Inteligentny dom, ile kosztuje i jak stworzyć smart home?

14 czerwca 2021, opublikowane przez Smartney

Jak stworzyć inteligentny dom? Podpowiadamy nowoczesne rozwiązania

Popularność inteligentnych domów i mieszkań rośnie z każdym rokiem. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego inteligentne mieszkanie się opłaca, jakie nowoczesne urządzenia domowe muszą się w nim znaleźć oraz czy musisz brać kredyt na wykończenie domu, który będzie w pełni smart.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Inteligentny dom (od ang. smart home) to sieć urządzeń, czujników i detektorów, które spięte w jeden system zarządzania, pozwalają na zautomatyzowanie wielu codziennych czynności. Całość może odbywać się zdalnie, za pośrednictwem telefonu, tabletu czy komputera.

Automatyka w domu – czy się opłaca?

Inteligentne domy określane są mianem przyszłości budownictwa. Nie bez powodu – liczne korzyści, jakie zapewniają systemy smart sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich wykorzystanie w swoim życiu. Podstawową zaletą, jaką mają nowoczesne urządzenia domowe, jest oferowany przez nie komfort. Dzięki rozmaitym sprzętom mamy pełną kontrolę nad ogrzewaniem, wentylacją czy klimatyzacją w budynku. Poprawnie wykonany i skonfigurowany system pozwala również na sterowanie poszczególnymi urządzeniami, na przykład wyłączając światło w pustym pomieszczeniu. Gniazdka typu smart plug wyłączą za nas żelazko, o którym zapomnimy przed wyjściem do pracy. To z kolei oznacza niższe rachunki za prąd.

Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo. Smart home po podłączeniu do rozmaitych czujników – ruchu, gazu czy dymu, przy wykryciu niebezpieczeństwa uruchamia alarm i wysyła informację do odpowiednich służb lub ochrony. To wszystko sprawia, że automatyka w domu jest niezwykle opłacalna i warto o niej pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania.

Nowoczesne urządzenia domowe – jak wyposażyć smart home?

Inteligentny dom lub inteligentne mieszkanie mają prosty cel – ułatwić życie ich użytkownikom. Dlatego też na rynku znajdziemy szereg rozmaitych rozwiązań służących automatyzacji procesów w budynkach mieszkalnych. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Inteligentny dom umożliwia przede wszystkim zdalną obsługę instalacji grzewczej i elektrycznej. Zwykle uzupełniają je zautomatyzowane instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Sterowanie temperaturą i wilgotnością powietrza możliwe jest dzięki wykorzystaniu czujników i stacji pogodowej. W zależności od obecności lub nieobecności użytkowników w budynku, system dopasowuje tryb pracy, doprowadzając temperaturę i wilgotność wnętrz do odpowiedniego poziomu.

Inteligentny dom i urządzenia, jakich nie może w nim zabraknąć, to też smart żarówki i lampy na czujkę. Dzięki nim możemy sterować zdalnie oświetleniem lub programować jego natężenie w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Następnym elementem, w jaki należy wyposażyć inteligentny dom, jest instalacja alarmowa, opcjonalnie uzupełniona o monitoring budynku. Ma ona na celu chronić przed zdarzeniami losowymi typu pożar czy wyciek gazu, jak również przed dostępem osób niepowołanych. Komfort użytkowania budynków podnoszą też sterowane zdalnie rolety, markizy i żaluzje, które latem odciążają klimatyzację i wentylację, a zimą wspierają system grzewczy przez ochronę pomieszczeń przed wychłodzeniem.

Popularnym elementem systemów smart są też tak zwane multiroomy, a więc systemy wielostrefowego nagłośnienia i kina domowego. Na uwagę posiadaczy przydomowych ogrodów zasługują również systemy podlewania – ich działanie polega na uruchomieniu automatycznego nawadniania po przesłaniu informacji do sterowników przez czujniki wilgotności gruntu. Sporym udogodnieniem inteligentnego domu jest też możliwość sterowania bramą wjazdową i garażową.

Inteligentny dom – ile kosztuje?

Oszacowanie, czy wyposażenie inteligentnego domu jest kosztowne, nie jest jednak tak proste, jak się wydaje. Systemy smart składają się z wielu elementów, które dopasowywane są do możliwości danego inwestora. Na wycenę wpływa więc stopień rozbudowania (liczba i zakres) zautomatyzowanych instalacji.

Możemy jednak wskazać uśrednione koszty inwestycji w inteligentny dom lub inteligentne mieszkanie. Przyjmuje się, że minimalna stawka za instalację podstawowego systemu to około 100 zł / m2. Inteligentne mieszkanie o metrażu 45 m2 wyniesie nas zatem ok. 4 500 zł, a liczące 80 m2 – 8 000 zł. Przeciętny koszt inteligentnego domu dla nieruchomości o metrażu do 100 m2 to już co najmniej 10 000 zł, dwa razy więcej zapłacimy za system dla domu mającego 200 m2. Koszt najbardziej rozbudowanego może być jeszcze wyższy i wynosić nawet 70-80 000 zł.

Smart home, czy musisz brać kredyt na jego wykończenie?

„Ile kosztuje inteligentny dom?” – to prawdopodobnie najczęstsze pytanie, jakie zadają osoby zainteresowane inwestycją w system smart. Rozwój technologii przyczynił się do wzrostu popularności inteligentnych domów. Te, przez lata kojarzone z rozwiązaniami do najbogatszych, są dziś dostępne niemal dla każdego. Upowszechnienie nowoczesnych urządzeń domowych wpłynęło bowiem na spadek ich cen.

Wciąż jednak dla wielu osób inteligentny dom lub inteligentne mieszkanie stanowi nie lada wydatek. Jesteś jedną z nich? W realizacji marzenia o wygodnym, bezpiecznym i energooszczędnym smart domu czy mieszkaniu pomoże Ci pożyczka w Smartney!