Podatek od kupna mieszkania i koszty notarialne. O czym należy pamiętać?

15 lutego 2021, opublikowane przez Smartney

kupno mieszkania

Podatek od kupna mieszkania i inne koszty, o których warto pamiętać decydując się na zakup domu

Planujesz zakup mieszkania? Marzą Ci się własne cztery ściany? Zaczynasz więc poszukiwania własnego lokum, którego cena mieści się w Twoich możliwościach finansowych. Pamiętaj jednak, że cena widniejąca w ogłoszeniu, to dopiero początek. Podatek od kupna mieszkania czy koszty notarialne przy zakupie mieszkania – to wszystko musisz wziąć pod uwagę w swojej kalkulacji! 

Podatek od kupna mieszkania – kiedy należy go zapłacić?

Koszty zakupu mieszkania to nie tylko cena samej nieruchomości, ale także szereg opłat dodatkowych, z którymi musisz się liczyć. Jednym z takich wydatków będzie podatek od kupna mieszkania. To, jaki podatek po zakupie będziesz musiał zapłacić, uzależnione jest przede wszystkim od tego, w jaki sposób nabędziesz nieruchomość – czy kupisz mieszkanie od dewelopera czy może na rynku wtórnym? Rodzaj podatku od kupna mieszkania zależy także od charakteru nieruchomości oraz jej wielkości. Zanim jednak przejdziemy do omówienia kwestii podatku, warto zatrzymać się na chwilę nad kosztami notarialnymi, które również zaliczają się do kosztów zakupu mieszkania.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania

Kupując dom lub mieszkanie, do całościowych wydatków musisz doliczyć także koszty notarialne. Wśród nich będzie między innymi tak zwana taksa notarialna, odpis aktu notarialnego czy chociażby wpis do księgi wieczystej. Niektóre z kosztów notarialnych uzależnione są od czynników, na które masz realny wpływ, jednak większość to wydatki narzucone odgórnie. 

Wspomniana wyżej taksa notarialna to nic innego jak wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Jej koszt uzależniony jest od wartości nieruchomości, rodzaju czynności, ale po części także od samego notariusza. Maksymalne stawki taksy notarialnej uregulowane są ustawowo, jednak warto wiedzieć, że notariusz – w zależności od indywidualnych okoliczności – może zaproponować Ci inną, nieco atrakcyjniejszą stawkę.

Koszty zakupu mieszkania – kiedy musisz zapłacić podatek VAT?

Co do zasady, kupując mieszkanie od dewelopera, nie musisz płacić podatku PCC. Nie oznacza to jednak, że koszty zakupu mieszkania z pierwszej ręki ograniczają się jedynie do wartości samej nieruchomości. Dodatkowym kosztem w tym wypadku będzie podatek VAT, który jednak najczęściej wliczony jest automatycznie w cenę nieruchomości. Wysokość VAT uzależniona jest od powierzchni mieszkania i zgodnie z przepisami w przypadku mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 150 mkw, VAT wynosi 8 proc. W przypadku większych lokali, podatek od kupna mieszkania wynosi już 23 proc.

Podatek po zakupie mieszkania – kiedy musisz zapłacić podatek PCC?

Wspomniany podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, to jeden z dodatkowych kosztów, jakie będziesz musiał ponieść w przypadku zakupu mieszkania. Konieczność jego uiszczenia rodzi zakup mieszkania na rynku wtórnym. Wartość podatku od czynności cywilnoprawnych uzależniona jest od ceny samej nieruchomości i wynosi 2 proc. wartości rynkowej zakupionego mieszkania. Zależność zatem jest banalnie prosta – im wyższa cena lokalu, tym wyższy podatek po zakupie mieszkania do zapłaty. 

Choć zakup nieruchomości na rynku wtórnym wydaje się zdecydowanie mniejszym obciążeniem finansowym niż nabycie nowego mieszkania, w obliczu konieczności zapłaty podatku PCC, koszty takiej transakcji znacznie rosną. 

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Decydując się na zakup własnych czterech ścian, każdy grosz jest na wagę złota. Zadajesz więc sobie pytanie: “jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?”. Zdarzają się przypadki, gdzie chcąc zminimalizować koszty zakupu nieruchomości, celowo zaniża się jej wartość. Jeśli wartość mieszkania zostanie oszacowana na zaskakująco niskim poziomie, konieczne będzie uzasadnienie niskiej ceny w akcie notarialnym. Warto jednak wiedzieć, że urząd skarbowy może zakwestionować wartość nieruchomości. Jeśli opinia biegłego wykaże, że wartość rzeczywistości została zaniżona, wówczas urząd może doliczyć podatek wraz z odsetkami. Wobec powyższego, celowe zaniżanie wartości nieruchomości nie jest najlepszym pomysłem na oszczędność.