Koszty ogrzewania. Czym najtaniej ogrzać dom?

15 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

KUPNO DOMU kopia

Decydującym kryterium wyboru sposobu ogrzewania są dla większości osób koszty eksploatacji danego systemu. Które urządzenie grzewcze w takim razie wybrać, aby ponosić jak najmniejsze wydatki? W poniższym artykule analizujemy ceny ogrzewania gazowego, elektrycznego i ekologicznych rozwiązań.

Koszty ogrzewania a zapotrzebowanie domu na ciepło

Koszt ogrzewania domu jest zależny od zapotrzebowania danego budynku na ciepło, które wyrażane jest w kWh. Dla domów starszych, ale ocieplonych, zapotrzebowanie to wynosi około 140-160 kWh/m². Nowe domy cechują się zapotrzebowaniem na poziomie 80-120 kWh/m². Niższe jest ono dla domów o podwyższonym standardzie energetycznym, w przypadku których wynosi 50-70 kWh/m.

W związku z powyższym, starszy dom z ociepleniem o powierzchni ogrzewanej 150 m2 będzie potrzebował ok. 22 500 kWh / rok ( 150 m² x ok. 150 kWh/m²). Nowy dom o tej samej powierzchni – 15 000 kWh / rok. Jedyne 6000 kWh rocznie potrzebował będzie budynek energooszczędny.

Tanie ogrzewanie. Jak policzyć koszty dla domu?

Na cenę ogrzewania domu, oprócz omówionego wcześniej zapotrzebowania na ciepło, wpływa sam rodzaj źródła ciepła oraz sposób użytkowania systemu grzewczego. Znając już zapotrzebowanie budynku na ciepło (kWh/rok) wystarczy pomnożyć je przez cenę jednostkową wybranego paliwa – tym sposobem uzyskamy szacunkowe koszty ogrzewania dla naszego domu.

Podejmując decyzję o źródle ciepła, prześledźmy to, jak w ostatnich latach kształtowały się jego ceny. Te, w zależności od sytuacji politycznej i gospodarczej, mogą się dynamicznie zmieniać.

Czym najtaniej ogrzewać dom? Porównanie kosztów

Koszty ogrzewania to spore obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego tak ważny jest wybór systemu grzewczego, który zapewni nam jak najbardziej ekonomiczne grzanie.

Ogrzewanie gazowe – koszty. Ile wyniosą rachunki?

Ogrzewanie gazowe to najbardziej ekologiczne z tradycyjnych źródeł energii. Kotły grzewcze zwykłe i kondensacyjne są przy tym urządzeniami łatwymi w obsłudze i o wysokiej sprawności. Wartość opałowa gazu ziemnego kształtuje się na poziomie 10 kWh/m3. Przy obecnej cenie gazu (listopad 2021 r.) w granicach 2,06 zł/m3, koszt ogrzewania gazowego (2,06 zł/m3 podzielone przez 10 kWh/m3) wyniesie 0,21 zł/kWh. Przy zapotrzebowaniu budynku w wysokości 22 500 kWh / rok, koszt ogrzewania gazem sięgnie ok. 4725 zł. Domu o zapotrzebowaniu 15 000 kWh/rok – 3150 zł. Ogrzewanie gazowe domu energooszczędnego to koszt ok. 1300 zł. Należy mieć na uwadze stale rosnące ceny gazu, które będą wpływać na zwiększenie rachunków za ogrzewanie.

Ogrzewanie elektryczne domu – jak działa i jakie koszty generuje?

Ogrzewanie elektryczne to wygodny i niezawodny sposób dostarczania ciepła do budynków. Do typowych rodzajów systemów grzewczych na prąd należą ogrzewanie podłogowe, kotły konwekcyjne oraz piece indukcyjne. Główną wadą ogrzewania elektrycznego są jego koszty eksploatacji. Rosnące nieustannie ceny prądu będą znacząco zwiększać wysokość rachunków.

Przy aktualnych cenach prądu (ok. 0,70 zł/kWh w listopadzie 2021 r.) koszt elektrycznego ogrzewania wynosi dla budynków: o zapotrzebowaniu 22 500 kWh / rok – ok. 15 tys. zł, a dla tych o zapotrzebowaniu 15 000 kWh / rok – ok. 10 tys. zł. Koszt ogrzewania prądem domów energooszczędnych to z kolei 4200 zł. Zaoszczędzić mogą natomiast właściciele domów, którzy zdecydują się na ogrzewanie elektryczne zasilane instalacją fotowoltaiczną. Niezależnie od źródła ciepła (np. ogrzewanie indukcyjne lub konwekcyjne), koszty ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki nie przekraczają zwykle 1500 zł rocznie.

Ekologiczny sposób na ogrzewanie domu – ile kosztuje grzanie pompą ciepła?

Na popularności zyskują ekologiczne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła. Jest ona niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną zgromadzoną w ziemi, wodzie lub powietrzu. Przyjazne środowisku pompy wymagają znacznych nakładów finansowych na starcie – koszy urządzeń zaczynają się od 10-20 tys. zł za system do domu 100 m2 i rosną proporcjonalnie wraz z metrażem budynku.

Za ciepło uzyskiwane za przy pomocy pompy ciepła zapłacimy zdecydowanie najmniej spośród wszystkich systemów grzewczych – ok. 1000-2000 zł rocznie niezależnie od zapotrzebowania energetycznego budynku. Koszty te można dodatkowo obniżyć łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką produkującą prąd do zasilania sprężarki urządzenia. Tym sposobem uniezależnimy się również od dostawców energii i rosnących cen prądu.

Pożyczka od Smartney na sfinansowanie ogrzewania w domu

Czym ogrzewać dom? Wybrać ogrzewanie gazowe, elektryczne, a może ekologiczną pompę ciepła z fotowoltaiką? To pytanie, na które trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W kalkulacjach warto uwzględnić zapotrzebowanie energetyczne, jak i zmieniające się ceny ogrzewania poszczególnymi metodami. Oprócz samych kosztów eksploatacji, do kosztów przedsięwzięcia należy doliczyć również zakup i montaż wybranego systemu.

W naszym zestawieniu pod względem opłacalności najlepiej wypada pompa ciepła. Zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką, wydatki na ogrzewanie budynku można zredukować niemal do zera. Kosztowna inwestycja w system grzewczy zwraca się już po kilku latach.

Planujesz ogrzewanie domu? A może chcesz zmienić dotychczasowy system na bardziej ekonomiczne ogrzewanie? Przedsięwzięcie, takie jak zakup pompy ciepła i wykonanie instalacji fotowoltaicznej, sfinansujesz dzięki wygodnej pożyczce online Smartney. Sprawdź szczegóły!