Co ile przychodzi i jak obliczyć rachunek za prąd z licznika?

1 grudnia 2022, opublikowane przez Smartney

Rachunki za prąd należą do jednych z tych rozliczeń, których rozszyfrowanie może przysparzać sporo trudności. Jak połapać się w zawiłych tabelach i niejasnych wartościach? Warto dowiedzieć się, z jakich elementów składa się faktura za prąd. Dzięki temu, odczytywanie rachunku stanie się o wiele prostsze. Dobrze też sprawdzić, jak można samodzielnie obliczyć rachunek za energię.

Okres rozliczeniowy a rachunek za prąd

Okres rozliczeniowy to odstęp czasu między dwoma kolejnymi odczytami licznika energii elektrycznej.

Okresy rozliczeniowe mogą być:

 • miesięczne,
 • dwumiesięczne,
 • czteromiesięczne,
 • półroczne
 • roczne.

Największą popularnością wśród klientów cieszy się półroczny okres rozliczeniowy, czyli taki, w którym licznik jest spisywany dwa razy w roku, co sześć miesięcy.

Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od rodzaju podpisanej umowy, okres rozliczeniowy jest zawsze jeden. Nie ma znaczenia, czy klient podpisał umowę kompleksową, czy też ma dwie różne umowy: osobną, dotyczącą dystrybucji i osobną, dotyczącą sprzedaży prądu.

Co ile przychodzi rachunek za prąd?

W większości przypadków, okres rozliczeniowy nie jest taki sam, jak częstotliwość otrzymywania faktury za prąd. Wyjątek stanowią okresy rozliczeniowe miesięczne i dwumiesięczne, w przypadku których rachunki za prąd będą dostarczane w takim samym odstępie czasu, w jakim będą odbywać się odczyty. W tych dwóch przypadkach, faktury będą w największym stopniu odzwierciedlać realne zużycie prądu.

W pozostałych przypadkach, mimo dłuższych okresów rozliczeniowych, klienci również będą otrzymywać faktury co miesiąc lub co dwa miesiące – sami zdecydują, która opcja będzie dla nich wygodniejsza. Jednak wtedy będą mieć do czynienia z tzw. fakturami prognozowanymi. Zużycie prądu będzie prognozowane na podstawie wcześniejszego zużycia, w tym samym okresie, w poprzednim roku, a po kolejnym odczycie, klient otrzyma fakturę korygującą.

Jak obliczyć rachunek za prąd?

Żeby samodzielnie obliczyć rachunek za prąd, należy liczbę zużytych kWh prądu pomnożyć przez cenę jednej kWh prądu. Ceny będą się różnic w zależności od dostawcy prądu czy miasta, w którym mieszka klient. W ten sam sposób można też obliczyć dzienne, tygodniowe czy roczne koszty użytkowania konkretnego urządzenia. Poniżej przykład, jak obliczyć szacunkowe koszty rocznego użytkowania lodówki.

 • Za średnią moc lodówki przyjmijmy 180 W, a cenę 1 kWh energii ustalmy na 0,74 zł.
 • Waty, w których wyrażona jest moc lodówki, trzeba przeliczyć na kilowaty, zgodnie z zasadą, że 1 kW to 1000 W. Przeliczając w ten sposób 180 W otrzymamy 0,18 kW.
 • Następnie moc lodówki należy pomnożyć przez jej dzienny czas pracy. Lodówka pracuje non stop, dlatego 0,18 kW mnożymy przez 24 h i otrzymujemy 4,32 kWh.
 • Teraz można obliczyć, ile dziennie kosztuje korzystanie z lodówki. Wystarczy otrzymany wynik, czyli 4,32 kWh pomnożyć przez cenę 1 kWh prądu, czyli 0,74 zł. Wynik to 3,20 zł i to jest dzienny koszt korzystania z lodówki.
 • Analogicznie można policzyć miesięczny i roczny koszt korzystania z lodówki. W przypadku kosztów miesięcznych, 3,20 zł należy pomnożyć przez 30 dni, a w przypadku kosztów rocznych – przez 365 dni. Uzyskane wyniki to 95,90 kosztów miesięcznych i 1168 zł kosztów rocznych.

W podobny sposób można policzyć dzienne, miesięczne i roczne koszty użytkowania również innych sprzętów AGD czy RTV. Warto jednak pamiętać, że otrzymane wyniki będą jedynie poglądowe. Będzie tak, chociażby dlatego, że nie w każdym przypadku da się precyzyjnie określić, jaką ilość czasu będzie użytkowane dane urządzenie.

Rachunek za prąd – co się na niego składa?

Warto podkreślić, że rachunek za prąd to nie tylko opłata za liczbę zużytych kWh prądu, ale też cały szereg innych, dodatkowych opłat. Jakie opłaty składają się na rachunek za prąd?

 • Abonament – comiesięczny koszt, jaki dostawca nalicza za obsługę klienta.
 • Opłata za energię czynną – koszt zużycia energii, według wskazań licznika.
 • Opłata dystrybucyjna stała – koszt, jaki musi ponieść operator systemu dystrybucyjnego na utrzymanie urządzeń energetycznych.
 • Opłata dystrybucyjna zmienna – jest uzależniona od ilości zużytej energii, im będzie jej więcej, tym opłata będzie wyższa.
 • Opłata przejściowa – stała opłata, której wysokość jest ustalana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
 • Opłata OZE – opłata przeznaczona na wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Jak widać, opłata za zużytą energię to jedynie jedna z wielu składowych rachunku za prąd. Na ostateczną wysokość faktury będzie miał wpływ cały szereg wielu innych składowych.

Oszczędności kosztują

Rachunki zbyt wysokie? Może warto pomyśleć o fotowoltaice, jeśli Twoje warunki mieszkaniowe pozwalają na montaż? To chyba najtańsza droga do oszczędności – zwłaszcza, że wiele programów oferuje dofinansowanie, a pozostałe koszty możesz łatwo sfinansować razem z nami. Inną możliwością jest wymiana części najbardziej energochłonnych sprzętów domowych.

Nawet mała zmiana, jak wymiana wszystkich żarówek na energooszczędna będzie zauważalna w rachunkach – a jeśli zdecydujesz się na większą inwestycję, to może Ci się ją udać zamortyzować w ciągu kilku lat. Pożyczka może być cenną pomocą i dobrym wyborem. My mamy dla Ciebie dwie opcje – sprawdź – może któraś z nich Ci się opłaci?

Pożyczka gotówkowa

Atrakcyjna oferta, łatwy proces, szybka decyzja i wypłata środków nawet w kilka minut?

W Smartney DA SIĘ to połączyć i pożyczyć nawet 60 000 złotych na 8 lat, całkowicie online.


Pożyczka konsolidacyjna

Masz już kilka zobowiązań, spłacenie rat przyprawia o ból głowy, a Twoje plany nie mogą czekać? Nie ma sprawy!

Swoje pożyczki możesz połączyć w jedną, zmienić warunki na korzystniejsze, a dodatkowo dobrać potrzebną gotówkę.