Kurs żeglarski, ile kosztuje oraz jak zdobyć patent żeglarski?

23 czerwca 2021, opublikowane przez Smartney

Wczasy na żaglówce, zdobądź patent żeglarski i zafunduj sobie wakacje marzeń

Wakacje pod żaglami to przepis na niezapomnianą przygodę. Początek letniego sezonu stanowi idealny czas na zdobycie wymaganych uprawnień. Jak wybrać kurs i przygotować się do egzaminu na patent żeglarski? Ile kosztuje patent żeglarski? Podpowiadamy krok po kroku, jak rozpocząć naukę żeglowania i zostać żeglarzem jachtowym!

Uprawnienia żeglarskie w Polsce

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, do prowadzenia jachtów żaglowych o długości powyżej 7,5 m oraz jachtów motorowych o mocy silnika ponad 10 kW wymagane są odpowiednie uprawnienia. Potwierdza je patent wydawany przez Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Stopnie i uprawnienia żeglarskie

W Polsce obowiązują trzy rodzaje dokumentów żeglarskich. Kluczowym z nich jest patent żeglarza jachtowego, który uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych oraz morskich wodach z pewnymi ograniczeniami. Jest on więc konieczny, jeśli planujemy poruszać się choćby po mazurskich jeziorach – bez jego okazania spotkamy się z odmową wypożyczenia sprzętu.

Następne dwa stopnie żeglarskie (jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego) uprawniają do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach morskich i oceanicznych.

Ile kosztuje patent żeglarski a ile kurs żeglarski?

To, ile kosztuje patent żeglarski, zależy od sposobu zdobycia uprawnień. Sam egzamin na żeglarza jachtowego kosztuje 125 zł dla młodzieży i 250 zł dla dorosłych. Osoby, które chcą uzyskać patent żeglarski bez wcześniejszego kursu żeglarskiego muszą same zapisać się na egzamin w Polskim Związku Żeglarskim lub Polskim Związku Motorowodnych.

W przypadku uczestników kursów żeglarskich opłata ta uwzględniana jest w cenie szkolenia. Ta może różnić się w zależności od renomy i popularności szkoły żeglarskiej, miejsca przeprowadzenia kursu (kurs stacjonarny lub wędrowny), a nawet czasu, w jakim jest organizowany.

Szkoły żeglarskie każdego roku przygotowują dla swoich klientów ofertę zawierającą kursy skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Popularne zwłaszcza wśród młodzieży są tygodniowe i dwutygodniowe obozy szkoleniowe, których ceny oscylują na poziomie 2000-3000 zł. Wędrowne szkolenia, dobrze przygotowujące do zdania egzaminu na patent żeglarski, odbywają się między innymi w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Odpowiednio droższe będą zagraniczne kursy żeglarskie, organizowane między innymi w Chorwacji czy Grecji. Wakacyjne kursy stacjonarne dwutygodniowe (bez weekendów) i kursy weekendowe trwające zwykle pięć tygodni to koszt ok. 1300-1500 zł. Dla chętnych są również kursy indywidualne, gdzie każda lekcja to koszt ok. 400-500 zł.

Kurs na patent żeglarski – czy warto podjąć naukę żeglowania?

Samodzielne prowadzenie jednostek żaglowych to wspaniała przygoda, którą powinien poprzedzić odpowiedni kurs. Udział w szkoleniu to najlepsza okazja do zdobycia zarówno teoretycznej, jak i praktycznej wiedzy, z którą kandydat na żeglarza bez problemu podejdzie do egzaminu na patent żeglarski i zda go z pozytywnym wynikiem, uzyskując tym samym uprawnienia żeglarskie.

Pamiętajmy, że wydany w Polsce patent żeglarski jest w pełni honorowany w niemal każdym miejscu na świecie. Dokument przyda się zwłaszcza osobom, które marzą o atrakcyjnych wakacjach na zagranicznych wodach.

Ile kosztuje żaglówka?

Zdobycie patentu żeglarskiego to nie koniec – do wyruszenia w niezapomniane wakacje potrzebna jest jeszcze żaglówka. Zakup nowego jachtu to jednak olbrzymi wydatek. Dlatego, by zredukować koszty, wiele osób decyduje się na zakup używanego sprzętu, który w zależności od wielkości, stanu czy wyposażenia, kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Do ceny zakupu należy doliczyć też opłaty portowe i koszty eksploatacji, które nie należą do najniższych. Własna łódka to jednak pełna niezależność, jaką docenią miłośnicy regularnego wypoczynku na żaglach.

W przypadku żeglarzy, którzy na wodzie zamierzają spędzić zaledwie tydzień czy kilka tygodni każdego sezonu, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jego wypożyczenie. Wygodną opcją jest też czarterowanie jachtu żaglowego za granicą, które pozwala zaplanować urlop na wodzie znacznie mniejszym nakładem finansowym. Na cenę wynajmu wpływa przede wszystkim wielkość jachtu i termin czarteru. Średnio w sezonie wynosi ona od 350 do 900 zł za dobę.

Żeglowanie to wspaniała przygoda – pierwszym krokiem ku jej rozpoczęciu jest zdobycie niezbędnych uprawnień żeglarskich podczas kursu żeglowania. Szybka pożyczka na konto w Smartney pozwoli Ci spełnić marzenia o niezapomnianych wakacjach pod żaglami!