Ile kosztuje pompa ciepła? Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 200m2?

3 czerwca 2021, opublikowane przez Smartney

KUPNO DOMU kopia

Pompa ciepła, korzyści z inwestycji i jej koszty

Wybór systemu ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji, przed jaką stoją inwestorzy posiadający już ogrzewanie domu, jak i osoby na etapie jego planowania. Wyboru nie ułatwia szeroka gama sposobów ogrzewania – wśród nich rosnącym zainteresowaniem coraz szerszego grona użytkowników cieszą się pompy ciepła. Jakie korzyści płyną z ich stosowania? Ile kosztuje pompa ciepła? Jak pozyskać dofinansowanie pompy ciepła? Podpowiadamy!

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne źródło wykorzystujące energię z powietrza, wody lub gruntu. Przy udziale prądu przekształca ona ciepło w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej, a nawet chłodzenia pomieszczeń. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów pomp ciepła, które oparte są o inny system czerpania wody. Najczęściej stosowanymi źródłami są grunt i powietrze.

Korzyści wynikające ze stosowania pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia ekonomiczne, ekologiczne i komfortowe w użytkowaniu, co czyni je idealnym sposobem ogrzewania budynku. Wykorzystywanie naturalnych źródeł ciepła jest opłacalne przede wszystkim ze względu na możliwość ogrzewania domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii. Koszty grzania pompą są przy tym niższe od innych rozwiązań, takich choćby jak kotły olejowe, pellet czy ekogroszek.

Pompy ciepła są też przyjazne środowisku – nie prowadzą do nadmiernej emisji dwutlenku węgla, zapewniają wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz nie emitują szkodliwych spalin. . Stosowanie pomp ciepła, tak jak i innych urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, jest wspierane przez politykę Unii Europejskiej oraz dofinansowywane z jej funduszy.

Szeroka gama modeli o różnych funkcjonalnościach pozwala dobrać idealną pompę do każdego domu. Kompaktowe urządzenia nie tylko cicho pracują, ale również są wygodnie obsługiwane za pomocą intuicyjnego wyświetlacza. Nowoczesne pompy ciepła mogą być obsługiwane także za pomocą smartfona lub tabletu przez połączenie Wi-Fi. Są przy tym bezawaryjne – pod warunkiem prawidłowego montażu, praktycznie bezobsługowe i podnoszą wartość budynku.

Rodzaj urządzenia a koszt pompy ciepła do domu

Kluczowym czynnikiem warunkującym koszt pompy ciepła jest rodzaj urządzenia. Do najdroższych należą gruntowe pompy ciepła, w których źródłem ciepła jest grunt. Ich cena zależy zwłaszcza od typu kolektora, którego cena wynosi ok. 15 000 zł, nie wliczając do tego samego urządzenia.

Oprócz drogich w zakupie, a jednocześnie tanich w eksploatacji pomp gruntowych, na rynku dostępne są wodne pompy ciepła. W ich przypadku ciepło przenoszone jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda z pobliskiego zbiornika wodnego lub specjalnie wykonanych studni głębinowych. Inwestycja tego typu wymaga poniesienia dodatkowych kosztów na zakup filtrów i układów kontrolnych.

Tańszą alternatywę wobec pompy gruntowej i wodnej stanowi powietrzna pompa ciepła, która wykorzystuje powietrze atmosferyczne jako źródło energii cieplnej. Instalacja, która nie wymaga montażu dodatkowych elementów, jest przy okazji bardzo wydajna, przez co stanowi częsty wybór inwestorów.

Ile kosztuje pompa ciepła?

To, ile kosztuje pompa ciepła, zależne jest od kilku czynników, takich jak powierzchnia i sposób użytkowania pomieszczeń, sposób ogrzewania budynku czy technologia budowania domu. Te parametry wpływają na moc pompy, która również rzutuje na cenę urządzenia. Nie bez znaczenia jest też stopień zaawansowania technologicznego pompy ciepła – im jednak bardziej jest ona wydajna, tym tańsza staje się jej eksploatacja, a zatem i same koszty ogrzewania. W finalnej wycenie należy również uwzględnić montaż urządzenia.

Koszt pompy ciepła w domu jednorodzinnym do 100 m2 to zwykle ok. 10-20 tysięcy złotych. Cena kompletnego systemu dla średniej wielkości domu o powierzchni 150 m2 wynosi ok 50 tys. zł. Koszt pompy ciepła do domu 200 m2 to z kolei ok. 70-80 tys. zł. Dla dużych domów o metrażu przekraczającym 350 m2 wydatek może przekroczyć 120 tys zł.

Dofinansowanie pompy ciepła 2021 – kredyt i dotacje

Inwestycja w ogrzewanie pompą ciepła wiąże się ze sporymi wydatkami. Na szczęście, osoby decydujące się na takie rozwiązanie w swoim budynku, mogą skorzystać z różnych form dofinansowania pomp ciepła, które znacząco obniżają koszt instalacji. Dostępna jest dla nich również preferencyjna pożyczka lub kredyt na pompę ciepła online, z pomocą których mogą zrealizować przedsięwzięcie.

Najpopularniejszym sposobem dofinansowania pomp ciepła jest program Czyste Powietrze 3.0, kierowany do osób chcących wymienić wysokoemisyjny kocioł na ekologiczne źródło energii. Wysokość dotacji przewidzianych na 2021 r. wynosi od 3000 do nawet 20 250 zł – przyznana kwota zależy od typu zainstalowanego urządzenia. W celu uzyskania dopłaty do pompy ciepła, należy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planujesz inwestycję w odnawialne źródła energii? Potrzebujesz dodatkowych środków na realizację przedsięwzięcia? Weź pożyczkę w Smartney!