Samochody zabytkowe jako inwestycja

15 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

kredyt na samochód

Inwestycje w samochody zabytkowe, od lat popularne w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, zyskują zwolenników również w Polsce. Klasyki to jeden z alternatywnych sposobów lokowania kapitału, chętnie wybierany przez entuzjastów motoryzacji. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w zabytkowe auta? O tym w artykule!

Czym charakteryzują się samochody zabytkowe?

Samochody zabytkowe to grupa pojazdów, która doczekała się własnej definicji – znaleźć ją można w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej zapisami, samochodami zabytkowymi są auta mające co najmniej 25 lat, które zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych bądź też widnieją w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Jak wskazują eksperci motoryzacyjni, samochody zabytkowe to pojazdy produkowane do pewnej daty. Wyróżnić możemy wśród nich tzw. youngtimery, czyli auta produkowane w latach 80-90. XX wieku. Z kolei określenie oldtimer stosowane jest szeroko do wszystkich aut zabytkowych, wyprodukowanych przed tym okresem.

Dlaczego warto inwestować w samochody zabytkowe?

Lokowanie kapitału w auta z duszą ma charakter długoterminowy. Nie brak oczywiście osób, które kupują stare samochody do remontu, by sprzedać je zaraz po odnowieniu. W większości jednak przypadków, inwestycja w klasyka nie ma na celu jego szybkiej sprzedaży. Bardzo często auta pozostają własnością koneserów na długie lata. Pod tym względem samochody zabytkowe – podobnie jak wino czy whisky, z czasem zyskują na wartości.

Inwestycja w klasyki jest świetnym sposobem na dywersyfikację portfela. Szczególną przyjemność z ich posiadania będą posiadać osoby zainteresowane historią motoryzacji, gotowe ponosić dodatkowe wydatki związane z zakupem auta z historią. Pamiętajmy przy tym, że rynek rynek klasycznych aut cechuje się niewielką płynnością – zakup samochodu zabytkowego oznacza zwykle zamrożenie kapitału na dłuższe lata.

Ile zatem można zarobić na inwestowaniu w zabytkowe samochody? Stopa zwrotu z inwestycji jest silnie uzależniona od prestiżu marki, roku produkcji oraz historii pojazdu oraz może sięgać od kilku do kilkunastu procent rocznie. Nie bez znaczenia jest nawet to, jaką rolę dany pojazd odegrał w popkulturze. Chwilowe mody również mogą mieć wpływ na wzrost lub spadek wartości auta.

Najpopularniejsze modele samochodów zabytkowych, w które warto zainwestować

Jakie zabytkowe samochody warto mieć w swojej kolekcji? To pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów zainteresowanych tym sposobem lokowania kapitału. Największym zainteresowaniem cieszą się klasyki dostępne w kwocie ok. 25-35 tysięcy. Wśród nich znajdziemy między innymi auta: Alfa Romeo Spider, Volkswagen T2, Volvo P120 Amazon, Citroen DS czy Citroen 2CV. Na polskim rynku popularne są też pojazdy rodzimej produkcji, takie jak Fiat 126p, Warszawa, Polonez i Syrena. Planujesz inwestycję w klasyka? Potrzebujesz środków na jego zakup? Marzenie o zabytkowym samochodzie zrealizujesz dzięki szybkiej pożyczce Smartney!

Jak dbać o zabytkowe auta? Dodatkowe koszty inwestycji

Sam, zwykle kosztowny zakup samochodu zabytkowego to jeszcze nie wszystko. Pojazdy z duszą wymagają również regularnej pielęgnacji, dzięki której zachowują swój piękny wygląd. Szczególnie ważne jest ich systematyczne woskowanie, które ma na celu ochronić karoserię i lakier auta. Na uwagę właściciela zasługują również chromowane części auta. W celu ich odnowienia pojazd poddaje się kąpieli chemicznej, a następnie ponownie nanosi powłokę. Przeprowadzanie choćby podstawowych napraw w aucie zabytkowym wymaga zarówno odpowiednich umiejętności, jak i właściwego sprzętu. To, ile kosztuje utrzymanie klasyka, zależy też od częstotliwości i sposobu jego użytkowania. Wydatki mogą sięgać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy rocznie.

Bardzo ważne jest też odpowiednie garażowanie pojazdu. Samochody zabytkowe przechowuje się w zadaszonych pomieszczeniach. Warto zadbać o należyte zabezpieczenie auta przed kurzem, zakładając na niego pokrowiec.

Co do zasady, samochody zabytkowe, które nie uczestniczą w ruchu drogowym, są zwolnione z obowiązku posiadania całorocznej polisy OC. Właściciele pojazdów, którzy poruszają się nimi okazjonalnie, na przykład w drodze na zlot fanów klasyków, mogą skorzystać z ubezpieczenia na minimum 30 dni.

Jakie możliwości dają samochody zabytkowe?

Inwestowanie w samochody zabytkowe wiąże się z wydatkami na przechowywanie i konserwację zabytkowego pojazdu. Z tego powodu, wielu posiadaczy motoryzacyjnych perełek zdecyduje się zarabiać na nich poprzez okazjonalny wynajem aut. Bardzo często wypożycza się je na na wesela, plany filmowe czy imprezy tematyczne.

Nie brakuje również entuzjastów motoryzacji, którzy zamiast trzymać samochód pod pokrowcem garażu, chętnie siadają za kółkiem pojazdu i czerpią przyjemność z jego użytkowania. Zapaleni kolekcjonerzy często uczestniczą również w różnego rodzaju eventach – zlotach i rajdach, które każdego roku gromadzą coraz większe grono fanów klasyków. Wydarzenie te są świetną okazją, aby poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, wymienić się doświadczeniami, zobaczyć inne zabytkowe samochody na żywo, a kto wie – być może nawet znaleźć potencjalnego kupca na swój pojazd.

Inwestycja w klasyka to świetna alternatywa dla tradycyjnych sposobów lokowania kapitału. Zabytkowe auta, choć często kosztowne w zakupie i wymagające szczególnej troski, to nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. Chcesz rozpocząć swoją przygodę z zabytkowymi samochodami? Sprawdź ofertę pożyczek Smartney i inwestuj w klasyka!