Domowa siłownia. Dbaj o formę bez wychodzenia z domu

28 sierpnia 2021, opublikowane przez Smartney

Jakie są zalety ćwiczenia w domu? Co się bardziej opłaca – karnet na siłownię czy zrobienie siłowni w domu? W jakie sprzęty wyposażyć domową siłownię? Zapraszamy do artykułu!

Domowa siłownia – jakie są zalety ćwiczenia w domu?

Domowa siłownia to dla jej posiadacza szereg korzyści. Należą do nich przede wszystkim:

pełna niezależność – domowa siłownia to przedsięwzięcie, którego korzyści docenią osoby prowadzące nieregularny tryb życia. To im domowa siłownia pozwoli na wykonanie treningu o dowolnej porze dnia, bez konieczności ograniczania się do godzin funkcjonowania klubu fitness. Ćwicząc w domu możemy idealnie dopasować grafik treningów do zmieniających się zobowiązań zawodowych i prywatnych.

oszczędność czasu – domowa siłownia to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią swój czas. Regularne dojazdy, zwłaszcza w dużych miastach, trwają niekiedy dłużej niż sam trening. Poza czasem potrzebnym na dotarcie, doliczyć trzeba jeszcze ten związany z oczekiwaniem na zwolnienie interesującego nas sprzętu. W domowej siłowni nie musimy martwić się, że wybrana maszyna czy przyrząd będą w danej chwili zajęte, co pozwala na przeprowadzenie treningu w odpowiednim dla nas tempie i bez marnowania ani chwili.

brak rozpraszaczy – domowa siłownia, która zapewnia maksymalnie kameralną atmosferę treningów, sprzyja utrzymaniu koncentracji na ćwiczeniach. Obecność innych osób na siłowni i prowadzone przez nie rozmowy niekiedy wpływają na obniżenie komfortu psychicznego, a w efekcie – na zmniejszenie motywacji do ćwiczeń. Dlatego też domowa siłownia to idealna opcja dla osób, które wstydzą się niedoskonałości sylwetki lub swojej kondycji.

Karnet na siłownię czy domowa siłownia – co się bardziej opłaca?

Karnety na siłownie i do klubów fitness nie należą do najtańszych – w zależności od miasta i zakresu, cena miesięcznego pakietu wynosi od 100 do nawet 300 zł w opcji open. To oznacza, że roczna nieograniczona możliwość korzystania ze sprzętu to wydatek porównywalny z tym, ile kosztuje domowa siłownia. Dokładnym wydatkom z nią związanym przyjrzymy się jeszcze w dalszej części artykułu.

Domowa siłownia – co kupić?

Myśląc nad tym, w jaki domowa siłownia sprzęt musi być wyposażona, pod uwagę weźmy nie tylko nasze możliwości finansowe czy dostępną przestrzeń, ale też indywidualne potrzeby treningowe.

Domowa siłownia, która pozwoli na wykonywanie efektywnych treningów w domowym zaciszu, może zostać wyposażona w takie podstawowe sprzęty do ćwiczeń siłowych i kardio, jak choćby:

 • bieżnia,
 • zestaw hantli,
 • rowerek treningowy,
 • orbitrek,
 • wielofunkcyjny atlas treningowy,
 • stepper,
 • piłka gimnastyczna,
 • guma oporowa,
 • twister,
 • ławka treningowa ze sztangą i obciążnikami,
 • akcesoria – mata do ćwiczeń i wałek treningowy.

Ile kosztuje domowa siłownia?

To, ile kosztuje domowa siłownia, będzie zależeć od ilości i jakości jej wyposażenia. Ile przyjdzie nam zapłacić za najpotrzebniejsze sprzęty? Ile kosztuje bieżnia domowa, orbitrek i atlas treningowy? Jaki koszt generują drobne sprzęty i akcesoria? Najdroższe sprzęty, jakie musimy uwzględnić w kosztorysie domowej siłowni to bieżnia – jej ceny zaczynają się od tysiąca i mogą sięgać kilku tysięcy złotych. Podobną rozpiętością cenową cechują się też orbitreki i atlasy do ćwiczeń. Za te trzy przyrządy w podstawowej wersji przyjdzie nam więc zapłacić co najmniej 3000 zł. Jeśli zależy nam na lepszej jakości sprzętu lub zakupie zaawansowanych modeli, koszt wyposażenia w nie domowej siłowni będzie kilkukrotnie wyższy.

Dużym wydatkiem dla zaawansowanych fanów siłowni jest też ławka treningowa ze sztangą i obciążeniami (800-1000 zł). Stosunkowo drogi jest też rowerek treningowy, który kosztuje ok. 500-1000 zł zł. Do tego doliczmy też zestaw hantli (300 zł) i step fitness (ok. 100-300 zł). Pozostałe drobne sprzęty i akcesoria to wydatek na poziomie 50-100 zł za każdy element wyposażenia. Łączny koszt urządzenia domowej siłowni może zatem sięgać od 4000-5000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Pożyczka internetowa – sposób na sfinansowanie domowej siłowni?

Domowa siłownia, jak udowodniliśmy, ma wiele plusów – dzięki niej bez wychodzenia z domu, w dowolnym czasie i z poczuciem swobody, możemy wykonywać ulubione ćwiczenia. By cieszyć się efektywnością treningów i zapobiec możliwym kontuzjom związanym z korzystaniem z kiepskiej jakości przyrządów, warto wyposażyć miejsce do ćwiczeń w odpowiednie sprzęty. Pożyczka internetowa w Smartney to skuteczny sposób na stworzenie wymarzonej siłowni bez obciążenia dla domowego budżetu. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!