Jazda na rowerze. Jakie korzyści ze sobą niesie?

4 kwietnia 2022, opublikowane przez Smartney

Jazda na rowerze

Sport to zdrowie – o dobroczynnym działaniu aktywności fizycznej wiadomo nie od dziś. Nie bez powodu lekarze, dietetycy i fizjoterapeuci zachęcają nas do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z ulubionych zajęć wielu Polaków jest jazda na rowerze, która przynosi wiele pozytywnych efektów dla ciała, samopoczucia, a także naszego domowego budżetu. Jakie korzyści z jazdy na rowerze możemy czerpać? Jak rozpocząć swoją przygodę w siodełku? Podpowiadamy!

Co daje jazda na rowerze? Korzyści dla ciała, ducha… i portfela!

Jazda na rowerze, zwłaszcza połączona z odpowiednią, zbilansowaną dietą, jest skutecznym sposobem na zredukowanie tkanki tłuszczowej. Zaledwie godzina jazdy na rowerze pozwala spalić blisko 500 kcal. Regularne przejażdżki 3-4 razy w tygodniu przyczyniają się też do spadku „złego” cholesterolu” i podwyższenia „dobrego”. Jazda na rowerze, chroniąc nas przed otyłością, zapobiega występowaniu wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Efekty jazdy na rowerze zaobserwujemy również w postaci zwiększonej odporności organizmu na różnego rodzaju infekcje.

Rower oddziałuje też na różne partie naszego ciała – uda, łydki, pośladki, ręce i plecy. Wymuszając ich pracę, stanowi świetny trening równowagi, zapewnia nam lepsza sylwetkę, zwiększa siłę mięśniową i ogranicza bóle kręgosłupa. Pozytywnym efektem jazdy na rowerze jest poprawa wydolności tlenowej i wytrzymałości. Każdy wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia – nie inaczej jest z jazdą na rowerze.

Jazda na rowerze to nie tylko korzyści zdrowotne i psychiczne. Rower to też jeden z najlepszych środków transportu, który w coraz bardziej zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej w porównaniu z samochodem i komunikacją miejską. Wybierając rower możemy sporo zaoszczędzić na paliwie, opłatach parkingowych czy biletach miesięcznych.

Jakie są wady jazdy na rowerze?

Liczne zalety jazdy na rowerze sprawiają, że jest to jeden z najlepszych sposobów na to, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może korzystać z tej formy aktywności. Przeciwwskazaniem dla rowerowych wycieczek są przede wszystkim poważne schorzenia układu krążenia, choroba niedokrwienna serca, zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa oraz zaburzenia pracy błędnika.

Odkryj korzyści z jazdy na rowerze. Jaki sprzęt wybrać na początek rowerowej przygody?

Jak zacząć swoją przygodę z jazdą na rowerze? Od zakupu niezbędnego sprzętu! Osoby będące na początku drogi z tą wspaniałą aktywnością zastanawiają się, jaki rodzaj roweru będzie dla nich odpowiedni. W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy cały szereg różnych typów jednośladów.

Rower miejski – jak wskazuje jego nazwa, to sprzęt stworzony z myślą o przemieszczaniu się po mieście. Tak zwany „holender” dobrze sprawdza się na twardych nawierzchniach i umożliwia całkowite wyprostowanie sylwetki. Zamocowany na jego przodzie koszyk, pozwala na wygodne przewożenie torebki, plecaka lub zakupów. Polecany jest osobom, które szukają sprzętu na codzienne dojazdy do i z powrotem pracy lub sklepu. 

Poza miastem spotkamy rowerzystów przemieszczających się na rowerach górskich, czyli MTB. Te typowo terenowe jednoślady wyposażone są w szersze opony i profilowany bieżnik. Alternatywą dla „górali” są rowery trekkingowe, które równie dobrze sprawdzą się zarówno w terenie, jak i na asfalcie. Tego typu modele wyposażone są zwykle w dodatkowe akcesoria, w tym błotniki, bagażnik i oświetlenie z dynamo. Z rowerami trekkingowymi mylone bywają rowery crossowe, które mimo podobnej konstrukcji, pozbawione są dodatkowego osprzętu. Dzięki temu są lżejsze i mogą być wykorzystywane na zróżnicowanym terenie. Ostatnie – rowery szosowe, wyróżniają się dużymi, wąskimi oponami, służącymi do sportowej jazdy po gładkich nawierzchniach. Charakteryzuje je zagięta kierownica, potocznie nazywana „barankiem”.

Jazda na rowerze. Jakie są aktualne ceny rowerów?

Ceny rowerów są bardzo zróżnicowane i zależą od jego rodzaju oraz zastosowanych komponentów . Kupno nowego roweru to wydatek rzędu kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do 1000 zł możemy kupić przede wszystkim sprzęt, który pozwoli nam na okazjonalne uprawianie tego sportu – niezbyt bogato wyposażony i wykonany z materiałów gorszej jakości. Dysponując nieco większą kwotą, w przedziale od 1000 do 2500 zł, kupimy rower miejski, trekkingowy lub crossowy w podstawowej lub nieco bardziej rozbudowanej wersji. Od 2500 do 4000 zł przyjdzie nam zapłacić za „górala” lub „szosę” średniej klasy. Powyżej tej kwoty znajdziemy modele z wysokiej jakości osprzętem.Dająca wiele korzyści jazda na rowerze to świetny wybór dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, wysmuklić sylwetkę, poprawić kondycję, a jednocześnie zadbać o swoje dobre samopoczucie. Rowerowe wycieczki pokochają też miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu i obcowania z przyrodą. Nie czekaj – przygotuj się na sezon wycieczek plenerowych, kupując rower do jazdy dzięki szybkiej i wygodnej pożyczce Smartney!