudnia 2020 roku, podróżowanie – koronawirus, to duet, który wymaga poddania się obowiązkowej kwarantannie przez wszystkie osoby, które przekroczyły granicę Polski samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego. 

Kwarantanna wynosi 10 dni, a liczona jest od dnia następującego po dniu powrotu do kraju. Z kolei od 23 stycznia 2021 roku, pamiętając o bezpieczeństwie podróżnych i mając na uwadze panujący koronawirus, podróże nie muszą być wcale jednoznaczne z odbyciem kwarantanny. Z tej zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu. Ten ważny jest przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku. Z kwarantanny zwolnione są także osoby, które zostały zaszczepione na COVID-19. 

Podróżowanie po Europie – koronawirus: jakie są ograniczenia?

W kwestii “podróżowanie – koronawirus” powiedziano już wiele. Ograniczenia w podróżowaniu ulegają jednak zmianom, od których nie są wolne nawet podróże europejskie. Przyjezdni z Polski, uznanej za jeden z regionów ryzyka, po przekroczeniu granic niektórych państw będą musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie lub innym wymogom obowiązującym na danym terenie. Jednak w przypadku niektórych państw, przekroczenie granicy – zarówno drogą lądową, jak i powietrzną – będzie całkowicie niemożliwe. 

Na przyjezdnych z zagranicy zamknęła się między innymi Belgia czy Norwegia. Przekroczenie granicy Czech możliwe jest tylko w przypadkach związanych z pracą czy sytuacjami rodzinnymi. Z kolei wybierając się do Wielkiej Brytanii, przekroczenie granicy możliwe jest tylko dla osób z negatywnym wynikiem testu wykonanego do 72 godzin przed podróżą, a dodatkowo po przybyciu na miejsce, poddanie się kolejnym testom – w drugim i ósmym dniu po przekroczeniu granicy. Jeśli celem Twojej podróży są na przykład Niemcy, przed podróżą musisz zgłosić swój przyjazd na specjalnej stronie internetowej oraz liczyć się z obowiązkiem odbycia kwarantanny.

Bezpieczne podróżowanie – jakie zasady obowiązują?

Bezpieczne podróżowanie to przede wszystkim rozważne podróżowanie. W dobie koronawirusa, zasady bezpiecznego podróżowania wynikają przede wszystkim ze środków ostrożności i instrukcji higieny wydanych przez władze krajowe poszczególnych państw. Komisja Europejska przygotowała jednak szereg zasad bezpiecznego podróżowania, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 

Wśród zaleceń znajdziemy te dotyczące między innymi przestrzegania dystansu społecznego podczas nadawania bagażu, kontroli bezpieczeństwa czy wejścia na pokład, przestrzegania dopuszczalnej liczby pasażerów, czy zamawiania biletów online po to, by uniknąć zgromadzenia i czekania w kolejce. Zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz regularna dezynfekcja rąk, to coś, co powinno być już dla nas naturalnym odruchem. Niemniej, choć podróże do większości krajów europejskich są dopuszczalne, władze zalecają powstrzymanie się od wyjazdów, jeśli te nie są konieczne.