Jakie opony zimowe wybrać? Jakie są klasy i czym się różnią?

30 września 2021, opublikowane przez Smartney

opony

Jak dobrać opony zimowe?

Odpowiednio dobrane zimowe opony to nie tylko gwarancja dobrych osiągów samochodu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Kierowcy, którzy nie mają jeszcze zimówek lub ich zimówki wymagają wymiany, muszą zaopatrzyć się w nowe ogumienie. Jakie opony zimowe wybrać? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Zimowe opony, czyli jakie?

Zimowe opony, potocznie nazywane zimówkami, to specjalne opony skonstruowane z myślą o eksploatacji w warunkach klimatycznych, w których to średnie temperatury spadają poniżej 5-7 st. C, zaś na drogach może pojawiać się śnieg, gołoledź oraz błoto pośniegowe. Specjalna konstrukcja bieżnika sprawia, że opony na zimę lepiej zachowują się w trakcie jazdy. Liczne lamele, czyli wąskie nacięcia w poprzek opony sprawiają, że wykazuje ona dobrą przyczepność do śniegu i lodu. Rzeźba bieżnika to jednak nie wszystko – ważna jest również specjalna mieszanka gumowa, zawierająca większą ilość krzemionki. Zimowe opony są dzięki niej miękkie i dobrze trzymają się nawierzchni.

Dobór opon na zimę, jakie opony zimowe do naszego auta?

1. Rozmiar opony

To, jakie opony zimowe sprawdzą się najlepiej, zależy od rozmiaru ogumienia dla naszego samochodu. Informację na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi dołączonej do pojazdu.

2. Nośność opon

Nie tylko rozmiar – to, jakie opony na zimę kupić, związane jest również z ich nośnością. Ta, rozumiana jako dopuszczalne obciążenie jednej opony przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości, nie powinna być niższa od nośności zalecanej przez producenta.

3. Indeks prędkości

Indeks prędkości wskazuje, jaka jest maksymalna bezpieczna prędkość, którą może osiągać opona. Zimowe opony cechują się indeksami prędkości niższymi niż opony letnie.

Klasa ekonomiczna, średnia i premium – jakie opony zimowe kupić?

Decydując, jakie opony na zimę kupić, z pewnością spotkamy się z pojęciem ich klasy. Ta odnosi się do rozmaitych czynników, takich choćby jak rodzaj użytych materiałów, budowa bieżnika czy charakterystyka pracy. Ogumienie, w tym też zimowe opony, dzieli się na klasy:

  • ekonomiczną – najtańsze zimowe opony do spokojnej jazdy głównie po mieście, polecane do miejskich aut o niewielkim przebiegu rocznym,
  • średnią – droższe opony cechujące się dobrym poziomem osiągów przy umiarkowanym stylu jazdy, dobre do jazdy samochodami klasy średniej po mieście, jak i w terenie,
  • premium – najdroższe zimówki rekomendowane do aut o dużej mocy, do częstej jazdy w terenie oraz dynamicznego stylu jazdy, cechujące się wysoką odpornością na zużycie.

W związku z powyższym, dobór opon na zimę warto uzależnić również od tego, w jakim terenie użytkujemy samochód oraz jaki jest nasz preferowany styl jazdy.

Zimowe opony, jakie mają oznaczenie?

Graficzny symbol 3PMSF (ang. three peak mountain snow flake), nazywany też symbolem alpejskim, przedstawiający trzy szczyty górskie i płatek śniegu, jest jedynym oficjalnym oznaczeniem opony zimowej. Potwierdza on, że dany produkt spełnia wymagania stawiane zimowym oponom, co zostało potwierdzone odpowiednimi testami. Mając zimowe opony z tym oznaczeniem możemy mieć pewność, że są to prawdziwe opony na zimę.

Kiedy założyć zimowe opony?

Ogumienie dostosowane do pracy w cieplejszych warunkach atmosferycznych zimą zbyt szybko twardnieje i traci swoją elastyczność. Dlatego też zaleca się wymianę opon na zimowe, gdy temperatura za oknem zaczyna oscylować wokół 7-8 stopni Celsjusza.

Kiedy wymienić zimowe opony na nowe?

Jeśli posiadamy opony na zimę, przed ich założeniem sprawdźmy wiek i stan ogumienia. Na boku opony znajdziemy ciąg 4 cyfr – dwie pierwsze to tydzień, a dwie kolejne rok produkcji. Zimowe opony należy używać nie dłużej niż 5-6 lat – po takim czasie guma traci swoje właściwości.

Zimowe opony tylko na jedną oś?

Wielu kierowców zastanawia się nad montażem zimowych opon tylko na jednej osi – to poważny błąd. Pozostawienie letniego ogumienia na drugiej osi nie tylko nie podnosi przyczepności pojazdu, ale może doprowadzić do jej niekontrolowanej utraty w czasie jazdy. By zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, zawsze wymieniamy wszystkie cztery zimowe opony.

Warto również zaopatrzyć się w dodatkowy komplet felg do zimowych opon. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza felgi stalowe, które lepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne. Są też trwalsze, o czym przekonamy się w sytuacji najechania na dziurę przysypaną śniegiem.

Dobór opon na zimę a ich cena

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru zimowych opon jest dla części kierowców cena. Za zimowe opony klasy ekonomicznej przyjdzie nam zapłacić ok. 150 zł za sztukę. Zimowe opony klasy średniej to wydatek ok. 250 zł za sztukę. Najdroższe zimówki klasy premium kosztują od 250 do nawet 500 zł za sztukę.

Spadek temperatur oznacza jedno – coraz bliżej czas wymiany opon na zimowe. To, jakie opony na zimę wybrać, zależy od wymienionych w powyższym artykule czynników. Nie bez znaczenia są również nasze możliwości finansowe. W kwestii bezpieczeństwa, zwłaszcza przy trudnych zimowych warunkach, nie warto oszczędzać. Dlatego kupując zimowe opony postawmy przede wszystkim na ich wysoką jakość i idealne dopasowanie do samochodu. Przy zakupie ogumienia z pomocą przychodzą szybkie pożyczki w Smartney – sprawdź naszą ofertę!