Jak wydać książkę i założyć własne wydawnictwo?

11 maja 2022, opublikowane przez Smartney

Napisanie książki to dopiero połowa sukcesu. Wielu debiutujących autorów po ukończeniu pierwszego dzieła zastanawia się: jak wydać książkę? Zobaczenie własnego dzieła na półce księgarni to marzenie każdego początkującego pisarza. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Na potrzeby tego artykułu porównamy dwa sposoby wydawania książek – w tradycyjnym wydawnictwie i poprzez self-publishing. Sprawdzimy też, ile kosztuje wydanie książki.

Jak wygląda proces wydawania książki?

Proces wydawniczy, choć może mieć różny przebieg, składa się z dwóch kluczowych etapów. Są to:

 • przygotowanie książki do druku – redakcja, korekta, projektowanie grafik, składanie i łamanie,
 • druk książki.

Jak wydać książkę? Nie tylko przez klasyczne wydawnictwo

Autorzy mogą zdecydować się na wydanie książki za pośrednictwem znanego wydawnictwa. Współpraca z nim to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie są w stanie lub nie chcą zainwestować własnych pieniędzy w publikację.

Taka droga, mimo bezpieczeństwa, nie jest pozbawiona wad. Wiąże się przede wszystkim z ograniczoną decyzyjnością twórcy. W sytuacji, kiedy książka okaże się sukcesem, spora część zysku trafi nie do autora, a do wydawnictwa. Sporym wyzwaniem może okazać się również dotarcie do wydawnictwa i zainteresowanie go swoją książką.

Ciekawą alternatywą wobec wydawnictw jest tzw. self-publishing, na którym skupimy się w poniższym artykule.

Czym jest self-publishing?

Self-publishing to proces wydawania książek przez ich autorów bez udziału wydawnictwa. Dzięki temu zyskują oni pełną kontrolę nad stworzonym przez siebie dziełem. Co ciekawe, z opcji samopublikowania, czyli wydawania książek na własną rękę, korzystali tacy twórcy, jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro czy Marcel Proust i Emily Dickinson. Self-publishing zyskuje na popularności, czego najlepszym dowodem jest rosnąca liczba alternatywnych platform wydawniczych.

Autor może zwrócić się z książką do wydawnictwa self-publishingowego, które oferuje twórcy wsparcie w całym procesie. W tym przypadku twórca opłaca wydanie tytułu, bez utraty kontroli nad przedsięwzięciem, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego wydawnictwa. Takie rozwiązanie jest dla pisarzy bardziej opłacalne również ze względów finansowych.

Jaki jest koszt wydania książki?

Wyjaśniliśmy, jak wydać książkę i co składa się na jej cenę. Pozostaje zatem pytanie o to, ile kosztuje wydanie książki.

Na koszt wydania książki składają się dwa elementy: opracowanie dzieła i jego druk.

Opracowanie książki i jej przygotowanie do druku to koszt jednorazowy, niezależny od nakładu dzieła. Najczęściej jest to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Inaczej jest z drukiem i oprawą książki, które są zależne od liczby egzemplarzy. Im wyższy planowany nakład, tym niższa cena za pojedynczy egzemplarz wydawanego dzieła. Wpływ na cenę wydruku ma również gatunek papieru, na którym zostanie wydana książka, jej format oraz oprawa – miękka lub twarda. Dodatkowym kosztem wydania książki będą zdobienia okładki i kolorowe grafiki.

Przykład 1. Wydanie książki w 1 egzemplarzu

Koszt opracowania książki – 5000 zł. Koszt druku jednego egzemplarza – 25 zł. Koszt druku całego nakładu – 25 zł. Koszt za egzemplarz – 5025 zł.

Przykład 2. Wydanie książki w 100 egzemplarzach

Koszt opracowania książki – 5000 zł. Koszt druku jednego egzemplarza – 25 zł. Koszt druku całego nakładu – 2500 zł. Koszt za egzemplarz – 7500/100 – 75 zł.

Przykład 3. Wydanie książki w 1000 egzemplarzach

Koszt opracowania książki – 5000 zł. Koszt druku jednego egzemplarza – 25 zł. Koszt druku całego nakładu – 25000 zł. Koszt za egzemplarz – 30000/1000 – 30 zł.

Jednoosobowe wydawnictwo – jak założyć wydawnictwo książkowe?

Własne wydawnictwo to doskonały pomysł na działalność przede wszystkim dla miłośników literatury – zwłaszcza tych, którzy sami są autorami książęk czekających na wydanie.

Autor w ramach wspomnianego self-publishingu może być również swoim własnym wydawcą – a co tym idzie ponosić wszystkie koszty związane z tytułem i zajmować się kompleksowo wydaniem publikacji. W tej sytuacji:

 • samodzielnie redaguje książkę,
 • zajmuje się korektą,
 • składa książkę,
 • tworzy ilustracje,
 • projektuje okładkę,
 • drukuje książkę,
 • wprowadza dzieło do dystrybucji,
 • promuje książkę,
 • magazynuje dodruki,
 • zarządza zwrotami.

Tym samym debiutujący twórca zyskuje 100% kontrolę nad publikacją. Mimo dodatkowych obowiązków, może zarobić znacznie więcej, ponieważ wydawca ani pośrednicy nie pobierają wyliczonej dla siebie marży. Część zadań, które wykraczają poza kompetencje autora – na przykład korekta lub oprawa graficzna, może on zlecić podwykonawcom, co wpłynie na jego finalny zysk ze sprzedaży.

Autor, który planuje wydanie książki tym sposobem, może zdecydować się na założenie działalności gospodarczej, na podstawie której będzie rozliczał przychody z tytułu.

Planujesz wydać swoją pierwszą powieść, tomik wierszy lub zbiór opowiadań? Z pomocą debiutującym twórcom przychodzi szybka i wygodna pożyczka online od Smartney, która pozwala na zrealizowanie wydawniczych planów w ramach self-publishingu!