Aranżacja tarasu, jakie są koszty i możliwości wykonania?

10 czerwca 2021, opublikowane przez Smartney

Budowa i aranżacja tarasu, koszty i możliwości.

Drewniany taras, jako przedłużenie domu i miejsce jego połączenia z ogrodem, to marzenie wielu osób. Skutecznie zdobi bryłę budynku, a w letnie miesiące stanowi idealny kącik do wypoczynku na świeżym powietrzu i w otoczeniu przyrody. By jednak wygląd domu dobrze współgrał z ogrodem, warto zadbać o właściwe wykonanie tarasu. O tym, jaki jest koszt budowy tarasu na słupach i jaka aranżacja tarasu zapewni nam maksymalny relaks, przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Wykonanie tarasu, na gruncie czy na słupach?

Taras to swoiste przedłużenie pomieszczenia domu, zwykle jego salonu, które łączy wnętrze budynku z zielonym ogrodem. Najczęściej planuje się go jeszcze na etapie budowy domu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dobudować go do już istniejącego budynku jako elegancki element przydomowej architektury.

Przy realizacji wymarzonej przestrzeni wypoczynkowej, możemy skorzystać z dwóch podstawowych wariantów wykonania tarasu. W zależności od jego planowanej wysokości, rozumianej jako odległość podłogi tarasu od ziemi, do wyboru mamy budowę bezpośrednio na gruncie lub na słupach. W przypadku, gdy odległość między gruntem a deskami tarasowymi nie będzie większa niż 20 cm, możemy zdecydować się na wykonanie tarasu na ziemi. Przy większej odległości, konieczne będzie zastosowanie słupów.

Taras na słupach – jak wykonać krok po kroku?

Taras oddalony od gruntu o więcej niż 20 cm wymaga dodatkowego podparcia, jakie zapewnić mogą słupy – betonowe lub drewniane. Dobrze sprawdzą się one również wszędzie tam, gdzie występują znaczne nierówności podłoża. Wbrew pozorom, postawienie tego rodzaju podpory nie jest wcale trudne i w większości może być przeprowadzone samodzielne bez udziału fachowców.

Wykonanie tarasu na palach drewnianych czy betonowych należy poprzedzić rozplanowaniem wielkości tarasu i ułożenia słupów, uwzględniając przy tym możliwe obciążenia i sposób odprowadzania wody. Następnie konieczne jest ręczne wykonanie wykopów pod słupy. Tak przygotowane dołki należy uzupełnić betonem, w którym przed stwardnieniem powinny zostać umieszczone kotwy do montowania legarów. Na tym etapie przydatna będzie poziomica, którą skontrolujemy wysokość kotew zapewniających nam równą nawierzchnię tarasu. Kolejny krok to ułożenie legarów, stanowiących podstawę tarasowej konstrukcji, które ze słupami łączy się za pomocą stalowych obejm. Po ułożeniu szkieletu tarasu, możemy przystąpić do układania desek.

Ile kosztuje taras drewniany?

Koszt budowy tarasu na słupach, w tym przypadku tarasu drewnianego, zależeć będzie przede wszystkim od gatunku i jakości wybranego przez nas drewna. Rodzime drewno jest bardziej przystępne cenowo od drewna egzotycznego, które cechuje się eleganckim wyglądem i wysoką trwałością.

Dla porównania, za deskę tarasową z sosny lub świerku przyjdzie nam zapłacić ok. 50 zł / m2, podczas gdy za wykonaną z modrzewia europejskiego – 80 zł / m2. Deska z twardego i wytrzymałego dębu kosztuje już więcej, bo 90-120 zł / m2. Jeszcze droższe są gatunki egzotyczne – kampas (150-190 zł / m2), cumar (220-240 zł / m2) czy bangkirai (250-270 zł / m2).

Koszt budowy tarasu na słupach – ile wynosi?

Materiał to nie wszystko – to, ile kosztuje taras drewniany, zależy też od wydatków na wykonanie słupów i legarów. Na finalną cenę wpływają również powierzchnia i kształt tarasu oraz technologia jego wykonania. Najtańszy w budowie będzie prosty taras z drewna lub kompozytu o kształcie kwadratu lub prostokąta. Skomplikowane kształty podniosą koszt inwestycji z uwagi na dodatkowy nakład pracy i większe zużycie materiałów.

Koszt budowy tarasu na słupach, uwzględniając zakup materiałów na fundament i konstrukcję nośną z legarów, może wynosić od 200 do 250 zł / m2. Cena ta nie uwzględnia wspomnianego już kosztu desek tarasowych ani robocizny. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług fachowców, do kosztów przedsięwzięcia będziemy musieli doliczyć ok. 250-450 zł / m2 za wykonanie fundamentów, przygotowanie konstrukcji nośnej i ułożenie desek tarasowych. Samodzielna budowa, choć wymaga czasu i zaangażowania, zapewni nam więc spore oszczędności. Pomocne w szacowaniu, ile kosztuje taras drewniany, są dostępne online kalkulatory kosztów budowlanych.

Chcesz spełnić marzenie wypoczynku w ogrodzie, ale koszt budowy tarasu na słupach wykracza poza Twój założony budżet? Pożyczka online w Smartney pozwoli Ci na realizację przedsięwzięcia i przygotowanie tarasu na nadchodzący sezon!

Aranżacja tarasu zadaszonego – ile wyniesie?

Po zakończonej budowie czeka nas jeszcze aranżacja tarasu. Kluczową rolę odegrają w nim meble, które zagwarantują nam przyjemny odpoczynek na powietrzu. Ważne, by przy ich wyborze kierować się odpornością na działanie czynników atmosferycznych – w tym celu doskonale sprawdzą się komplety z wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak modny technorattan. Nie bez znaczenia jest też wielkość zestawu, która powinna być dopasowana zarówno do rozmiarów tarasu, jak i naszych indywidualnych potrzeb. Szeroka gama mniej i bardziej rozbudowanych kompletów, składających się ze stołów, krzeseł, foteli, kanap, leżaków, narożników i podnóżków, pozwoli nam na stworzenie w pełni funkcjonalnej przestrzeni jadalnianej i wypoczynkowej. Na dobrej jakości meble meble wydamy od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł.

Decydując się na budowę tarasu drewnianego, warto zadbać o jeszcze jeden aspekt – możliwość użytkowania bez względu na podłogę. Ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi zapewni aranżacja tarasu zadaszonego – już na etapie budowy można wyposażyć go w dach, który zostanie pokryty poliwęglanem. Tańszym będzie aranżacja tarasu zadaszonego z udziałem markizy lub materiałowego żagla, które zabezpieczą nas zwłaszcza przed dotkliwym słońcem